Diskuse k článku

Na Ukrajině se rozhoduje o budoucnosti Evropy

Bartosz Cichocki, polský odborník na východní Evropu, se domnívá, že ve střední Evropě neexistují žádné podstatnější názorové rozdíly. Z jeho vyjádření v rozhovoru pak vyplývá, že Polsko má k USA blíž než ostatní země Visegrádské čtyřky a k Rusku pociťuje větší nepřátelství. Dle něho by snížení vlivu USA vedlo k marginalizaci regionu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Bob Senior

Re: Re:PS

Ještě se musím ohradit proti Vašemu nehoráznému napadání jak mne tak generace do které patřím.Měl byste už konečně pochopit,že naše generace vstupovala do praktického života v době,kdy navazovala na to co vytvořily generace předchozí.A že jsme nemohli přispět k tomu aby se úroveň společnosti dále zvyšovala,podobně jako ve svobodných západních zemích,z toho obviňujte především ty ,které obdivujete.A kde jste dospěl k tomu,že pliveme na někoho kdo nás teď živí.To asi nevíte,že to co bylo nahromaděno z našeho pojištění, předchozí vlády dokázaly spotřebovat na svůj vrubZa co tedy máme být vděčni.Kdybyste vy nenechali vládu v rukou takových nezodpovědných politiků,nemuseli jste mít takové černé vyhlídky.A nevěřte tomu,že volbami různých populistů se něco zlepší.Je to drahé šou.Je nutné dosadit systém s naprostou kontrolou a postihem padni komu padni!

0/0
5.1.2015 12:49

J. Křivan

Re: Re:PS

Pane Bobe, na jednom se snad shodneme, kdyby volby mohly něco zásadního změnit, tak už je dávno zakázali.

K moci se vždy derou stejné typy lidí a nakonec se tam i dostanou. Jejich moc je o to silnější o kolik je systém děravější. A ty díry samozřejmě těm mocným vyhovují. Občas nějakou tu díru lehce na čas ucpou a jede se dál. Není to jen naše specifika. Ten problém je globální v pravém smyslu toho slova, Od USA (tam za to občas někoho pošlou na 500 let do vězení) až po ČLR (tam za to z preventivních důvodů občas někoho i popraví).

0/0
5.1.2015 13:08
Foto

Bob Senior

Re: Pane Bobe,

Pane Hricáku nechápu podle čeho soudíte,že jsem obdivovatelem toho co se nyní děje a nejen u nás,tentokrát ne ve jménu marxleninismu,ale extrémního liberalismu.Asi jste nepochopil o čem jsem ve svém příspěvku psal.Jaksi Vám ušlo,že jsem poukazoval i na současnou politickou scénu,protože tu si pečlivě připravili ti předchozí,kteří rychle změnili "směr větru" a usilují opět o moc pod novými hesly.Jenže tentokrát v systému "volné soutěže politických stran",nikoliv pod vedením jediné, se správným a jedině povoleným světonázorem.Jen mne překvapuje jak  jste mohl do jednoho pytle shrnouts politiky i církevní hodnostáře.To Vám uniklo,že hrubě pomlouváte ty církve,které se stále snaží poukazovat na špatný stav společnosti a jeho příčiny.Urážíte přitom i věřící ,jejichž inteligenci asi mnohdy nedosahujete.Měl byste konečně pochopit,že vada není v lidech,ale v systému,který je utvářen tak,aby beztresně dovoloval těm ,kteří se prodrali k moci,aby jí zneužívali zcela libovolně.A na to poukazujte!

0/0
5.1.2015 12:26
Foto

V.Hricák

Re: Pane Bobe,

Ale každý systém tvoří lidé. Někteří aktivně, jiní pasivně svou tolerancí.

0/0
5.1.2015 12:40
Foto

V.Hricák

Re: PS

K církevním hodnostářům. Nezdá se vám, že je těch pedofilních skandálů v řadách římskokatolické církve už tak nějak dost? Když pak k tomu přihodím výroky Halíka na adresu imigrantů a nechutné majetkové tahanice v souvislosti s církevními restitucemi, je římskokatolický kostel posledním místem, kam bych si šel pro duchovní útěchu.

