Nákupem Telefóniky udrží PPF finanční páku svých investic

Soutěžit v aukci kmitočtů bude operátor už pod taktovkou Kellnerovy skupiny, ač transakce nebude dokončena.

Adam Junek 7.11.2013

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Česko se příliš často nedostává do rubriky ekonomických zpráv předních světových listů. Letos bude mít tuto „čest“ podruhé s obchodem v desítkách miliard korun – a tudíž i v miliardách eur. Za oběma, na české poměry obřími transakcemi stojí skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.

Tento týden podepíše PPF dohodu o koupi 69procentního podílu v telekomunikační společnosti Telefónica Czech Republic. Cena je podle zdrojů britského listu Financial Times stanovena na 2,5 miliardy eur, v přepočtu tedy necelých 65 miliard korun. Informace Hospodářských novin z minulého týdne pak hovoří maximálně o 75 miliardách korun.

O transakci se spekuluje už dlouho. Jednání započala již vloni na podzim, ale Španělé prý za svůj podíl žádali příliš mnoho. Proč se celosvětový telekomunikační hráč zbavuje české divize, je známé. Telefónica se potýká s poklesem příjmů na svých klíčových trzích, zejména v Jižní Americe, je až po uši zadlužená a snaží se dluh umazávat, aby přesvědčila o svém zdraví analytiky. Ještě loni její horentní dluh přesahoval 55 miliard eur, aktuálně se po řadě odprodejů aktiv pohybuje okolo 47 miliard.

Logika na obou stranách

Kellnerova skupina má zase důvod k nákupu. ČESKÁ POZICE již popsala, že jí aktuálně chybí vlajkový „reatailový“ byznys, tedy podnikání založené na širokých masách. Dřívější zlaté vejce – pojišťovací byznys v čele s Českou pojišťovnou – letos v lednu PPF odprodala italskému partnerovi Generali (druhý obří obchod zmíněný v úvodu).

PPF aktuálně chybí vlajkový „reatailový“ byznys, tedy podnikání založené na širokých masách Transakce s Generali bude kompletně vypořádána do konce příštího roku, ale už nyní pojišťovna netvoří jádro podnikání PPF, podobně jako to nejsou spotřebitelské úvěry ztělesňované Home Creditem. Tam manažerská kontrola náleží někdejšímu akcionáři PPF Jiřímu Šmejcovi. PPF má v úvěrové skupině sice majoritní podíl, ale řídí ji Šmejc a jeho lidé, navíc se chystá vstup Home Creditu na burzu. Takže „volání s Kellnerem“ je logickým krokem.

Kromě toho má transakce, která se bude vypořádávat jistě řadu měsíců, pro PPF ještě jedno pozitivum. A to, že dorovná dosavadní „páku“ cizího kapitálu v investování celé skupiny, plus zbaví PPF nadměrné volné hotovosti. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze předpokládat, že multimiliardový obchod, kdy se ještě očekává investice asi miliardy eur do vykoupení minoritních podílů, bude z velké části financovaná na dluh. Sama skupina bude ale muset také sáhnout do vlastní kapsy. Ani jedno není problém.

Zadlužení opět stoupne

Podle výroční zprávy za rok 2012 měla PPF volných finančních prostředků za 1,8 miliardy eur. I když významně investovala do nemovitostního byznysu v Rusku a také třeba v Německu či Nizozemsku, stále jí na spolufinancování nákupu telekomunikační firmy zbývá dost – odhadem těsně pod 1,5 miliardy.

Tolik ale potřebovat nebude muset. Podstatně se jí totiž právě transakcí s Generali snížilo zadlužení vůči bankám, a tak je možnost získat nový syndikovaný úvěr. Zvlášť když přípravou celého obchodu byly podle agentury Bloomberg pověřeny banky Goldman Sachs a Société Générale.

Transakce, z velké části financovaná bankami, dorovná poměr cizích zdrojů a vlastního kapitáluZadlužení vůči bankám dosahovalo na konci loňského roku podle výroční zprávy 4,2 miliardy eur. Celkový cizí kapitál pak s 15,7 miliardy eur představoval asi 75 procent celkové hodnoty spravovaných aktiv. Bankovní zadlužení se už ale prudce snížilo. První krok definitivní rozluky s Generali znamenal, že na konci března PPF dostala za 25 procent společného podniku Generali PPF Holding (jehož součástí je Česká pojišťovna), 1,29 miliardy eur. Více než miliardu hned použila skupina českého miliardáře na splátku svého největšího úvěru. Ten získala v roce 2008 od syndikátu bank vedeného francouzskou Calyon (dnes Credit Agricole Corporate and Investment Bank) v celkové výši 2,099 miliardy eur.

Na jaře byl úvěrový rámec snížen na 1,028 miliardy eur, které jsou splatné v roce 2015. Druhý krok transakce s Generali se odehraje do konce příštího roku – tedy za 24 procent akcií dostane PPF od Italů 1,25 miliardy a dluh doplatí.

Tím, že si znovu zřejmě od zahraničních bank PPF půjčí na rozsáhlou investici, jen zpětně dorovná poměr vlastního a cizího kapitálu.

Aukce v režii Kellnera

Obchod podepisují PPF a Telefónica ještě tento týden, než se příští pondělí 11. listopadu rozeběhne aukce kmitočtů, z níž má mimo jiné vzejít nový plnohodnotný operátor na českém trhu. Účastní se jej pět zájemců. Tři stávající operátoři – Telefónica, T-Mobile a Vodafone – a dva nováčci Revolution Mobile (dříve PPF Mobile, z nějž ale kvůli podmínkám soutěže Kellnerova skupina vycouvala) a Sazka Telecommunications, ovládaná dalším českým miliardářem Karlem Komárkem mladším.

Kromě toho v pátek 8. listopadu oznamuje Telefónica výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí, takže si odbude informační povinnost vůči burzám v jednom balíku.

Podepsání dohody skupině PPF zajišťuje, že bude mít kontrolu nad tím, jaké kmitočty a za kolik Telefónica vysoutěžíPodepsání dohody skupině PPF zajišťuje, že bude mít kontrolu nad tím, jaké kmitočty a za kolik Telefónica vysoutěží. Mimochodem Kellnerova skupina si může pohlídat i to, kdo se stane novým operátorem a podle toho přihazovat. To, že už oficiálně nefiguruje v Revolution Mobile, totiž ještě neznamená, že nemá na jeho strategii vliv. Španělé zase nebudou nuceni případně přeplácet příliš vysoké nabídky v aukci, aby udrželi hodnotu své české divize. Samozřejmě součástí kupní smlouvy mohou být ujednání o korekci ceny v závislosti na výsledku aukce. K vypořádání obchodu totiž zřejmě před koncem soutěže nedojde.

ČESKÁ POZICE tendr na kmitočty pro mobilní operátory dlouhodobě sleduje:

Počet příspěvků: 2, poslední 4.11.2013 10:40 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.