Nasněží brněnským projektům osm miliard z EU?

Dle ministra Dobeše dostanou vědecká centra CEITEC a ICRC celkem 7,8 miliardy korun z evropských fondů zřejmě již během prosince

Živé vědy v Brně mají oživit český výzkum, na snímku biopsie embryonálních buněk. foto: © CEITECČeská pozice

Živé vědy v Brně mají oživit český výzkum, na snímku biopsie embryonálních buněk.

S nadějemi se budou brněnští vědci (a politici i developeři) upínat k letošním Vánocům. Termín, kdy by měl Brusel finálně schválit dvě velká vědecká centra CEITEC a ICRC, se blíží. „Konkrétní data nelze bohužel odhadnout, ale věřím, že se to během prosince podaří,“ řekl ČESKÉ POZICI ministr školství Josef Dobeš (VV).

Do Brna by z evropských fondů mělo jít na multioborový CEITEC 5,3 miliardy korun a na medicínské ICRC dalších 2,5 miliardy. „Udělali jsme vše, co bylo v našich silách, abyEvropská komise mohla tyto projekty schválit co nejdříve,“ tvrdí ministr, jenž se zavázal, že se do konce roku zasadí o schválení čtyř takzvaně velkých projektů (nad 50 milionů eur) placených ze strukturálních fondů.

„Sice nevím, jak by to mohl v Evropské komisi urychlovat, ale už nyní je jisté, že čtyři se do konce roku určitě nestihnou,“ uvedl pro ČESKOU POZICI dobře informovaný zdroj z ministerstva školství. Jako reálné se jeví prosincové schválení megalaseru ELI za 6,7 miliardy, ale neočekávané zádrhele nastaly u energetického projektu SUSEN v Řeži za 2,5 miliardy. Vyřízení bruselských připomínek bude trvat déle než měsíc.

Nadějná dvojice

Lépe to vypadá s dvojicí CEITEC a ICRC. Po odstranění výzkumných překryvů v oblasti biověd už prý bruselskému štemplu nestojí nic v cestě. „Očekáváme rozhodnutí Evropské komise během prosince. Výběrová řízení na zhotovitele jsme připraveni vypsat během ledna 2011,“ sdělil ČESKÉ POZICI ředitel projektu CEITEC Tomáš Hruda. Dle něj už jsou domluveny i příchody špičkových vědců ze zahraničí, jména ale zatím prozrazovat nechce. Po roce 2015 by v centru mělo působit až 600 výzkumníků.

Z oblasti „materiálových“ věd se budou zabývat zejména pokročilými materiály a nanotechnologiemi. Garantem za první oblast je VUT v Brně, konkrétně vědecký šéf Radimír Vrba: „Výhledově bychom chtěli připojit i vlastní mezioborová doktorská studia.“ Velké vize má též profesor Jaroslav Koča z Masarykovy univerzity, vědecký ředitel pro oblast věd o živé přírodě, kam patří strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína či neurovědy.

Živým vědám, zvláště medicíně se zaměřením na kardiovaskulární a neurologická onemocnění, je zasvěcen projekt Fakultní nemocnice u Sv. Anny ICRC, na němž se podílí i americká Mayo Clinic. Kritici říkají, že záměr je až příliš postaven na osobnosti docenta Tomáše Káry. „Nikoliv. Na projektu s docentem Károu dlouhodobě pracuje mimo jiné dvanáct klíčových lidí z Mayo, probíhají krátkodobé i dlouhodobé stáže. Moc dobře o nás vědí a vkládají do přenesení know-how směrem do střední Evropy velké naděje. V posledních měsících  jsme se osobně sešli se CEO celé Mayo Clinic, jednal s námi za přítomnosti děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity i finanční ředitel Mayo, takže nejsme někde na okraji,“ řekl ČESKÉ POZICI ředitel nemocnice Petr Koška.

Po roce 2015 by v centru, jež se zaměří na kardiovaskulární onemocnění, neurologii, diagnostiku a řadu dalších oblastí, mělo působit 150 nových vědeckých pracovníků. Plány jsou smělé. „Těsné propojení výzkumu, vzdělávání a lékařské péče, které vychází z mezinárodní spolupráce, umožňuje vytvořit kvalitativně nový celek. Tvoříme budoucnost medicíny,“ tvrdí náměstek Kára. Ředitel Koška očekává rozhodnutí Evropské komise rovněž v nejbližších týdnech.

„Po schválení projektů komisí jsme připraveni vydat ,Rozhodnutí o poskytnutí dotace‘ během několika dnů. Ve chvíli, kdy se tak stane, může příjemce obratem čerpat peníze,“ říká Dobeš. Podle kuloárních informací z ministerstva údajně ministr vyvíjí tlak na ředitele Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), aby „tuzemské“ rozhodnutí o udělení dotace udělil dokonce dříve, než rozhodne Brusel.