NATO bude prosazovat zbrojní embargo proti Libyi

Aliance se po pěti dnech dohodla na zapojení do vojenských operací v Libyi, zatím bude dohlížet z moře i ze vzduchu na zbrojní embargo. 

Ze základny NATO v Trapani na Sicílii vzlétají stíhačky Tornado směrem k Libyi. foto: REUTERSČeská pozice

Ze základny NATO v Trapani na Sicílii vzlétají stíhačky Tornado směrem k Libyi.

Severoatlantická aliance se na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN zapojí do akcí proti režimu Muammara Kaddáfího. Zatím půjde o prosazování zbrojního embarga vůči Libyi. Operace začne zhruba do 24 hodin. Dohodla se na tom dnes Severoatlantická rada, tedy nejvyšší rozhodovací orgán NATO. Potvrdil to český velvyslanec při alianci Martin Povejšil. Ohledně bezletové zóny zatím NATO stále jedná.

„Aliance odsouhlasila spouštěcí direktivu ke zbraňovému embargu. Operace začne do 24 hodin od přijetí,“ uvedl diplomatický zdroj v centrále NATO. V praxi to znamená, že válečné lodě ve Středozemním moři budou dohlížet, aby do země neproudily dodávky zbraní pro libyjský režim. Podobná situace by měla platit i ve vzduchu.

Severoatlantická rada dospěla k rozhodnutí až pátý den intenzívních jednání, které blokovalo Turecko. Podle diplomatických zdrojů byly důvodem tureckých obstrukcí hlavně kroky Francie, která „vyrazila v sobotu do boje“, aniž by to údajně dostatečně zkonzultovala se spojenci.

Zapojení NATO jako celku do operace v Libyi vítají USA, které chtějí dosavadní velení co možná nejrychleji někomu předat, a rovněž i další státy, například Itálie. Naopak Liga arabských států nechce, aby operace přešla zcela pod odpovědnost NATO, o čemž se momentálně dál vyjednává.

Počet příspěvků: 1, poslední 23.3.2011 12:02 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.