Ceska Pozice

Nabubřelý šéf Pozemkového fondu přiznává jedinou chybu

Radim Zika se v HN vyjádřil k několika případům, které vzbuzují podezření, že si ve svém úřadu nepočínal zrovna jako pečlivý hospodář.

Ředitel Pozemkového fondu České republiky Radim Zika (ODS) už nemá zalepená ústa a po několika měsících začal komunikovat. Jak sám správně řekl v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny, „kdo nekomunikuje, ten to nakonec vždycky prohraje“. Konečně se tedy vyjádřil k několika případům, které vzbuzují podezření, že si ve svém úřadu nepočínal zrovna jako pečlivý hospodář. Jde o tendry na dobu, kdy již fond nebude existovat, vysoce nevýhodné směny pozemků, štědré odměny pro poradce či zakázky fondu pro Aloise Hadamczika a jeho přátele.  

V rozhovoru pro HN ale Zika přiznal pouze jedinou chybu – a to přemrštěnou odměnu pro středoškolačku Lucii Placzkovou, přítelkyni „státního trenéra“ Aloise Hadamczika. Ty daleko závažnější problémy za průšvihy nepovažuje. „Dobře, beru – to (myšlena odměna pro Placzkovou – pozn. red.) byla hloupost. Ale pojďme si říct také to béčko: Pozemkový fond vydělává státu velké peníze. Loni jsme vydělali skoro miliardu. Přestože mě neustále kritizujete, že utrácíme a že se chovám nehospodárně, ušetřili jsme proti schválenému rozpočtu 200 milionů. A dalších 740 jsme vydělali,“ řekl Zika HN.

ČESKOU POZICI v rozhovoru mimo jiné zaujaly tyto Zikovy odpovědi:

Pro politiky je záhodno držet se pravidla, že „kdo nekomunikuje, ten to prohraje“. Jenomže v případě pana Ziky a jeho alibistických odpovědí na závažné otázky na činnost Pozemkového fondu toto pravidlo zatím neplatí. Kvůli nejasnostem v  úřadu přitom musel Zika, někdejší korunní princ Mirka Topolánka, i na „kobereček“ k premiérovi Petru Nečasovi, který po Zikovi požaduje, aby vše veřejně vysvětlil. Budou předsedovi vlády stačit vyjádření, která šéf pozemkového fondu poskytl HN?

Hokejový svaz Hadamczika neřeší

Když zhruba v polovině března na základě pátrání Hospodářských novin vyplynulo, že mezi Pozemkovým fondem a trenérem hokejové reprezentace Aloisem Hadamczikem existuje silné propojení (nejen kvůli Lucii Placzkové, ale i kvůli tomu, že Pozemkový fond si od Hadamczika pronajímá v Ostravě kanceláře), ČESKÁ POZICE se zajímala, jakým způsobem se k podivnému propojení „státního trenéra“ a fondu postaví Český svaz ledního hokeje (ČSLH). A zda Hadamczikovi například nehrozí odvolání z funkce. Z tehdejších odpovědí některých členů výkonného výboru svazu vyplývalo, že reálně se „pozemková“ kauza Hadamczika coby reprezentačního trenéra zřejmě nedotkne.

Šéfa hokejového svazu Tomáše Krále jsme se nyní znovu zeptali, zda výkonný výbor nejasnosti kolem Hadamczika, které do jisté míry poškozují jméno hokejové reprezentace, už nějak řešil.  „Neřešil, a pokud nebude ve věci stanovisko k tomu příslušných orgánů (policie, státního zastupitelství, soudu), ani řešit nebude. V momentě, kdy věc bude řešena k tomu příslušnými orgány, budeme ji dle stavu věci řešit, v rámci své kompetence, my. Český hokej by poškodilo, pokud bychom nerespektovali zákony této země. Takže uvidíme, jaký bude vývoj,“ napsal ČESKÉ POZICI prezident výkonného výboru ČSLH Tomáš Král. 

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.