Nabucco za South Streamem nezaostává

Stavba plynovodu Nabucco má být zahájena koncem roku 2012, South Stream s pokládáním trubek zřejmě začne o rok později

Projekt plynovodu Nabucco je na tom v soutěži s konkurenčním South Streamem dobře. Prohlásil to v rozhovoru pro rakouský deník WirtschaftsBlatt šéf konsorcia Nabucco Reinhard Mitschek, ředitel společnosti Nabucco Gas Pipeline International GmbH.

Mitschek tvrdí, že se první dlouhodobé smlouvy o dodávkách zemního plynu podepíší ještě letos, ale nejpozději v první polovině příštího roku. A dodal, že Nabucco nemá co dohánět, jelikož studie proveditelnosti projektu existuje už od roku 2004 a South Stream, jehož architektem je ruský Gazprom, zatím není ani v této fázi. Stavba plynovodu Nabucco má být zahájena koncem roku 2012, South Stream s pokládáním trubek začne – jak pravil šéf Gazpromu Alexej Miller – o rok později.

Rakouský list napsal, že Nabucco počítá s plynem především z Ázerbájdžánu a z Iráku, ale pro jistotu jedná rovněž s turkmenskými těžaři. Irák však v příštích šesti až sedmi letech nebude schopen zásobit Nabucco plynem, jelikož svoje zdroje musí využít pro zajištění dostatečného množství elektřiny pro domácí spotřebu. Prohlásil to v říjnu na konferenci v Abú Zabí irácký náměstek ministra ropného průmyslu Motasam Akram Hasan.

Podle současných odhadů Nabucco představuje investici zhruba osm miliard eur a z oblasti Kaspického moře hodlá dodat na evropský trh až 31 miliard kubíků zemního plynu za rok. Přeprava podle plánů by měla být zahájena v roce 2015. Konsorcium Nabucco tvoří turecký BOTAŞ, Bulgargas, rumunský Transgaz, maďarský MOL, rakouské OMV a vlastník českého Transgasu, německý energetický koncern RWE.

South Stream plnou kapacitou – až 63 miliard kubíků plynu ročně - začne fungovat od roku 2018, i když se plánuje, že první úsek bude otevřen už o tři roky dříve. Trasa plynovodu povede z Ruska pod Černým mořem a má zásobovat Bulharsko, Řecko, Srbsko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko a zejména Itálii. Hlavním akcionářem projektu je Gazprom, italské ENI, OMV, francouzské EdF a nejspíše se připojí i německý Wintershall, dcera koncernu BASF.