0/0
5.1.2015 12:45
Foto

Bob Senior

Re: PS

Podívejte se,pro útěchu si cho'dte kam chcete,to je Vaše věc.A co melete o stále větším počtu pedofilních skandálů v řadách římskokatolické církve.Vždyť to už není jen populismus ale sprostá lež.Stejně je to s tahanicemi v souvislosti s církevními restitucemi.To Vám a podobným expertům nestačil závěr ústavního soudu o jejich oprávněnosti.Podstata je ta,že kdyby komunisté majetek církví (a nejen římskokatolické) nepokradli,nemusel se teď stát,který je jejich dědicem (komunistů)  zatěžovat.jděte plakat na správný hrobeček a neurážejte konečně slušné lidi!

0/0
5.1.2015 13:03
Foto

V.Hricák

Re: PS

Výrok ústavního soudu znám. I když patřím k oněm téměř 90% občanů, kteří nesouhlasí s formou vyrovnání. Pokud se nechce církev sepatrovat od společnosti, měla by její většinový názor alespoň vzít na vědomí. Ohledně sexuálního života  duchovních mám osobní zkušenost. Místní farář nám tu zanechal svého levobočka. Vy nečtete noviny? Opravdu jste nezaregistroval množící se, převážně pedofilní aféry z různých koutů světa? Pokud budu považovat celibát za ryzí pokrytectví, jak je to s ostatními hodnotami, které římskokatolická církev hlásá? A pokud se na znárodnění církevního majetku komunisty díváte tak, jak se díváte, jaký máte názor na pozemkové reformy ze dvacátých a třicátých let minulého století, kdy byl, mimo jiné i církevní majetek církvi odebrán DEMOKRATICKOU vládou? Nebo máte o Masarykovi nějaké pochybnosti?

0/0
6.1.2015 6:38
Foto

V.Hricák

Re: PS

Je to jenom náhoda, že největší lháři a pokrytci, které jsem kdy v životě poznal, byli věřící? Desaterem se víc řídí ateisté, než ti, co se k tomu sami zavázali.

0/0
6.1.2015 6:41
Foto

Bob Senior

Re: PS

Pane Hricáku to si musíte vybírar známé a přátele podle toho jací skutečně jsou,ne co o sobě předstírají.A netvrďte mi,že se ateisté řídí desaterem více než věřící,co se k tomu zavázali.Oni skutečně věřící se jimi stali většinou proto,že poznali,jak se vyplácí v životě to desatero dodržovat.A často vědí proč.

 Ač nerad musím ještě uvést ,že nemáte zdání o restitucích a jen populisticky uvádíte  tu pohádku,že 90% občanů s nimi nesouhlasí.Krádež zůstane krádeží,ať s ní souhlasí kdokoliv,třeba i pro nevědomost o skutečnosti.Ale vůbec se mi už nechce opakovat  to co jsem v různých polemikách se znalci jako jste Vy, musel absolvovat.A závěrem zpravidla bylo jejich konstatování:"dokladujte si co chcete,ale většina lidí si myslí to co já!".Takže snad mohu skončit,abych nebyl zase osočován,že tu diskutuji jen já.Proto ponechám stranou tu Vaši bohorovost  ve tvrzení o sexuálním životě kléru, podle ojedinělých poklesků lidí,kteří třeba udělali chybu.Říká se "nesuďte,abyste sami nebyli souzeni!".

0/0
6.1.2015 9:36

Není pro slabší povahy :

www.youtube.com/watch?v=wi1RrflM-xU

www.youtube.com/watch?v=wi1RrflM-xU

0/0
28.12.2014 23:05

J. Křivan

Re: Není pro slabší povahy :

Dík pane Mrázku, věnoval jsem 42 minut Vašemu odkazu, ostatním doporučuji.

