Natland a pozadí golfové idylky na Zbraslavi

Jediné osmnáctijamkové golfové hřiště v jihozápadní části Prahy leží na pomezí Zbraslavi a Lipenců. Už dva roky ho ovládá finanční skupina Natland a na první pohled od té doby vzkvétá. Hřiště se rozšiřuje a plány do budoucna jsou velkolepé. Jenže na pozadí idylky se už delší dobu odehrává právní bitka.

Tomáš Plhoň 9.7.2015
V dobré společnosti. Slavnostního otevření golfového hřiště na Zbraslavi se v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V dobré společnosti. Slavnostního otevření golfového hřiště na Zbraslavi se v... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA
V dobré společnosti. Slavnostního otevření golfového hřiště na Zbraslavi se v...

Bývalý investor a spoluvlastník golfového areálu na Zbraslavi v právním sporu už delší dobu naznačuje, že Natland ho o jeho podíl připravil. „Skupina osob řízená panem Tomášem Raškou ze skupiny Natland postupuje koordinovaným způsobem ve snaze připravit mě o účast na společnostech kontrolujících luxusní golfový resort v Praze na Zbraslavi,“ tvrdí podnikatel Pavel Sova u soudu. A přinejmenším v jednom nepravomocném rozsudku už mu justice dala částečně za pravdu. O celý případ se navíc zajímá pražská kriminální policie.

Pompézní událost...

Na Zbraslavi si golf zahrál párkrát i podnikatel Roman Janoušek a restauraci tu provozovala firma založená Josefem Bazalou, exšéfem Českých drah

Příběh sporu o golfové hřiště na Zbraslavi je nečekaně spletitý a doprovází ho řada nejen právních, ale i osobních sporů. Na počátku stál podnikatel Vladimír Motlík, osobní přítel exprezidenta Václava Klause a bývalý šéf kdysi mocné společnosti Epic, médii často cejchovaný příslovečným pojmem lobbista. Motlík golfový areál vystavěl převážně z vlastních peněz, podle magazínu Forbes šlo o 200 milionů korun, a to na pronajatých pozemcích rodiny Bartoňů (potomci průmyslníka Cyrila Bartoně z Dobenína).

Když se golfový resort v červnu 2009 otevíral, šlo o pompézní událost. Jednou z jejích hlavních tváří byl Václav Klaus osobně. Na Zbraslavi si golf zahrál párkrát i podnikatel Roman Janoušek a restauraci tu provozovala firma založená Josefem Bazalou, exšéfem Českých drah.

Investice do golfu ale není jednoduchý byznys a i přes oblibu u politicky vlivných lidí Motlíkovi jeho plány nevyšly. Poměrně krátce po spuštění projektu mu došly peníze.

... a válečný stav

A právě v tu chvíli přichází na scénu jihočeský podnikatel Pavel Sova. Motlíkovi nejprve půjčil peníze (mělo jít o 22 milionů korun) a následně do hřiště majetkově vstoupil.

Motlíkovi nakonec scénu vyklidili a hřiště ovládla společnost Natland

Počátkem roku 2012 se Sova stal polovičním vlastníkem ve firmě Clasides, která držela nájemní smlouvu na pozemky rodiny Bartoňů, a následně i ve společnosti Platinum Company, jež hřiště provozovala. Za Vladimíra Motlíka obě firmy tou dobou řídila především jeho dcera Lucie Motlíková.

O rok později se ale situace dramaticky změnila a mezi oběma podnikateli propukl takřka válečný stav, z něhož Sova vyšel jako poražený. Nejprve ztratil vliv na chod obou společností, ve firmě Clasides později přišel o vlastnická práva.

Motlíkovi nakonec scénu vyklidili a hřiště ovládla společnost Natland. Právě ona měla podle Sovy řídit předem připravený scénář, kterým ho údajně ve spolupráci s Motlíkovými o majetek připravili.

Bylo to kdo s koho

Když se redaktor LN dostavil do kanceláře skupiny Natland, aby jejímu šéfovi Tomáši Raškovi položil doplňující dotazy, seděla už tam s ním i Lucie Motlíková společně s mediálním zástupcem Pavlem Lukešem (jeho společnost Spindoctors se zabývá krizovou komunikací). Potvrdili, že Natland dlouhodobě aktivity Motlíkových financoval. Motlíková i Raška však považují Sovova nařčení za absurdní.

Před dvěma lety ovládla golfový areál na Zbraslavi finanční skupina Natland pod vedením Tomáše Rašky.

