Námluvy RWE a Gazpromu úspěšně pokračují

Plán strategického partnerství obou podniků se týká výroby elektřiny z uhlí a plynu v Německu, Velké Británii a Beneluxu.

Úvahy o možném kapitálovém vstupu ruského plynárenského gigantu Gazprom do německého RWE začínají vykazovat konkrétnější obrysy. Šéf společnosti Gazprom Alexej Miller a generální ředitel RWE Jürgen Grossmann ve čtvrtek v Římě podepsali předběžnou dohodu o strategickém partnerství ve výrobě elektřiny v Evropě. Dohoda rovněž potvrzuje úmysl obou společností dovést odehrávající se obchodní jednání k závěru, který bude uspokojivý pro obě strany.

Za tímto účelem zahájí RWE a Gazprom jednání, jak do společného podniku soustředit existující nebo nové paroplynové a uhelné elektrárny v Německu, Velké Británii a v zemích Beneluxu.

„Výroba elektřiny je jednou z priorit Gazpromu v Evropě. Ve světle nedávných rozhodnutí německé vlády o redukci programu jaderné energetiky, vidíme dobré perspektivy pro výstavbu nových, moderních paroplynových elektráren v Německu. Podepsaná předběžná dohoda dává společnosti RWE exkluzívní práva pro jednání Gazpromem o implementaci energetických projektů v Německu, Velké Británii a v zemích Beneluxu na období tří měsíců,“ řekl Miller.

Podle Grossmanna je cílem dohody také zajištění spolehlivých dodávek zemního plynu za konkurenceschopné ceny pro RWE. „Dále může vytvořit bázi pro potenciální partnerství v oblasti uhelných a paroplynových elektráren v Německu a jinde v Evropě,“ dodal šéf RWE.

Související článek: Kapitálový vstup Gazpromu do RWE? Bitte, nein!