Diskuse k článku

Na Ukrajině se rozhoduje o budoucnosti Evropy

Bartosz Cichocki, polský odborník na východní Evropu, se domnívá, že ve střední Evropě neexistují žádné podstatnější názorové rozdíly. Z jeho vyjádření v rozhovoru pak vyplývá, že Polsko má k USA blíž než ostatní země Visegrádské čtyřky a k Rusku pociťuje větší nepřátelství. Dle něho by snížení vlivu USA vedlo k marginalizaci regionu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

V.Hricák

Mám z Poláků rozporuplné pocity

Neznám skutečný názor většiny, ale pokud nám ho předvádí tento respondent, budí to dojem, že Poláci nejsou s výsledky poválečného uspořádání Evropy spokojení a touží po nějaké revizi. Konec konců, v minulosti nám několikrát předvedli svou touhu po své dominanci v Evropském prostoru. A když na to nestačím sám, pozvu si na pomoc silnějšího kamaráda.Možná se pletu, ale takový na mne Poláci dělají poslední dobou dojem.

0/0
28.12.2014 7:40

Re: Mám z Poláků rozporuplné pocity

Asi nás bude víc se stejným názorem. Jen nerozumím, proč se stejnou rétorikou neutočí na Německo. To jim v minulosti ublížilo mnohem víc. Já říkám, že SSSR neexistuje více, a Rusko se stává postupně demokratickou zemí. Takže hříchy minulosti by se měly tahat buď na oba, nebo na nikoho.

0/0
28.12.2014 10:16

J. Václav 261

Ono Rusko si to s tou demokracií rozmyslelo,

protože na ni nemá. Myslím, že hlavně Putin zjistil, že taková země se demokraticky řídit nedá.

0/0
28.12.2014 11:51
Foto

V.Hricák

A co je nám do toho?

Chcete napravit všechny hříchy světa? Odstranit hladomory, vyléčit malomocné, vymýtit ebolu, nakrmit hladové a napojit žíznivé? Saudové nám desítky let předvádějí in natura všechna možná i nemožná porušování lidských práv, a co? Přestal od nich západ nakupovat ropu? Vyhlásil na ně někdo sankce? Přestali jim Američané dodávat zbraně? Měřme všem jedním metrem.

0/0
28.12.2014 14:41
Foto

Bob Senior

Re: Mám z Poláků rozporuplné pocity

Ke komentářům obou pánů si dovolím poznamenat,že role Polska v dějinách Evropy byla mnohem větší než je v článku rozváděno.Nechci podrobněji poukazovat na jednotlivosti,omezím se jen na jeho "preferenci" USA na úkor EU,konkretně Bruselu.Polsko hrálo ve středověku až do konce 17.století významnou roli z hlediska bezpečnosti Evropy proti osmanské,tatarské,ale i švédské či pruské a  ruské expanzi.V důsledku této okolnosti,ale i vnitřní politiky koncem 18.století svoji samostatnost ztratilo a  došlo k rozsáhlé emigraci ,zejména vojenských sil do nově se utvářejících Spojených států Amerických.Začátkem 19. století sice byla za Napoleonských válek krátká doba,kdy pod "ochranou " Francie mělo omezenou svobodu,Ale po Napoleonově porážce se vše vrátilo  na kongresu v r.1815 do původního stavu,který zkončil až po WW I.Historie se obdobně opakovala po WW II. kdy došlo k územním změnám nejen Polska ale i bývalého SSSR a vznikl nový "status quo",ve kterém hrají důležitou roli Ukrajina a Bělorusko.

0/0
28.12.2014 15:30
Foto

V.Hricák

Pak bych vcelku chápal

(nikoliv omlouval) územní nároky vůči Ukrajině. Kdy se v Polsku objeví nějaký nacionalista, který začne nárokovat Lvov a celou západní Ukrajinu? Nebo si řeknou Poláci o větší krajíc? Když už se pracuje na novém světovém pořádku a samotní Poláci mají nyní takového mocného kamaráda.

0/0
28.12.2014 15:41
Foto

Bob Senior

Re: Pak bych vcelku chápal

Pane Hricáku myslím,že Polsku nejdeo nárok na Halič nebo dokonce na celou západní Ukrajinu.Spíše o to,že členstvím Ukrajiny v NATO by Polsko přestalo být "nárazníkovým státem" proti ruské expanzi.Sice zatím se netuší co Bělorusko,ale kdoví co přinese budoucnost po Lukašenkovi.Od Ruska nemůže země příliš moho očekávat,protože úroveň jeho obyvatelstva je vyšší,než prúměr ve všech neruských zemí Ruské federace,A je jen otázkou času co vyvstane v příštích generacích v zemích  bývalého SSSR (či jeho nástupce SNS) v Zakavkazsku nebo ve Střední Asii.Tam je potenciální nebezpečí jiné než USA,nebo EU.USA nemají zájem na střetnutí s RF,protože provádějí nákladný Kosmický výzkum,s cílem zabezpečit Zemi proti budoucím mimozemským hrozbám.Nemohu pochopit naše stoupence Kremlu za jejich počínání.To jim nestačilo,co našíi zemi stálo,že jsme se po WW II. nesměli pro Stalinův zákaz zúčastnit Marshallova plánu pomoci Evropě od následků války.Kde jsme mohli být dnes,když poškození válkou téměř nebylo.

0/0
28.12.2014 18:30
Foto

K95a26r50e89l 83V50y86š36a50t87a

Re: Mám z Poláků rozporuplné pocity

V podstaě mám také takový názor, jen se snažím pochopit ten horlivý příklon k USA. No a vychází mi, že polští stratégové se dostali do těžko řešitelné situace. Jeden z rozhodujících garantů uspořádání hranic v Evropě se dostal do sporu s druhým a rozhodující v jejich konfliktu byl pokus o  změnu  vlivu. A změny vždy posilují síly, které se nesmířily s poválečným uspořádáním mimo jiné i s posunutím hranic Polska na úkor Německa. Polsko cítí déšť a preventivně hledá dešník pod kteý se chce schovat. Anglie a Francie jsou bývalé mocnosti schopné tak napadnout Libyi ale ochránit Polsko, na to nemají. Tak Polákům zbylo jen USA

0/0
29.12.2014 17:26