0/0
29.12.2014 10:45

Poplatný expert

Ten člověk, Cichocki, je trouba už z vyjádření, že bychom se měli více věnovat názorům J.Mc Caina. Tedy toho, který bouřil svého času za republikány k napadení Iráku, protože prý Saddám vlastní jaderné zbraně a posléze obdobně vůči  Libyi a Syrii. Inu poplatný expert jako vyšitý.

0/0
28.12.2014 20:51

J. Křivan

Dnešní informace z Ukrajiny, možná zásadní průlom

Opět vypadl blok na ukrajinské JE. Prezident Porošenko chce aby energie z Ruska dováželi pouze státní podniky! To se oligarchům líbit nebude. Požaduje však po Rusku, aby energii Rusko dodávalo ne, za světové ceny, ale za vnitrostátní ceny v RF, to je bez vývozní přirážky, která cenu velmi laicky řečeno dorovnává na ceny světové.. Co na to EU? Nejspíš dohoda o Krymu je na spadnutí, jenom jestli to Porošenko přežije, určitě to nebude zítra. Rád bych se nemýlil.

0/0
28.12.2014 19:40

J. Křivan

doplněk

Omlouvám se, původní návrh byl ze soboty, od ministra Novak z RF. Dokonce nechce ani platbu předem.

0/0
28.12.2014 19:50
Foto

V.Hricák

Poláci si řeknou o západní Ukrajinu,

jenom Černobyl odkážou Rusku.

0/0
28.12.2014 17:44

USA

autor se zminuje o "emocionalnim" odporu v Evrope k Americe. Jestli muze existovat vetsi stupidita v mezinarodni poloitice, to bych chtel vedet. Jako by neexistovala historie.

0/0
28.12.2014 16:14

J. Václav 261

Emocionální odpor k USA je v Německu.

Mohu potvrdit, hraju country muziku, hráli jsme v hospodě, přišel šéf a požádal nás ať nehrajeme americké písničky, tak jsme spustili moravské lidovky a mohli se pos rat blahem.

0/0
28.12.2014 16:46
Foto

V94l32a18d96i62m19i93r 16P 7914919933116

To nejdůležitější, co může zabránit ozbrojené ruské expanzi

směr Pobaltí, Polsko, atd. je americká vojenská přítomnost v Evropě. Proto taky na ni všichni proruští kolaboranti tak mohutně útočí.

0/0
28.12.2014 11:17
Foto

V.Hricák

Nemám z budoucnosti dobrý pocit

Americké jednotky, které se mají začít stahovat z Afghánistánu hned po Novém roce, mají skončit na nových základnách v pobaltí. Ukrajina v těchto dnech vyzbrojuje a přeskupuje nové jednotky k Donbasu. Zbraně , které právě dostávají od západu mají mít hodnotu cca půl miliardy dolarů. Jaké zbraně to jsou se můžeme zatím jenom dohadovat. Zastaví se ukrajinská armáda na ruských hranicích? Nezačne dobývat Krym? Jak na to zareagují Rusové? Dočká se lidstvo příštích vánoc? A stojí nám riskovat samotnou existenci lidstva za pochybné ukrajinské ideály?

0/0
28.12.2014 14:50

Re: To nejdůležitější, co může zabránit ozbrojené ruské expanzi

souhlasím pane Vladimíre, je až s podivem jak se někteří diskutující bez skrupulí ženou do náruče Putina, označení kolaborant je namístě.

0/0
28.12.2014 15:38
Foto

V.Hricák

Musí každý,

kdo nesouhlasí se špinavými metodami západu být nutně kolaborant? Japonci mají takové přísloví. "I když sv.ini vsadíš zlaté zuby, stejně bude pořád smrdět hnojem". A špína zůstane špínou, i když jsou těmito špinavostmi omlouvány dobré skutky.

