Nákup kradených CD se Němcům vyplatil

Němečtí daňoví hříšníci, kteří ukrývali peníze ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, odvedli loni dodatečné téměř dvě miliardy eur.

Německá vláda se projevila jako řádný hospodář, když v letech 2008 a 2009 nakoupila kradená CD s údaji o kontech svých občanů ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Hříšníci, kteří do těchto dvou zemí ukryli před spolkovými daňovými úřady své vklady, obohatili v loňském roce německý fiskál téměř o dvě miliardy eur dodatečně odvedených daní.

Peníze pocházejí zhruba od 26 400 lidí, kteří se k vlastnictví kont přiznali v obavě z trestního postihu, informoval deník Handelsblatt s odkazem na odhady spolkového ministerstva financí. „Udělali jsem velký pokrok v boji proti daňovým únikům,“ pochvaloval si Hartmut Koschyk z ministerstva financí.

Jenom nákup CD s údaji o klientech lichtenštejnské banky LGT, za něž německá vláda zaplatila pět milionů eur, vynesl podle odhadů přibližně 1,4 miliardy eur. Jedním z prominentních daňových hříšníků byl například bývalý šéf německé pošty Klaus Zumwinkel.

Mezi majiteli tajných kont, uvedenými na datovém nosiči z LGT, se objevili i čtyři Češi. Zdejší ministerstvo financí tyto osoby prověřovalo, avšak nakonec zjistilo, že si peníze do Lichtenštejnska uložily již zdaněné.