Národní galerie choré práce

K čemu jsou dobré pitomosti zdravých lidí? Český „failblog“ má podpořit zaměstnanost hendikepovaných.

Na stránce www.jsouzdravi.cz se od 1. srpna objevují ukázky šikovnosti našich řemeslníků a kutilů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na stránce www.jsouzdravi.cz se od 1. srpna objevují ukázky šikovnosti našich řemeslníků a kutilů. | foto: Česká pozice
Na stránce www.jsouzdravi.cz se od 1. srpna objevují ukázky šikovnosti našich řemeslníků a kutilů.

Od 1. srpna startuje pod názvem „Jsou zdraví?“ nová kampaň Nadačního fondu pro podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením. Ve spolupráci s agenturou Ogilvy One byla vytvořena webová stránka www.jsouzdravi.cz, „Národní galerie choré práce“, na níž mohou lidé nahrávat různé absurdní výtvory zdravých lidí. „Cílem kampaně je upozornit na nesmyslnou práci, kterou dokáží vyrobit zdraví lidé, a poukázat na paradoxně kvalitní certifikovanou práci firem zaměstnávajících zdravotně postižené osoby,“ uvedla pro časopis Marketing&Media ředitelka fondu Hana Potměšilová.

Projekt je vystavěn na stejném principu jako velmi populární server www.failblog.org. Každý, kdo ve svém okolí vyfotografuje nějaký obskurní řemeslnický výtvor, důvtipný kus kutilské práce či „povedenou“ rekonstrukci, může snímek nahrát na stránky, kde jej budou hodnotit ostatní uživatelé. V prosinci letošního roku budou vyhlášeny největší absurdity, o nichž vedle široké veřejnosti rozhodne také zvláštní komise. Autoři vítězných fotografií pak obdrží hodnotné ceny.

Tak typicky českému fenoménu jako je kutilství se žádný server ani žádné muzeum systematicky nevěnuje. Přesto vznikla v Jičíně výstava o lidových výtvorech z doby socialismu.

Byť je web „Jsou zdraví?“ stále ještě v plenkách, již nyní na něm můžete nalézt pěkné kousky z dílny „zlatých českých ručiček“ jako strom uprostřed chodníku, lampu veřejného osvětlení procházející střechou novostavby či neuvěřitelné příklady domácí elektroinstalace. Je přitom pouze na české internetové veřejnosti, aby vznikající „galerii choré práce“ zaplnila fotografiemi, které doposud jen kolovaly v hromadných e-mailech. Mohla by vzniknout česká obdoba populárního failblogu, jež by vedle zábavy mohla také přispět na dobrou věc.