Na vnitru skončil náměstek Ledvinka. Pravděpodobně kvůli dotacím EU.

Oficiálně končí Robert Ledvinka po vzájemné dohodě. Zdroje z ministerstva upozorňují, že náměstkův odchod byl ve vzduchu řadu týdnů.

Robert Ledvinka, náměstek ministra vnitra Jana Kubiceho, opouští funkci. Oficiální informace, kterou sdělil ČESKÉ POZICI Kubiceho mluvčí Pavel Novák, zní, že z postu odchází po vzájemné dohodě. Stejně okomentoval svůj odchod i Ledvinka. „Bylo to po vzájemné dohodě a na mou žádost,“ řekl nám Ledvinka, který zůstane ještě několik dní zaměstnancem resortu, aby předal podklady svému nástupci. Od úterka se jím stane současný vrchní ředitel sekce kabinetu ministra Pavel Kolář.

Dle neoficiální verze, kterou ČESKÉ POZICI potvrdily dva zdroje z ministerstva vnitra, však bylo Ledvinkovo odvolání „ve vzduchu“ několik týdnů. Důvody prý byly velmi vážné. Pravděpodobně souvisejí s evropskými dotacemi, jejichž řízení měl náměstek v kompetenci.

Interpretaci, že pravým důvodem Ledvinkova konce ve vedení resortu mohly být právě (zatím oficiálně nespecifikované) výhrady k jeho práci v oblasti správy evropských fondů, Ledvinka odmítá: „Ne. Byly v tom ryze osobní důvody.“

Dle našeho důvěryhodného zdroje měl Ledvinka v poslední době velmi vyostřené vztahy se svou podřízenou Zorou Skurčákovou, ředitelkou odboru strukturálních fondů ministerstva, jež je – jak má ČESKÁ POZICE potvrzeno i mluvčím úřadu – rodinnou známou ministra Kubiceho.

 

Média ve svých odhadech zmiňují ještě jednu možnou příčinu Ledvinkova rychlého odchodu. Časopis Týden už v lednu upozornil, že Ledvinkova rigorózní práce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obsahuje mnoho chyb včetně pasáží opsaných z článků na internetu. Dle informací ČESKÉ POZICE vady práce potvrdil i posudek, který si kvůli zpochybněné kvalitě práce nechala udělat univerzita.

Exnáměstek Ledvinka, který v devadesátých letech pracoval na pražském magistrátu, nastoupil na ministerstvo vnitra na přelomu tisíciletí. Postupně se vypracoval na vrchního ředitele. Zodpovídal například za spuštění základních registrů a dalších projektů v oblasti digitalizace veřejné správy. Loni v listopadu ho ministr Kubice jmenoval svým náměstkem.