Naplní se temné předpovědi Světové banky a Nouriela Roubiniho?

Dle Dr. Zkázy by svět měl změnit svou hospodářskou politiku. Letos by na tom mohla být globální ekonomika nejhůř od velké hospodářské krize.

Světová banka (SB) i ekonom Nouriel Roubini alias Dr. Zkáza varují, že celý svět si letos ekonomicky pohorší. Podle studie SB Globální ekonomické vyhlídky by na tom světová ekonomika mohla být nejhůř od velké hospodářské krize.

Roubini zase v rozhovoru pro kanadský deník Globe & Mail předpověděl, že pokud svět nezmění svou hospodářskou politiku, lze z 50 procent očekávat druhou recesi v USA, výrazný pokles hospodářského růstu Číny a rozpad, ne-li přímo kolaps eurozóny. Tento scénář se však dle něho nenaplní letos, ale v letech 2012 až 2015, jestliže všichni významní ekonomičtí hráči budou dál tlačit problémy před sebou a nebudou je řešit.

Podle studie Světové banky dokonce i když se evropská krize nezhorší, svět čeká další rok slabého hospodářského růstu. A pokud Evropská unie, respektive eurozóna, zkrachuje, stáhne celý svět s sebou. V takovém případě SB očekává stejnou, nebo ještě vetší krizi, než byla v letech 2008 až 2009.

Roubini v rozhovoru říká, že úsporná vládní opatření jsou sice potřebná, ale z krátkodobého hlediska recesi zhoršují. Vlády zvyšují daně a omezují výdaje, což však snižuje poptávku a současně i jejich příjmy. Bez hospodářského růstu však nelze státní dluh financovat. Tím se vlády ocitají v začarovaném kruhu.

Doufejme, že předpovědi Roubiniho i Světové banky budou chybné, což se u ekonomických prognóz často stává

Dle Roubiniho trhy nutí vlády k úsporným opatřením, jež však zhoršují krizi. Tím se zvyšuje deficit státního rozpočtu, což vyžaduje ještě víc úsporných opatření. Současná Evropa potřebuje dobrá politická a strategická rozhodnutí, aby obnovila svůj hospodářský růst. Bude-li však provádět pouze úsporná opatření, povede to k vážné recesi, jež nakonec vyústí v krizi.

Loni v létě Světová banka předpovídala v roce 2012 globální hospodářský růst 3,6 procenta. Nyní však tuto předpověď snížila na 2,5 procenta, což je méně než loni. SB očekává recesi v Evropě, nízký hospodářský růst v USA a jeho výrazný pokles v rozvíjejících se zemích.

Roubini sice v roce 2006 předpověděl americkou hypoteční krizi, ale v rozhovoru přiznává, že se v roce 2009 mýlil v tom, že kvantitativní uvolňování Fedu povede v USA k takovému výraznému zvýšení cen na kapitálových trzích. Domníval se totiž, že akciový trh zůstane na stejné nebo nižší úrovni jako v březnu 2009.

Doufejme, že nejen jeho současná předpověď, ale i Světové banky budou opět chybné, což se u ekonomických prognóz často stává. Pro investory, kteří pozorně sledují údaje z globální ekonomiky, však varování Světové banky určitě není tím, co by chtěli slyšet.