Diskuse k článku

Nad křesťanskou civilizací se smráká. Ale náhrada za ni není

Po pádu pozitivistické filozofie se křesťanství stává posledním hájemstvím, v němž se lze dovolávat nehmotných metafyzických i přirozených hodnot.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Hanzlík

Co mnozí stále nechtějí slyšet

Jde v podstatě o kultovně civilizační zdroj, o zakotvení lidské morálky mimo proměnlivou a tragicky nespolehlivou lidskou vůli. Selhávání institucí (v tomto případě křesťanských církví) není v žádném případě argumentem proti, protože to vidíme i u světských institucí a ani nás nenapadne zrušit vymoženosti státu. Samozřejmě nejen to, argumenty po smyslu lidské existence, smyslu a cíli našeho snažení, které si klademe v těch nejintimnějších a přiznejme si, že i v úzkostných chvílích, se rozhodně necítíme jen jako jakýsi produkt přírody. Věřící velice dobře zná onen posilující okamžik vědomí v mezních situacích svého života, kdy právě fenomén křesťanství se smiřuje s „křížem utrpení“, který nelze z člověka sejmout. Pak orgie konzumu jsou jen trapnou bakchanálií.

0/0
16.1.2018 7:23

J. Křivan

Re: Křesťanská nebo islámská Evropa?

Pane Sobotko, admin mně právě smázl pro mne myšlenkově náročný příspěvek pro Vás, ve kterém jsem nikoho neurážel a jen pro porovnání použil neškodný, v češtině běžně používaný výraz pro kastrovaného býka. Viz "Z přežraného býka se stává ..." . Nejsem grafoman, nemám chuť, čas ani energii dál diskutovat. Snad mne to do večera přejde.

0/0
10.1.2018 13:10

Re: Křesťanská nebo islámská Evropa?

Autorství oslav zimního slunovratu těžko někomu přisoudit, radost z toho měl každý na sev. polokouli. Zařídil to tak Tvůrce vesmíru. Kdyby se Ježíš narodil jindy, měli by křesťané o svátek víc. Vánoce jsou současně oslavou slunovratu a oslavou narození Ježíše Krista. Ty křesťanské hodnoty si nejvíce uvědomíme, když je srovnáme s nekřesťanskými, např. s Islámem. Samozřejmě není vyloučeno, že podobné hodnoty měl i někdo jiný, např. obyvatelé pevniny Pangea, po nichž jsme dosud nenalezli nic. Ono se v místech, kde se nacházejí ložiska uhlí a ropy, dost těžko hledá. Ale byl nalezen železný šroub ve vrstvách, starých 300 000 let. U těch hodnot je stejně hlavní, jak se jimi ta společnost řídí a v tom mají i současní křesťané velké nedostatky. Ježíš je na zemi jedinečný, protože dal lidem naději, že zlu lze bránit. A možná někdo sleduje, jak si na Zemi počínáme. Jestli to bude pokračovat jako dosud, bude Země zanedlouho neobyvatelná a ten, kdo nás možná sleduje, bude muset zdokonalit náš gen

0/0
10.1.2018 3:13

J. Křivan

Re: Křesťanská nebo islámská Evropa?

Pane Sobotko Váš příspěvek se mně líbí, jenom nevím proč za hybatele považujete zrovna Boha za kterého se schovává kde kdo. Pojem křesťanské hodnoty jsem skousl, i když si myslím, že je křesťané také jen převzali a upravili k obrazu svému, stejně jako Vánoce.

0/0
10.1.2018 0:25

Křesťanská nebo islámská Evropa?