Před dvěma lety ovládla golfový areál na Zbraslavi finanční skupina Natland pod vedením Tomáše Rašky.

„Chování pana Sovy bylo hrozné, třeba vůči sponzorům a klientům. Navíc to směřovalo k tomu, že nás o to hřiště připraví. Bohužel jsme od něj měli půjčené peníze,“ popisuje tehdejší události Motlíková. Připouští, že se Sovy opravdu chtěla zbavit. Mimo jiné i proto, že podle ní nedodržoval akcionářskou smlouvu. „Ve finále to bylo kdo s koho,“ dodává a trvá na tom, že vše se odehrálo zcela legálně.

Sova přišel o vliv na chod společnosti Clasides v úvodu roku 2013, a to na dvou valných hromadách, přičemž na té druhé byl odvolán z představenstva. „Pan Sova mohl přijít na obě valné hromady, ale nedorazil, aniž by mu v tom někdo bránil,“ říká Motlíková a notářské zápisy jí dávají za pravdu.

Jenže Pavel Sova popisuje události odlišně. O konání valných hromad se prý dozvěděl náhodou z obchodního věstníku. Z pozice předsedy představenstva jejich konání sice zrušil, nicméně z opatrnosti se na ně prý přece jen vydal.

O konání valných hromad se prý Sova dozvěděl náhodou z obchodního věstníku. Z pozice předsedy představenstva jejich konání sice zrušil, nicméně z opatrnosti se na ně prý přece jen vydal.

Na tu první údajně vyslal svou asistentku, na tu druhou dorazil osobně. Na pozvánkách na valné hromady však byla pouze adresa jejich konání. Šlo o několikapatrový kancelářský dům v Koněvově ulici, kde sídlí společnosti Smart Office & Companies a kde jsou desítky kanceláří. Na valné hromady se prý snažil dostat, ale nepodařilo se mu to.

„Je to nesmysl. Pan Sova tam vůbec nebyl, protože měl za to, že konání té valné hromady zrušil,“ tvrdí Lucie Motlíková.

Smart Office & Companies a celá budova v Koněvově ulici je historicky propojena se skupinou Natland, byť do ní už oficiálně nepatří. „Se Smart Office & Companies už pět let nemám nic společného. V roce 2010 poradenskou část odkoupil management společnosti. Od té doby pro Natland Group funguje jako jeden z hlavních poradců,“ říká Raška.

Rychle ušitá smlouva

Sova ovšem disponuje videozáznamy z mobilního telefonu z obou dnů, kdy se měly valné hromady konat. LN měly možnost je zhlédnout. Na jednom z nich je Sovova asistentka v kancelářské budově. Hovoří s ní přímo Tomáš Raška se slovy: „Vidíte tady nějakou valnou hromadu?“ Asistentka následně vyhrožuje, že zavolá policii.

Na dalším se pak sám Sova vydává do budovy v Koněvově ulici. V ruce drží akcie. Čeká v kanceláři. Následně volá policii, která skutečně na místo dorazí (což mimochodem znamená, že policie musela událost zaprotokolovat).

Hned, jak se změna představenstva objevila v obchodním rejstříku, tedy po šesti dnech, uzavřela společnost smlouvu o provozování golfového hřiště s firmou Prague City Golf, která patří Natlandu

Důležité je, že po celou dobu mu dělá doprovod Lucie Motlíková. Ta samá Lucie Motlíková, podle které se Sova na valnou hromadu nedostavil. „I kdybych připustila, že valná hromada neproběhla zcela řádně, což vylučuji, tak změna představenstva nebo dozorčí rady nemá dopad na způsobení škody,“ říká později Motlíková.

Co se dělo po odvolání Pavla Sovy z představenstva? Do orgánů firmy byli zvoleni Zuzana Hudečková, Vilém Dostál a David Proněk. Hned, jak se změna představenstva objevila v obchodním rejstříku, tedy po šesti dnech, uzavřela společnost smlouvu o provozování golfového hřiště s firmou Prague City Golf, která patří Natlandu. A to na padesát let a s vysokými smluvními pokutami.

Výklad, že je tak rychlé uzavření smlouvy podezřelé a nahrává tezi, že celý postup byl dopředu připravený, Motlíková s Raškou odmítají. „Ano, během necelého týdne se nám podařilo dohodnout se na znění smlouvy a uzavřít ji,“ popisuje Motlíková.

