Národní divadlo může mít brzy ředitele. Bude Jan Burian jediný kandidát?

Pro funkci šéfa Národního divadla je ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni asi skutečně jediná volba. Je kompetentní a nebojí se post přijmout.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ředitelská odysea v Národním divadle (ND) je u konce. Expertní tým, který na podzim jmenovala ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09), tento týden oficiálně odevzdá výsledky své práce. Kromě stručného návodu, jak s divadlem dál, nabídne ministryni i jména vhodných kandidátů na ředitele (Ondřej Černý byl z postu odvolán vloni počátkem září a „krizovým“ řízením byl pověřen náměstek ministryně kultury Martin Sankot, jehož ale po týdnu vystřídal Václav Pelouch, do té doby technicko-provozní šéf ND). Je jisté, že mezi nimi bude jméno ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni Jana Buriana. A možná bude jediné.

Ministryně Hanáková rozhodne, zda doporučení expertního týmu, který má pouze poradní mandát, přijme. Jeho předseda Jan Hančil, děkan DAMU a schválený kandidát na rektora AMU, už před Vánocemi naznačil, že materiál dává smysl pouze jako celek: ber, nebo nech být. Má obsahovat zásadní změny organizačního uspořádání Národního divadla a také zpřesnění jeho vztahu s ministerstvem kultury: větší – i rozpočtovou – samostatnost souborů, definici kompetencí a odpovědnosti budoucího ředitele nebo garanci financování ND v příštích letech. Plus jméno člověka, který je připraven přesně v tomto směru Národní divadlo reformovat.

Pro ministryni to asi nebude šokující překvapení. Členové expertního týmu, kromě zmíněného Hančila dramatik Milan Uhde, senátor Jiří Šesták, skladatel Václav Riedelbauch, divadelní ředitel Stanislav Moša ani analytik Bohumil Nekolný, nejsou žádní amatéři, aby riskovali blamáž. Jistě vše dopředu konzultovali nejen s ministerstvem kultury, ale i s vedením Národního divadla. A předloží konsenzuální návrhy, které budou přijaty.

Jaký bude ředitel?

Jan Burian je pro funkci ředitele Národního divadla v tuto chvíli asi skutečně jedinou volbou. Především proto, že z kompetentních kandidátů se jediný nebojí tuto funkci přijmout. Vlastně ještě víc – on Národnímu divadlu šéfovat chce. A také pro to mnoho udělal.

O post ředitele v ND se Burian ucházel už v roce 2002 a měl ho na dosah ruky. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI o tom letos v létě řekl: „Bývalý ministr kultury Pavel Dostál se o něco jako výběrové řízení pokusil. Byli jsme v něm tři: Jiří Srstka, Daniel Dvořák a já. Všichni jsme dostali po čtyřech hlasech. Rozhodl to ministr sám a jmenoval Daniela Dvořáka, který tři ze čtyř hlasů dostal od podřízených ministra.“ Tentokrát je Burianova šance nesrovnatelně větší.

Jan Burian působí nenápadně, jako seriózní úředník, ale je jedním z nejmocnějších mužů českého divadlaJe zkušený manažer a divadelní ředitel, který dokonale zná fungování příspěvkové organizace, jako je ND. Divadlo J. K. Tyla v Plzni vede se čtyřletou přestávkou, kdy byl angažován jako režisér v Divadle na Vinohradech, bezmála dvacet let. Vedle vícesouborového Divadla J. K. Tyla s operou, činohrou, baletem a operetou stíhá už více než deset let šéfovat katedře činoherního divadla na pražské DAMU. Je předsedou výborně fungující Asociace profesionálních divadel, ředitelem prestižního Mezinárodního festivalu Divadlo, viceprezidentem Unie zaměstnavatelských svazů a viceprezidentem národního střediska ITI (International Theatre Institute). A jedním z mála českých divadelníků, kteří jsou schopni reprezentovat na jednáních v zahraničí nejen dokonalou angličtinou, ale i znalostmi a vystupováním. Neztratí se ani na východě: narodil se v Moskvě a jeho ruština je bezchybná.

Byť působí nenápadně, jako seriózní úředník, je Jan Burian jedním z nejmocnějších mužů českého divadla. Jeho diplomatické a vyjednávací schopnosti jsou mimořádné. Však také v Plzni musel za dvacet let vyjít s nejrůznějšími primátory, radními i zastupiteli. Svůj podíl má jistě i na tom, že se totální ministerský chaos ve věci Národního divadla podařilo nakonec usměrnit k nějakému – snad smysluplnému – závěru.

Jmenování Buriana šéfem Národního divadla by mělo ještě jednu obrovskou výhodu: je v celém spektru politických stran přijatelným, ne-li rovnou preferovaným kandidátem na ostře sledovanou pozici. Když před Vánocemi mluvila ČESKÁ POZICE se stínovým ministrem kultury za ČSSD Vítězslavem Jandákem, jeho slova byla jasná: „Burian je pro mě jediným možným ředitelem ND.“ To znamená, že se změnou politické reprezentace po volbách by Burianovi nehrozila výměna či ostrakizace, jak se ředitelům příspěvkových organizací občas stává. A to šanci, že stihne v Národním divadle provést dlouhodobější koncepční změny, samozřejmě zvyšuje.

Možný budoucí ředitel ND má jistě i slabší stránky. Plzeňské divadlo pod jeho vedením nikdy nepatřilo mezi ta, která experimentují nebo určují vývoj české divadelní scény. Byl by to opatrný ředitel a pravděpodobně by si k sobě vybral i podobně založené umělecké šéfy. Ale to už předbíháme. Jasno bude ve čtvrtek.