Národní divadlo: Výběrové řízení na nového šéfa nebude

Ministerstvo kultury bude hledat ředitele první scény mezi oslovenými osobnostmi. Navrhnout je má vznikající poradní orgán.

Znovu je všechno jinak. Jako v té pohádce, v níž král odvolával, co odvolal, a sliboval, co slíbil. Pro pořádek shrnujeme kroky, které ministerstvo kultury ve věci „budoucí šéf Národního divadla“ udělalo za posledních pět měsíců.

V půli února ministerstvo vypsalo výběrové řízení na funkci ředitele Národního divadla (ND) s obecným zadáním a jedinou konkrétní podmínkou: dodržet koncepci transformace Národního divadla a Státní opery tak, jak ji připravil náměstek Radek Zdráhal a prosadil ministr Jiří Besser.

V půli dubna, den před uzavřením přihlášek, ministryně Alena Hanáková výběrové řízení zrušila; že prý čeká na výsledky personálního a procesního auditu v Národním divadle. Podle toho jak dopadne, vypíše obratem výběrové řízení nové, s přesnějšími podmínkami. Přihlášky, které do výběrového řízení už odevzdali stávající ředitel ND Ondřej Černý a ekonom Petr Prouza údajně zůstávají platné a mohou být doplněny.

Na začátku května se ministryně seznámila s výsledky auditu. Žádné oficiální stanovisko k němu nezaujala.

Nová koncepce

V polovině května rezignoval na svou funkci Radek Zdráhal, oficiálně kvůli reorganizaci. Bylo oznámeno, že ze dvou samostatných oddělení, jež jako náměstek vedl, bude opět odbor umění, který už existoval před Zdráhalovým angažmá. V jeho čele má stát ředitel s rozšířenou pravomocí.

Ekonomický náměstek Martin Sankot, který na ministerstvo kultury nastoupil v březnu, se stal v červnu provizorním nadřízeným pro samostatné oddělení umění, pod něž spadá ND, a začal pracovat na nové koncepci transformace.

Minulý týden mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková oznámila, že žádné výběrové řízení nebude. Vznikající poradní orgán prý navrhne čtyři až pět osobností, které ministerstvo kultury osloví přímo. Výběr šéfa ND pak bude v gesci nového ředitele odboru umění, kterého má ministryně už brzy jmenovat.

Loni v tuto dobu byla na stole sporná představa sloučení ND a Státní opery Praha. Dnes, po roce, víme o novém a jiném provozním a ekonomickém modelu ND jen to, že vzniká. Pokud je průběžně konzultován s odbornou veřejností, pak neoficiálně a není jasné s kým.

Když vezmeme slova ministerské mluvčí vážně, vyplývá z nich, že se zatím neví vůbec nic. Neví se, kdo bude v „oslovovací komisi“, natož aby se vědělo, kdo bude navržen k oslovení. A už vůbec se nemůže vědět, zda se oslovení budou chtít o funkci šéfa ND ucházet. Neznámé je i jméno budoucího ředitele odboru umění, který má mít výběr ředitele v gesci. Není to absurdní fraška?

Zvážíme-li, že vhodných a silných kandidátů na post ředitele Národního divadla je u nás k dispozici minimum, nemají ty složité tance kolem jeho výběru, v nichž se už ztrácejí i zasvěcení, žádnou logiku. Ledaže by se právě hledal způsob, jak zmást stopy a navenek co nejpřesvědčivěji dospět k výběru toho správného a dávno vybraného člověka.