Naivní plán starosty Richtera na záchranu 200 milionů se drolí

Portfolio Prahy 10, které namíchala společnost Key Investments, odmítly ocenit Česká spořitelna i Equity Consulting.

Plán starosty Prahy 10 Milana Richtera je jednoduchý pouze na papíře. foto: ČTKČeská pozice

Plán starosty Prahy 10 Milana Richtera je jednoduchý pouze na papíře.

Městská část Praha 10, která svěřila firmě Key Investments 200 milionů korun, nedokáže najít cestu, jak nezodpovědně investované peníze získat zpět. Cílem taktizování starosty Milana Richtera (ODS) je získat čas. Jenže Richter doposud nenašel ani znalce, který by „skvostné portfolio“ složené z nelikvidních cenných papírů ocenil, jak si přeje – minimálně na 200 milionů, které do nich Praha 10 vložila.

Poté by musel najít někoho, kdo takovému znaleckému posudku uvěří a bude ochoten koupit dluhopisy nejméně za plnou cenu a peníze poslat na účet radnice. Richter má to štěstí, že opozice, zejména TOP 09, mu – na rozdíl od Prahy 6 a Prahy 13, které Key Investments dohromady svěřily půl miliardy – jde na ruku.

Na majetek Key Investments je uvalena exekuce, firmu z popudu Sokolovské uhelné a Prahy 13 vyšetřuje policie, její aktivity šetří kapitálový dohled České národní banky a také čelí arbitráži u Burzovního rozhodčího soudu.

Riziková zakázka pro znalce

Richter si vrácení investovaných 200 milionů představoval jako Hurvínek válku. Rozhodl, že každý měsíc prodlouží smlouvu s Key Investments a mezitím sežene znalce, který portfolio ocení a pak na základě tohoto posudku s kulatým razítkem najde kupce, který za nelikvidní dluhopisy Via Chem Group a E Side Property zaplatí minimálně 200 milionů. Pokud se mu to podaří, bude slavný, že pro občany zachránil stamiliony. V opačném případě ho čeká pád.

Richterův plán je však jednoduchý pouze na papíře. Zadrhl už u prvního kroku: nikomu z oslovených znalců se do ocenění portfolia Prahy 10 jaksi nechce. Nedivíme se. Plnit přání starosty, který je přesvědčen, že portfolio složené z obskurních dluhopisů nemá hodnotu 200 milionů, ale minimálně 240 milionů, je dost rizikové. Ať posudek udělá kdokoli, může z toho mít jen průšvih.

Equita Consulting posudek nedodá

Zářným příkladem je renomovaná firma Equita Consulting, kterou Praha 10 požádala o ocenění portfolia. Minulý týden na mimořádném zasedání rady starosta Richter informoval, že znalecký posudek připraví do konce dubna právě Equita Consulting. ČESKÁ POZICE o této novince napsala jako první, jenže když si šéf firmy Equita Consulting Leoš Klimt článek přečetl, poslal do redakce e-mail, v němž kategoricky odmítá, že by pracoval na ocenění portfolia Prahy 10. „Městskou částí Prahy 10 jsme byli osloveni ke spolupráci při ocenění cenných papírů. Následně poté, co nám byl definován předmět ocenění, jsme Prahu 10 informovali, že posudek o dluhopisech nemůžeme zpracovávat,“ tvrdí šéf firmy Equita Consulting Leoš Klimt.

„Na schůzce s vedoucím odboru majetkoprávní sekce Prahy 10 Davidem Eksteinem 8. března se nás tázali,“ dodal Klimt, „zda můžeme ocenit cenné papíry, o dva dny později požadavek specifikovali. To, že ocenění neprovedeme, jsem panu Eksteinovi osobně sdělil až minulý týden, když se vrátil z dovolené,“ dodal Klimt.

Equita Consulting však nebyla jedinou firmou, která Prahu 10 odmítla. Podle informací ČESKÉ POZICE stejně zareagovala i Česká spořitelna.

Hrozil střet zájmů

Absurdní je, že i několik dnů poté, co Equita Consulting ČESKÉ POZICI jednoznačně sdělila, že pro Prahu 10 nic neoceňovat nebude, úřad starosty Richtera nás opět ujistil, že se znaleckým posudkem od firmy Equita Consulting počítá. Poslali jí dokonce objednávku.

Nelze vyloučit, že Equita Consulting od této zakázky odskočila sama. Asi nepočítala s tím, že Richter o její roli v kauze Key Investments bude hovořit na mimořádném zasedání rady Prahy 10 (minulou středu), o němž ČESKÁ POZICE vzápětí informovala. Ale to je jen hypotéza.

Když nám Praha 10 potvrdila, že pro tento účel byla skutečně najata Equita Consulting, ČESKÁ POZICE poslala otázku Milanu Richterovi. Je pan starosta přesvědčen, že výběr této firmy byl správný? Zjistili jsme totiž, že Equita Consulting může být při oceňování dluhopisů Via Chem Group (tvoří 92 procent portfolia Prahy 10) ve střetu zájmů, jelikož loni pracovala pro jednu firmu z této skupiny. Zeptali jsme se tedy Prahy 10, zda v tom střet zájmů nespatřují. „Informace o údajném střetu zájmů, které má k dispozici ČESKÁ POZICE, nám nejsou známy,“ zněla odpověď. „Společnost Equita Consulting požádáme o vyjádření k uvedeným informacím a zároveň zvážíme zadání vypracování právního posudku, který by měl určit, zda se skutečně nejedná o střet zájmů podle zákonných ustanovení,“ dodal mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Každopádně platí, že starosta Richter v současnosti nemá k dispozici nikoho, kdo by mu portfolio plných investičních hitů ocenil minimálně na 200 milionů korun. Richterův plán na záchranu peněz svěřených firmě Key Investments se tedy rozpadá. Bude muset rychle vymyslet nový.