Osobní konflikt

Tímto dnem propukla mezi oběma podnikatelskými stranami otevřená válka. Na golfovém hřišti na Zbraslavi, kam si oba tábory střídavě volaly bezpečnostní agentury, musela několikrát zasahovat policie. Vyhrožování násilím prý bylo na denním pořádku. Obě strany pochopitelně popisují detaily podstatně odlišně. Osobní konflikt však přerostl do obludných rozměrů.

Na golfovém hřišti na Zbraslavi, kam si oba tábory střídavě volaly bezpečnostní agentury, musela několikrát zasahovat policie

„Byl to dlouhý a ostrý spor a jsem rád, že je to pryč, protože to bylo něco neskutečného. Kdo z nich měl pravdu, to se musíte zeptat jich,“ popisuje jeden z majitelů pozemku na Zbraslavi, který si nepřál být jmenován.

Pavel Sova se pokusil situaci zvrátit dvěma předběžnými opatřeními, která ale po určité době vrchní soud zrušil.

Tečka přišla v létě 2013. Tehdy rodina Bartoňů, která pozemky na Zbraslavi vlastní, vypověděla nájemní smlouvu společnosti Clasides a uzavřela ji se skupinou Natland, respektive s její dceřinou firmou Prague City Golf. Tomáš Raška se tak stal definitivně vládcem golfového areálu.

Proč se Bartoňovi rozhodli vypovědět smlouvu, jejich právní zástupce neodpověděl. Oficiálně byla výpověď zdůvodněná tím, že Clasides kvůli Sovovým předběžným opatřením nemohla platit nájem ani odstranit skládku na pozemcích. I tady ale existuje rozpor. Sova tvrdí, že nájem v té době platil ze svého, což dokládá výpisy z účtů.

Reorganizace?

Pro Pavla Sovu tím situace každopádně neměla skončit. Společnost Clasides, v níž stále vlastnil polovinu akcií, spadla do insolvence. A v té souboj podnikatelů dál intenzivně pokračuje. Většinu pohledávek přihlásily společnosti spojené se skupinou Natland nebo se skupinou Apogeo, která je s ní obchodně spřízněna. A prosadily reorganizaci.

V reorganizačním plánu je jediné větší aktivum: pohledávka v hodnotě 115 milionů korun, které firma vymáhá po Pavlu Sovovi. Dvěma předběžnými opatřeními prý způsobil přesně takovou škodu.

Reorganizace je jakási druhá šance pro firmy, aby se postavily znovu na nohy. To se v případě firmy Clasides zdá přinejmenším podivné. Po vypovězení nájmu v ní totiž nic nezbylo. V reorganizačním plánu je jediné větší aktivum: pohledávka v hodnotě 115 milionů korun, které firma vymáhá po Pavlu Sovovi. Dvěma předběžnými opatřeními prý způsobil přesně takovou škodu, což je doloženo znaleckým posudkem. Důležité je, že posudek vyčíslení škody opírá právě o sankce, které firma dluží skupině Natland. A to na základě smlouvy, o které už byla řeč. Té, kterou firma uzavřela hned pár dní po valné hromadě s Natlandem.

„Pan Sova zničil svými předběžnými opatřeními společnost a způsobil vypovězení nájmu hřiště. To je prostý fakt,“ uvádí k tomu Motlíková. Ta s Raškou očividně nemá špatné vztahy, přestože právě on ovládl hřiště, do kterého její rodina investovala stovky milionů korun. Ještě jednou připomeňme, že Natland historicky poskytoval Motlíkovým úvěry. „Nějakým způsobem jsme se vyrovnali,“ dodává Raška. Prý na realitních projektech.

V rukou policie

Je jasné, že tento komplikovaný obchodní spor bude ještě nějakou dobu pokračovat. Možná do něj vnese světlo policie. Odbor hospodářské kriminality v Praze se podle informací LN případem na Zbraslavi poměrně intenzivně zabývá. Vyšetřování potvrdila policejní mluvčí.

Pavel Sova už dosáhl nepravomocného zrušení valné hromady, která ho od řízení golfového hřiště odstavila

„Kriminalisté se skutečně zabývají případem sporu dvou subjektů ohledně golfového hřiště na Zbraslavi. Ve věci prozatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení a v současné době se událost nachází ve fázi prošetřování,“ říká Iveta Martínková z krajského policejního ředitelství.

Mimo to už Pavel Sova dosáhl nepravomocného zrušení valné hromady, která ho od řízení golfového hřiště odstavila. Podle rozsudku Městského soudu v Praze byl celý postup účelový, se záměrem vyloučit Sovu z hlasování a v rozporu se zákonem. Druhá strana se proti rozsudku odvolala.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.