Ceska Pozice

Náš mediální buřtguláš

Příběh informace, že ministr Kalousek disponuje záznamem z jednání šéfredaktorů, je koncentrátem českého mediálního blázince.

„Kalouskovo“ video ze schůzky šéfredaktorů kousek po kousku.

Ve středu 9. března kolem 18 hodin telefonuje ministr financí Miroslav Kalousek šéfredaktorovi MF Dnes Robertovi Čásenskému. Sděluje mu, že disponuje záznamem schůzky šéfredaktorů deníků a zpravodajských časopisů z 8. března. Údajně ho též informuje, že obsah záznamu hodlá zveřejnit prostřednictvím České televize.

Média, jejichž šéfové se sešli, aby prodiskutovali (koordinovali) svou reakci na zvýšení DPH na prodej tištěných periodik, reagují: a) že schůzka byla transparentní, nic nekalého, b) že zvažují předání případu orgánům činným v trestním řízení, c) že od Kalouska je to bezprecedentní útok na svobodu tisku (Dalibor Balšínek, šéf Lidových novin).

Ještě ve středu večer se objeví informace, že ministr financí nic nezveřejní, zato vydá k případu prohlášení. Kolem deváté hodiny čtvrteční je venku: „Disponoval jsem pouze kusými a neověřenými informacemi, že šéfredaktoři řady českých deníků se scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě, zejména pak proti sjednocování sazeb DPH, které by výrazně ovlivnilo zisk jejich vydavatelů. Abych si tuto informaci ověřil, dovolil jsem si v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MF Dnes Čásenskému,“ píše se v prohlášení. „To, že šéfredaktoři MF Dnes a LN v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl  bonus, který jsem neočekával.“

Dalibor Balšínek reaguje: „Je otázkou, jaká je hodnota informací od ministra financí. Vážně to zpochybňuje cokoliv, co říká.“

Co by vydedukoval Poirot?

Tolik konkrétní fakta, která jsou veřejně známa. A nyní k věci. V mediální mašinérii českého střihu se okamžitě jedna kauzička rozvětvuje do řečiště hodného amazonské delty.

Nejprve jsme měli po ruce jen pár motivů zápletky: onu „podezřelou“ schůzku šéfredaktorů, dále otázku, kdo z ní pořídil záznam? Pak záhadu, kdo a proč ji doručil Kalouskovi? A k dispozici náměty pro rozbory na mnoho dní a řádek: Jsou novináři odposloucháváni? Těží z jejich informací politici či tajné služby? Jak prorostlé jsou vztahy mezi médii a politikou? Nakolik mohou například důvěrné zdroje věřit MF Dnes, když z jejích kanceláří unikají informace? Je údajná nahrávka autentická, nebo jde o manipulativní sestřih?

Nyní je k dispozici navíc spekulace: kdo na ministra financí zatlačil, aby vycouval a existenci záznamu popřel? Jak to souvisí s dnešním jednáním koaliční devítky k reformě penzí a k DPH? Mystifikoval Kalousek ve středu, nebo ve čtvrtek? Anebo jinak: Může si politik dělat šoufky z novinářů? Co míní vláda touto další pseudokauzou zastřít, proč odvádí pozornost od podstatnějších problémů? Jaký kartel na nás mainstreamová média a politici upekli? A kdybychom uvažovali jako mnoho českých politiků, ptali bychom se: Kdo si to celé objednal?

V celém tom blázinci se samozřejmě vytrácí ten začátek, jádro věci. Jaké závěry učinili šéfredaktoři na své schůzce v úterý 8. března, že Kalouskovi stálo za to se takhle angažovat? Nevíme. A takhle se to má s kauzami v české mediální kuchyni. Zrnko postačí, aby kypěly jako kouzelná kaše z hrnku, až se v tom nevyzná ani Poirot. Odpovědnost za konzistenci postojů by nyní velela, aby šéfredaktoři detailně zveřejnili průběh a výsledky svého jednání. Kalousek si posype hlavu popelem a DPH na knihy a periodický tisk zůstane v nižší sazbě. ;-)

P.S. Za hodinu může být všechno zase jinak. Rádi zaznamenáme. Myslím, že taškařice teprve začíná.

Aktualizace:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.