Náměstek šéfa rozvědky se stane generálním sekretářem ministra zahraničí

Jaromíra Plíška vystřídá na vlivném postu v resortu Jana Kohouta bývalý několikanásobný velvyslanec Vladimír Zavázal.

Martin Shabu 17.7.2013

V dubnu 2011 Vladimír Zavázal představil v Praze svoji knihu Pilotovaná kosmonautika. foto: © ČTKČeská pozice

V dubnu 2011 Vladimír Zavázal představil v Praze svoji knihu Pilotovaná kosmonautika.

Novým generálním sekretářem ministerstva zahraničních věcí se dle dvou nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE stane Vladimír Zavázal, současný náměstek ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Nahradí ve funkci Jaromíra Plíška, s nímž se nedávno rozloučil ministr zahraničních věcí Jan Kohout (s Plíškem se původně počítalo na post velvyslance v Bratislavě, jeho výjezd však zkomplikovalo střídání prezidentů – Miloš Zeman na stejnou pozici prosazuje Livii Klausovou).

Kohout na dotaz ČESKÉ POZICE ohledně Zavázalova jmenování nereagoval. Zavázal redakci pouze sdělil: „Nerad bych předbíhal vyjádření pana ministra Kohouta. Je to jeho rozhodnutí.“

Od roku 1993 Zavázal pracoval v české diplomacii. Byl například českým velvyslancem v Itálii a v Řecku. V minulosti zastával také pozici vrchního ředitele provozní sekce ministerstva zahraničí a v roce 2002 i funkci generálního sekretáře, a to po Karlu Srbovi, jenž byl odsouzen za přípravu vraždy novinářky na dvanáct let.

Z diplomacie prý Zavázal v roce 2011 odešel kvůli neshodám s tehdejším ministrem zahraničí Karlem SchwarzenbergemDo gesce generálního sekretáře spadá mimo jiné fungování úřadu s několika tisíci zaměstnanci doma i v zahraničí. Na starosti má i provoz nemovitostí ministerstva, včetně například konferenčního centra ve Štiříně, které chtěl exministr zahraničí Karel Schwarzenberg prodat. Naopak Kohout už prohlásil, že s prodejem zámku nepočítá.

Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE Zavázal z diplomacie odešel v roce 2011 kvůli neshodám s tehdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Už tehdy se však proslýchalo, že jde pouze o dočasné řešení a že se Zavázal vrátí. Nový šéf diplomacie už při svém nástupu do funkce avizoval, že mu personální otázky včetně obnovení střídání velvyslanců leží na srdci.