Našla se „agenda“ pro Věci veřejné: Další Dobeš na scéně

Véčka mají nového náměstka na MPSV – bratra ministra dopravy. Ale to neznamená, že jim docházejí experti. Strana jede podle plánu.

Jak je to snadné: Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorie Plívové Věci veřejné nabídly šéfovi resortu Jaromíru Drábkovi (TOP 09)  do jeho týmu svého experta na sociální problematiku Jana Dobeše. Nu a ve chvíli (od 1. ledna), kdy byly „vytvořeny nové agendy“ a dokonce úplně nová sekce úřadu, expert VV byl Drábkem akceptován a udělal se z něj náměstek. Ministerstvo názorně ukázalo, jak se vytvářejí nová pracovní místa, a ještě se vyhoví koaličnímu partnerovi. Výborně.

Nejmenší vládní strana nám zase představila nové, vlastně staronové jméno – Dobeš. Dobešů je v Česku spousta, podle webu prijmeni.unas.cz celkem 1951, slovy tisíc devět set padesát jedna. Věci veřejné obsadily do vysokých vládních postů zatím pouze tři z nich. Psycholog Josef „září“ v čele ministerstva školství, jeho jmenovec Pavel, nikoli však příbuzný, je ministrem dopravy, a bratr Pavla Jan, stejně jako Josef psycholog, je tedy nyní náměstkem. Pěkný propletenec, a to nám ještě tisíc devět set čtyřicet osm Dobešů zbývá... Vlastně jen tisíc devět set čtyřicet sedm, protože minimálně jeden Pavel Dobeš do véčkařské party určitě nepatří.

Vláda má za sebou jen o něco více než rok a půl činnosti a spoustu dalších měsíců před sebou. Pokud ovšem i na jiných ministerstvech budou tak vstřícní, že najdou nové agendy, ty se scelí do sekcí a vyvstane požadavek na další a další náměstky, které obsadí další a další Dobešové, pardon, experti Věcí veřejných. Pak bude vše v pořádku a kabinet šlapat jako hodinky.

Jméno Dobeš je sázka na jistotu: Vít Bárta tak má žádoucí agendy pod kontrolou skrze své prověřené ovečky

Předseda poslaneckého klubu „véček“ a formální neformální lídr strany Vít Bárta zřejmě razí dvě personální linie. První – nazvěme ji Dobešovská – sází na osvědčené a zasloužilé straníky a jejich další vazby, i ty příbuzenské. Je to sázka na jistotu, a Bárta tak má žádoucí agendy pod kontrolou skrze své prověřené ovečky. To není žádný nedostatek kvalitních lidí, ale jasný záměr, proti kterému lze tak akorát protestovat a kritizovat ho, snažit se tepat a tepat. Dokonce se nám může i udělat špatně od žaludku z toho, co jsme si to zvolili za kabrňáky. Ale to je tak všechno.

A pak je tu ještě druhý, daleko sofistikovanější způsob Bártovy personální politiky, v podstatě nadřazený tomu prvnímu. Ten inflaci „Dobešů“ naopak nepřipouští, protože na to stačí osoba jediná, samotný velký Vítek superguru. Neformální řízení, tak se tomu říká. I po Bártově odchodu z ministerstva dopravy přece nikdo nepochybuje, že nadále resort „neformálně“ řídí. Za Radka Johna na vnitru to prý fungovalo podobně. (Snad má alespoň nyní Jan Kubice jiného superguru.) Rovněž psycholog Josef na školství má své přesně dané úkoly, které musí plnit. A jak víme z poslední doby, Bárta neformálně obědvá i s ministrem zemědělství...

„Akceptovat požadavek“, jak se vyjádřila mluvčí MPSV, ministr Drábek asi musel. V zájmu koaličního klidu. My však nemusíme v příštích volbách akceptovat žádné bulíky, které nám Věci veřejné dozajista budou věšet na nos. To je jedna z cest, jak vrátit všechny ty Dobeše i Bártu zpět do ABL, či někam, kde nebudou tolik na očích. Přestože zákulisní vliv jen tak neztratí.

Počet příspěvků: 2, poslední 6.1.2012 05:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.