Národní ekonomická rada vlády: Jak zvládnout ekonomické dopady krize

Hlavním úkolem nové 16členné Národní ekonomické rady vlády má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by také měla vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout další, související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). foto: ČTK

Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda ve čtvrtek 9. dubna na druhý pokus vybrala, kdo jí bude radit se zvládnutím hospodářských důsledků koronavirové krize. V 16hlavém týmu zasedne i sedm lidí z mezinárodních finančních kruhů, mimo jiné zástupci největších bank působících v Česku. Všichni budou v radě působit bez nároku na odměnu. Seznam nových členů Národní ekonomické rady vlády (NERV), poradního tělesa, které původně vzniklo v lednu 2009 kvůli tehdejší celosvětové recesi, měl kabinet na jednacím stole už v pondělí 6. dubna.

První pokus ale ztroskotal na postojích koaliční ČSSD, jež chtěla do rady prosadit své lidi. Hlavním úkolem rady má být vyhledávání možných problémů ve fungování ekonomiky nebo doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by také měla vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout další, související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021.

Nadřazený všem

Sestava posvěcená vládou se oproti původnímu návrhu rozšířila o čtyři jména. Nově příchozím hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB Tomášem Sedláčkem, který zasedal už v původním NERV, se posílilo zastoupení bank. V radě již sedí nejvyšší šéfové České spořitelny a Komerční banky Tomáš Salomon a Jan Juchelka a hlavní ekonom Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Ten je i místopředsedou dozorčí banky Moneta Money Bank, v níž mezi rozhodující akcionáře patří globální investiční korporace BlackRock, světová jedničkou ve správě aktiv (více než šest bilionů dolarů v roce 2018).

Druhým z původní sestavy z roku 2009 je prezident Hospodářské komory (HK ČR) Vladimír Dlouhý. Funkce v HK ČR je čestná, jeho hlavním zaměstnáním je mimo jiné poradenská činnost pro obří americkou investiční banku Goldman Sachs. Vláda se shodla i na tom, že chce do NERV také docentku Univerzity Jana Amose Komenského Ilonu Švihlíkovou. Ta by se stala jedinou ženou v týmu. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), do jehož gesce NERV spadá, se ale Švihlíková má teprve vyjádřit, zda se stane jeho členkou.

Při krizovém štábu vzniká další poradenský tým Dopady, v němž by měli být zástupci ministerstev, patrně na úrovni náměstků. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ke vztahům poradních orgánů uvedl, že NERV, který bude spadat přímo pod něho, bude nadřazený všem.

Novým přírůstkem je i předseda dozorčí rady O2 Czech Republic Ladislav Bartoníček, který stál od počátku u budování impéria PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a nyní je jeho minoritním akcionářem. Dalším zástupcem světa moderních technologií je Jakub Havrlant, majitel investiční skupiny Rockaway Capital. Ta je spojována s investičními zájmy tří dolarových miliardářů – Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče, hlavy československé finanční skupiny J&T.

Podnikovou sféru v poradním sboru reprezentují také šéf ČEZ Daniel Beneš, Bohdan Wojnar ze škody Auto nebo Petr Jonák z Coca-Coly. V NERV bude také sociolog, Daniel Prokop z PAQ Research. „Jsme přesvědčení, že jsou v radě všichni zástupci ekonomiky, které jsme tam potřebovali. Tento orgán musí být nezávislý,“ řekl Havlíček.

Předminulý týden vznikl ekonomický poradní tým Ústředního krizového štábu, v němž sedí především akademičtí ekonomové a jehož vedením byl pověřen profesor Jan Švejnar. Ten je i mezi členy obnoveného NERV, stejně jako profesor Štěpán Jurajda i docentka Švihlíková. Při krizovém štábu vzniká další poradenský tým Dopady, v němž by měli být zástupci ministerstev, patrně na úrovni náměstků. Havlíček na dotaz LN ke vztahům poradních orgánů uvedl, že NERV, který bude spadat přímo pod něho, bude nadřazený všem.

Složení obnoveného týmu Národní ekonomické rady vlády

Miroslav Singer

Hlavní ekonom Generali CEE Holding, místopředseda dozorčí rady Moneta Money Bank, bývalý guvernér ČNB.

Vladimír Dlouhý

Prezident Hospodářské komory ČR, konzultant americké investiční banky Goldman Sachs.

Jan Švejnar

Ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku, Kolumbijská univerzita v New Yorku.

Štěpán Jurajda

Profesor CERGE-EI, člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Daniel Beneš

Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Bohdan Wojnar

Člen představenstva automobilky Škoda Auto.

Petr Jonák

Ředitel vnějších vztahů společnosti Coca-Cola.

Miroslav Zámečník

Nezávislý ekonom, bývalý zástupce České republiky ve Světové bance.

Lukáš Kovanda

Hlavní ekonom Czech Fund.

Ilona Švihlíková

Docentka ekonomie, přednáší na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, zaměřuje se na mezinárodní ekonomické vztahy a globalizaci.

Daniel Prokop

Sociolog PAQ Research, Fakulta sociálních věd UK.

Jakub Havrlant

Zakladatel a generální ředitel Rockaway Capital.

Ladislav Bartoníček

Předseda dozorčí rady O2 Czech Republic.

Tomáš Sedláček

Ekonom ČSOB, vysokoškolský pedagog, někdejší poradce prezidenta Václava Havla.

Tomáš Salomon

Generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny.

Jan Juchelka

Generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky.

Počet příspěvků: 1, poslední 19.4.2020 09:16 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.