Našlo se místo pro Ivana Fuksu: v Českém Aeroholdingu

Hádanka, v které státem ovládané firmě se objeví bývalý rebel a vyzývatel předsedy ODS Petra Nečase, je vyřešena.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Bývalý rebel, neúspěšný kandidát na předsedu ODS a exministr zemědělství Ivan Fuksa od ledna nastoupí do funkce vrchního ředitele Českého Aeroholdingu. Zprávu potvrdila mluvčí společnosti Michaela Lagronová. Fuksa by měl mít na starosti chystaný prodej části státního podílu ve společnosti ČSA, jež patří do holdingu. ČESKÁ POZICE již dříve uvedla, že se o ČSA zajímají nejméně čtyři společnosti: Air France-KLM, Etihad Airways z Abú Zabí a Korean Air a Turkish Airlines. (Podrobně jsem o záměru informovali minulý týden.)

Fuksovým jmenováním se vyřešila otázka, co bude dělat politik, který patřil do trojlístku poslanců (spolu s Markem Šnajdrem a Petrem Tluchořem), jenž odmítal hlasovat v Poslanecké sněmovně pro daňový balíček. Po listopadovém kongresu ODS, na němž post předsedy obhájil Petr Nečas, trio složilo poslanecký mandát.

Okamžitě se objevily spekulace o tom, že rebelové byli s Nečasem domluveni. Za to, že nepoloží vládu, ale mandát, získají zajímavý post - například ve firmě ovládané státem. Vysvětluje se také mlčení premiéra Nečase, který byl před týdnem senátory občanských demokratů dotázán, zda rebelové něco dostali za to, že umožní vládní koalici daňový balíček schválit.  Premiér a předseda ODS tehdy neodpověděl.

Český Aeroholding vzniknl v březnu 2011. Jediným jeho akcionářem je stát, který reprezentuje ministerstvo financí. Letos v září se stal aeroholding majoritním vlastníkem ČSA. Do skupiny jím kontrolovaných společností dále patří: Letiště Praha, HOLIDAYS Czech Airlines, Czech Airlines Handling, CSA Services a Czech Airlines Technics.

Fuksa byl v minulosti členem dozorčí rady Letiště Praha. A to z pověření ministerstva financí. V letech 2007 až 2010 byl prvním náměstkem Miroslava Kalouska. Kalousek ostatně v rozhovoru pro Hospodářské noviny 8. listopadu uvedl, že by se nové spolupráce s Fuksou nevyhýbal: „Třeba Ivan Fuksa byl v minulosti mimořádně kompetentní člen managementu ministra financí, a já budu kdykoli považovat za čest s ním spolupracovat.“

Udělení nového postu Ivanu Fuksovi musí být nejvíce nepříjemné zejména pro generálního ředitele Českého Aeroholdingu Miroslava Dvořáka. Toto Kalouskovo rozhodnutí může prakticky signalizovat, že ministr financí si není jist, zda Dvořákův management dokáže bez problémů prodat podíl v ČSA zahraničnímu zájemci. Anebo Kalousek generálnímu řediteli nedůvěřuje, a proto mu do firmy v osobě Fuksy posílá hlídače.

István Léko 148 milionů :))) 148 milionů :))) 15:49 22.11.2012

Počet příspěvků: 20, poslední 23.11.2012 08:14 Zobrazuji posledních 20 příspěvků.