Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Natland, Sisák, Hrdlička, Janoušek? Spojení prý neexistuje!

  13:12

Na trhu jsme deset let, brání se v rozhovoru pro MF Dnes spekulacím o lidech v pozadí firmy hlavní akcionář Natlandu Tomáš Raška.

foto: © repro MF Dnes / ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Já jsem společnost s kolegy zakládal před deseti lety. Netuším, co tehdy dělal pan Janoušek, Hrdlička či kdokoliv jiný. Pro nikoho jiného Natland rozhodně nedržím,“ tvrdí v rozhovoru pro dnešní MF Dnes hlavní akcionář Natlandu Tomáš Raška. Spekulace, že za firmou stojí pražští „kmotři“ ODS Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička či kontroverzní podnikatel Petr Sisák, se prý vyrojily až poté, co Natland koupil Slavii.

Raškovo vysvětlení růstu původně poradenské firmy Apogeo ve společnost s miliardovými investicemi a majetkem je prosté: nejprve poradenství, fúze a akvizice, v další fázi správa investic s vlastní finanční účastí. Poslední etapa se uskutečnila letos, kdy Natland úspěšně vydal první emisi dluhopisů celkem zhruba za miliardu korun. „Takže my jsme to budovali postupně, deset let. Nemáme za sebou žádný projekt, který by skončil krachem,“ dodal Raška.

Redaktorka MfD během rozhovoru kroužila kolem několika obchodů Natlandu z poslední doby:

Nákup majority ve fotbalové Slavii. V polovině června Natland oficiálně oznámil, že se dohodl s bývalým majitelem Slavie, britskou společností ENIC, na odkoupení 70 procent Slavie. Zhruba 30 procent získal v klubu exministr dopravy Aleš Řebíček. Narovnat vztahy s Enicem bylo ve Slavii klíčové – britská firma do dohody s Natlandem vždy tvrdila, že o svou majoritu přišla v roce 2008 podvodným navýšením základního kapitálu klubu společností Key Investments o potenciální plnění z pojistek hráčů. Od té doby byla vlastnická struktura Slavie nejasná, naposledy se k majoritě v klubu přihlásil počátkem roku Sisákův osobní řidič Antonín Franc, který v minulosti vozil fotbalového bosse Františka Chvalovského.

Je pravda, že se Natland již chystá svou majoritu nebo její část ve Slavii prodat? „V tuto chvíli Slavii rozvíjíme. Od začátku se objevují zájemci. Jednáme, setkáváme se, ale není to tak, že bychom teď měli s někým nějakou dohodu,“ říká Raška.

Nákup 18procentního podílu v Pražských službách prostřednictvím společnosti Soranus Limited. Natland oznámil získání podílu ve firmě, v níž drží téměř 77 procent pražský magistrát, tři dny předtím, než rada hlavního města schválila výplatu dividend. Pražské služby přitom minulých pět let dividendy nevyplácely. Jenže když mezi akcionáři začala figurovat neprůhledná Soranus Limited, zástupci velké koalice se rozhodli navrhnout dividendy rychle vyplatit. Šlo celkem o 150 milionů korun – 118 pro Prahu, zbytek pro menšinové akcionáře. To znamená, že firma Soranus Limited (tedy Natland Group) si z valné hromady odnesla asi 30 milionů korun.

„I minoritní podíl je zajímavý, protože firma je dobře připravená na očekávané změny v odpadovém hospodářství, tedy přechod od skládek ke zpracování odpadu,“ vysvětlil nákup Raška s tím, že hodlá vykoupit i zbylá procenta, jež jsou na trhu k mání.

Převzetí společnosti Prominecon (dříve Navatyp) v létě 2010. Od koho Natland developerskou firmu koupil, Raška neuvedl: „Prodávající byla jedna fyzická osoba. Naše dohoda je, že nebudu komentovat ani kdo to byl, ani kupní cenu.“ Původně bylo majitelů více, na dotaz redaktorky, zda mezi nimi nebyli i Janoušek a Hrdlička, Raška odpověděl, že v této skupině veřejně, a dle jeho názoru ani neveřejně, nikdy nebyli.

Redaktorka upozorňuje, že Prominecon vloni vyměnil za podezřelých okolností pozemky s Prahou 4 – radnice získala za stavební parcely na Kavčích Horách pozemky parku. „Nikdo z nás u té výměny nebyl, proběhlo to před naším vstupem do firmy. Mám jen kusé informace o tom, jak to bylo,“ odpovídá Raška.

Jak se Natland k Promineconu dostal? „Když původní Navatyp kupovala skupina fyzických osob od dědiců pana Navrátila (zakladatele firmy – pozn. MFD), my jsme tam poskytovali finanční služby. Takže jsme měli průběžné informace, jak se Prominecon vyvíjí. Akvizice tedy byla jednou z cest našeho finančního angažmá a použili jsme vlastní peníze,“ vysvětluje Raška.

A na čem Natland vydělal nejvíce? Aby si koupil třeba Prominecon v hodnotě minimálně stovek milionů korun? „Prodali jsme 60 procent naší firmy Energy 21 (obří provozovatel solárních parků v Česku – pozn. red.) britskému fondu. A byli jsme účastníky fúze české dvojky a slovenské jedničky na trhu IT distribuce a jejího následného prodeje tuzemské jedničce, firmě ED Systems. Máme za sebou dokončených asi 15 projektů jak v oblasti real estate, tak private equity,“ vysvětlil Raška.

Autor: