Nastávající ministr kultury Jiří Balvín: Od Karolíny Peake důvěru nechci

Jeden z prvních, kdo kývl na místo ve vládě Jiřího Rusnoka, byl známý Romana Janouška a bývalý šéf České televize Jiří Balvín.

foto: © ČTKČeská pozice

Budoucí ministr kultury Jiří Balvín (59) se nejvíce proslavil jako generální ředitel České televize. Tím byl od února 2001 do listopadu 2002 – tedy přesně v době, kdy byl nový premiér Jiří Rusnok ministrem financí ve vládě Miloše Zemana.

Že byl Balvín po necelých dvou letech z funkce odvolán pro údajná manažerská pochybení, už je z dnešního hlediska jedno. Právě v době svého ředitelování veřejnoprávní televizi se Balvín s Rusnokem sblížil. Vřelý vztah si tehdy vybudoval i k současné hlavě státu Miloši Zemanovi, kterého během prezidentské kampaně podporoval a radil mu s mediálními výstupy.

V téže době měl podle svých vlastních deníků, které po oznámení jeho nové funkce ocitoval server iHNed.cz, blízko i k pražskému „politickému podnikateli“ Romanu Janouškovi. Spoty, které vyrobila Janouškova Medea Kultur (později známá jako Ora Print), Balvín využíval i na svém druhém působišti v televizi Óčko, které šéfoval mezi roky 2003 až 2012. Dnes už říká, že s Janouškem kamarád není a jejich vztah byl čistě profesní.

ČESKÁ POZICE: Proč jste se rozhodl vstoupit do téhle vlády?

BALVÍN: Protože mě oslovil pan Rusnok, kterého dlouho znám a vážím si ho. Kdyby mě oslovil někdo jiný, tak bych si to rozmýšlel více, ale v tomto případě jsem to bral jako pomoc Jiřímu Rusnokovi v jeho těžké práci. Samozřejmě vím, že je to ohroženo nějakým časovým limitem, ale jak známo, v české politice člověk nikdy neví, takže se to taky může prodloužit.

ČESKÁ POZICE: Vám to nepřijde jako projev neúcty k parlamentu, v němž žádný subjekt nechce tuhle vládu podporovat?

BALVÍN: Mně spíš přijde jako neúcta parlamentu a bývalé vlády k lidem to, co se stalo a co všichni tihle lidi dopustili. To mi přijde jako velká neúcta k lidem České republiky.

ČESKÁ POZICE: Dobře, ale oni získali nějaký mandát ve volbách, zatímco teď jde vládnout skupina lidí, kteří žádný mandát z voleb nemají.

BALVÍN: Já vám vyjmenuju ty lidi s mandátem, především Karolína Peake a spol. To je mediální podvod.

ČESKÁ POZICE: Ale mandát podle Ústavy nepatří té straně, ale té osobě, která je zvolená.

BALVÍN: No, která ale zase zklame voliče, že přejde někam jinam, a je jí to fuk.

ČESKÁ POZICE: Takže vám přijde v pořádku, že tyhle zvolené, ale přeběhlé politiky nahradí lidé, které nikdo nikam nevolil?

BALVÍN: Nestává se to tady poprvé. Vždycky, když je krize, tak se sestaví nějaká provizorní vláda, ta má nějaké omezené trvání a omezený mandát.

ČESKÁ POZICE: Jenže ty dosavadní úřednické vlády měly podporu stran, které byly ve sněmovně. Tahle vláda nezastupuje nikoho, kdo by reprezentoval vůli voličů.

BALVÍN: Mně se líbí, jak se všichni ohánějí vůlí voličů, pro které oni vlastně nic nedělali a svou činností je poměrně dost zklamali.„Mně se líbí, jak se všichni ohánějí vůlí voličů, pro které oni vlastně nic nedělali a svou činností je poměrně dost zklamali“

ČESKÁ POZICE: A vy tedy nemyslíte, že by vláda měla vycházet z voleb?

BALVÍN: Ale já si myslím, že měla. Ale jestliže ta vláda sama takovýmhle způsobem rezignovala po takovém skandálu, který se stal, tak to považuji za poměrně slušné řešení.

ČESKÁ POZICE: Když jste říkal, že vás přesvědčila ta nabídka od pana Rusnoka – můžete říct, jak se profesně znáte, jak jste se potkali?

BALVÍN: Potkali jsme se v době, kdy byl v různých vládních funkcích a já byl na Kavčích horách, takže jsme se při příležitosti různých akcí vídali, jako jsem se vídal s různými politiky napříč spektrem.

ČESKÁ POZICE: Takže vám pan Rusnok tehdy prostě padl do oka?

BALVÍN: Myslím, že spíš já jemu. Samozřejmě, že vždycky k někomu máte bližší vztah a k někomu vzdálenější. Asi bych těžko přilnul k nějakým představitelům společnosti (ani nevím, jestli se to dá nazvat stranou), jako je LIDEM nebo Věci veřejné.

ČESKÁ POZICE: Když už o nich mluvíte s despektem – vy až si půjdete do sněmovny pro důvěru, to ji nebudete hledat i u těchto subjektů?

BALVÍN: Není moje úloha hledat důvěru. To je úloha předsedy vlády.

ČESKÁ POZICE: Ale vy budete součástí té vlády, taky si budete říkat o důvěru Poslanecké sněmovny.

BALVÍN: U společnosti, jako je LIDEM, ji já osobně hledat nebudu.

ČESKÁ POZICE: Jaké budete mít na ministerstvu kultury priority? Je to resort, který nemá moc peněz, ale řeší se tam i poměrně zásadní věc, jakou jsou církevní restituce. Na co se tam chcete zaměřit, co vnímáte jako svůj největší úkol?

BALVÍN: Ten časový limit je omezený, uvidí se, co bude možné udělat. Jsou tam věci, které jsou neřešené nebo problematické, jako Národní galerie nebo Národní divadlo. Jsou tam církevní restituce, jsou tam památky, je tam téměř pod stůl padlý autorský zákon, na kterém řada subjektů pracovala několik let, a najednou je celá práce ohrožená… Takových věcí by byla škoda.

ČESKÁ POZICE: To jsou tedy oblasti, kterým se chcete věnovat, ale máte v hlavě už třeba nějaká konkrétní opatření? Třeba co máte v plánu s církevními restitucemi?

BALVÍN: To ještě opravdu nemám. Tahle věc se tu řešila deset let, nemůžu přijít na ministerstvo a mít ji vyřešenou během tří měsíců nebo čtrnácti dnů. Musím se s tím seznámit, co se s tím dá dělat, je to navíc předmětem ústavní stížnosti…

ČESKÁ POZICE: Po vašem jmenování se připomínala vaše účast na onom slavném povolebním večírku ve Žlutých lázních v létě 2010, známost s lidmi jako Roman Janoušek nebo Pavel Bém – jaký vztah k nim máte?

BALVÍN: Pavla Béma znám ani nevím kolik let. To byla společnost jako doktoři Ivan Douda, Jiří Presl, Pavel Bém, která se rekrutovala kolem pana doktora Jaromíra Rubeše a pana doktora Jaroslava Skály, kdy zakládali Středisko drogových závislostí. Takže já je znám už někdy od konce sedmdesátých let, kdy tam pracovali, s celou tohle společností jsem se léta znal a stýkal, nemám důvod s nimi styky přerušovat.„S politikou po tomhle angažmá skončím“

ČESKÁ POZICE: A Roman Janoušek je taky váš kamarád?

BALVÍN: Není to můj kamarád. Pana Janouška jsem poznal někdy v devadesátých letech, kdy pan doktor Karel Stejskal založil společnost Medea Kultur, kde nějakou dobu působil pan Janoušek. Ale už je to deset let, co v té společnosti nepůsobí. Takže z té doby ho znám, jeho společnost vyrobila desítky nebo stovky pořadů v rámci boje proti drogám, proti kriminalitě, proti alkoholu a tak dále. My jsme s nimi pak dále spolupracovali a tyhle spoty jsme vysílali třeba na Óčku.

ČESKÁ POZICE: Chystáte se po tomhle ministerském angažmá kandidovat za Stranu práv občanů – Zemanovce?

BALVÍN: Ne. S politikou po tomhle angažmá skončím.

Počet příspěvků: 2, poslední 2.7.2013 09:56 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.