NATO převezme velení nad operacemi vůči Libyi

Rozhodnutí znamená, že aliance v rozmezí 48 až 72 hodin převezme operační úkoly koalice, které dosud vůči Kaddáfímu koordinovaly USA.

Z francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle budou i nadále vzlétat stíhačky směrem k Libyi. Tentokrát však již pod velením Severoatlantické aliance. foto: (c)ReutersČeská pozice

Z francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle budou i nadále vzlétat stíhačky směrem k Libyi. Tentokrát však již pod velením Severoatlantické aliance.

Severoatlantická aliance převezme velení nad veškerými vojenskými operacemi, které mezinárodní společenství vede pod mandátem Rady bezpečnosti OSN vůči libyjskému režimu Muammara Kaddáfího. Dohodla se na tom v neděli podle diplomatů Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán aliance.

"Všechno bude od teď v rukách NATO," uvedl podle serveru idnes.cz diplomat jedné z členských zemí. Převzetí vojenské operace v Libyi Severoatlantickou aliancí oznámil už ve čtvrtek turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Turecko bylo totiž poslední zemí, která tomuto rozhodnutí vzdorovala. Ankara požadovala záruky především ohledně bezpečnosti libyjských civilistů.

Český velvyslanec při NATO Martin Povejšil agentuře ČTK řekl, že dnešní dohoda znamená, že aliance v rozmezí 48 až 72 hodin převezme operační úkoly mezinárodní koalice. Dosud vojenské operace vůči Kaddáfímu koordinovaly USA.

Pro rozhodnutí podobné tomu o řízení operace vůči libyjskému režimu potřebovalo NATO souhlas všech svých 28 členů, tedy i České republiky. Na rozdíl od řady jiných členských zemí aliance Česko již dříve uvedlo, že nemá v plánu přímé zapojení do operace proti Kaddáfího režimu.