Věda bez víry je chromá, víra bez vědy je slepá. Lze věřit v Boha, ale i s tím, že Bohu nelze rozumět ani ho pochopit. Mimo jiné proto, že my chápeme 3 rozměry, pár lidí i 4, ale kolik rozměrů má Bůh? Ani žádná věda nebude Bohu rozumět, protože s rozšiřováním pole poznaného se všemi směry rozšiřuje pole nepoznaného. Neexistuje hranice poznání a teprve daleko za ní je Bůh. Ale to nám nebrání rozlišovat křesťanské od nekřesťanského, i když to křesťanské bylo občas nekřesťanské. Náboženství jako instituce víry "vem čert", ale křesťanská kultura, měřítka hodnot, morálka tvoří náš život a bez nich skončí Evropa, jak ji milujeme a potřebujeme. Má ji převálcovat nenávistný, agresivní, fašistický islám? Zastavit invazní ofenzívu agresivního nekřesťanského fašistického islámu a deislamizovat Evropu!

0/0
9.1.2018 4:39

J. Křivan

Re: Proč?

Máte pravdu, ČP má příliš mnoho okrajových témat a tak nejspíš i méně čtenářů. Ta zajímavá jsou v menšině. Diskuze potom vyžaduje na co nejmenší prostor vložit co nejvíce "myšlenek". Pro hlubší rozbor se na tenhle formát moc nehodí.Přesto alespoň mezi diskutujícími je jen málo trollů.

0/0
8.1.2018 14:31

P. Maleček

Ano, smráká se - hlavně díky křesťanským církvím.

Ano, nad křesťanskou civilizací se smráká. Ale hlavně díky křesťanským církvím. Ty se z organizátora křesťanského života a strážce původního křesťanství a morálky změnily v mocenské kasty, mezi sebou se rvoucí o pozemské požitky a statky. Nejde jen o pedofilní, majetkové skandály či přílišné se podbízení vládnoucím politicko-byznysovým uskupením, ale i o očištění křesťanství od nánosů mocenských rvaček mezi cca 4. století po Kristu, kdy křesťanství coby ne náboženský, ale mocenský prostředek pevzali římští císaři- koncem 19. století.

Zvláště v katolické a řecko-pravoslavné církvi v očištěni postavení ženy jako muži rovnocenného partnera a zrušení celibátu, jako dnes naprosto nepochopitelného přežitku starých dob. Též by měly křesťanské církve přestat vnucovat ústupnickou politiku před islámem. Jak předvádí sám papež podbízením se islámským prý nešťastníkům, přitom z většiny agresivních nájezdníků a mlčením k vraždění křesťanů v islámských zemích. O v podstatě podlézání socialistické de

0/0
8.1.2018 11:02

Moc přejde k vládnoucím klanům, zákonitě!

Rodina je základ státu a stát bez toho základu je zničen. Je množství možností, jak preferovat nerodinné svazky. Podpora směřujících od rodiny způsobí zánik státu. Nastane vláda klanů a to zcela logicky, protože dosud nebylo vytvořeno společenství vyšší úrovně, než je stát s rodinnými základy a tak se společnost vrátí k dřívější primitivní formě držení moci a to jsou společnost ovládající klany. Náboženská víra je až druhořadá, ač nepodcenitelná. Každé etnikum, které se neinteruje do společnosti si vytvoří klanové ovládání. I kriminální živly dojdou ke klanové moci, protože taková je zákonitost. Klany budou v budoucnu určovat zákony a právo. Příklad je v právu šária, nebo v městských čtvrtích Západu, kde je určováno gangy, což jsou klanová uskupení.

Méně podpory existence řádné rodiny je zákonitý přechod společnosti k primitivní vládě klanů!

0/0
8.1.2018 8:47

Re: Proč?

Příliš málo prostoru. Delší příspěvek se nevejde a je pro autora překvapením, že byl utnut. Není ani kontrola množství znaků. Možná se to nezdá, ale dva tisíce možných znaků je taktak pro vyjádření názoru. Ovšem kontrolovaně, tedy aby bylo počítadlo u toho.

0/0
8.1.2018 8:38

S. Papacek

Proč?

Proč se tu už nediskutuje? Původně se asi účastníci diskuse snažili k něčemu rozumnému/někam dojít... Nyní se zdá, že si většina diskutérů jen hřeje svou polívčičku... a asi někde jinde než na České pozici :(

0/0
8.1.2018 8:18