0/0
28.12.2014 15:47

Nechápete proč se vše děje ...

www.youtube.com/watch?v=wi1RrflM-xU

www.youtube.com/watch?v=wi1RrflM-xU

Nebo nechcete pochopit ? Neutečeme před TÍMHLE ! Tak se radši připravte. Optimisté nakupují prášky na spaní. Realisté několik balení pro každého člena rodiny do limonády....

0/0
28.12.2014 23:09
Foto

V.Hricák

Mám z Poláků rozporuplné pocity

Neznám skutečný názor většiny, ale pokud nám ho předvádí tento respondent, budí to dojem, že Poláci nejsou s výsledky poválečného uspořádání Evropy spokojení a touží po nějaké revizi. Konec konců, v minulosti nám několikrát předvedli svou touhu po své dominanci v Evropském prostoru. A když na to nestačím sám, pozvu si na pomoc silnějšího kamaráda.Možná se pletu, ale takový na mne Poláci dělají poslední dobou dojem.

0/0
28.12.2014 7:40

Re: Mám z Poláků rozporuplné pocity

Asi nás bude víc se stejným názorem. Jen nerozumím, proč se stejnou rétorikou neutočí na Německo. To jim v minulosti ublížilo mnohem víc. Já říkám, že SSSR neexistuje více, a Rusko se stává postupně demokratickou zemí. Takže hříchy minulosti by se měly tahat buď na oba, nebo na nikoho.

0/0
28.12.2014 10:16

J. Václav 261

Ono Rusko si to s tou demokracií rozmyslelo,

protože na ni nemá. Myslím, že hlavně Putin zjistil, že taková země se demokraticky řídit nedá.

0/0
28.12.2014 11:51
Foto

V.Hricák

A co je nám do toho?

Chcete napravit všechny hříchy světa? Odstranit hladomory, vyléčit malomocné, vymýtit ebolu, nakrmit hladové a napojit žíznivé? Saudové nám desítky let předvádějí in natura všechna možná i nemožná porušování lidských práv, a co? Přestal od nich západ nakupovat ropu? Vyhlásil na ně někdo sankce? Přestali jim Američané dodávat zbraně? Měřme všem jedním metrem.

0/0
28.12.2014 14:41
Foto

Bob Senior

Re: Mám z Poláků rozporuplné pocity

Ke komentářům obou pánů si dovolím poznamenat,že role Polska v dějinách Evropy byla mnohem větší než je v článku rozváděno.Nechci podrobněji poukazovat na jednotlivosti,omezím se jen na jeho "preferenci" USA na úkor EU,konkretně Bruselu.Polsko hrálo ve středověku až do konce 17.století významnou roli z hlediska bezpečnosti Evropy proti osmanské,tatarské,ale i švédské či pruské a  ruské expanzi.V důsledku této okolnosti,ale i vnitřní politiky koncem 18.století svoji samostatnost ztratilo a  došlo k rozsáhlé emigraci ,zejména vojenských sil do nově se utvářejících Spojených států Amerických.Začátkem 19. století sice byla za Napoleonských válek krátká doba,kdy pod "ochranou " Francie mělo omezenou svobodu,Ale po Napoleonově porážce se vše vrátilo  na kongresu v r.1815 do původního stavu,který zkončil až po WW I.Historie se obdobně opakovala po WW II. kdy došlo k územním změnám nejen Polska ale i bývalého SSSR a vznikl nový "status quo",ve kterém hrají důležitou roli Ukrajina a Bělorusko.

0/0
28.12.2014 15:30
Foto

V.Hricák

Pak bych vcelku chápal

(nikoliv omlouval) územní nároky vůči Ukrajině. Kdy se v Polsku objeví nějaký nacionalista, který začne nárokovat Lvov a celou západní Ukrajinu? Nebo si řeknou Poláci o větší krajíc? Když už se pracuje na novém světovém pořádku a samotní Poláci mají nyní takového mocného kamaráda.

0/0
28.12.2014 15:41
Foto

Bob Senior

Re: Pak bych vcelku chápal

Pane Hricáku myslím,že Polsku nejdeo nárok na Halič nebo dokonce na celou západní Ukrajinu.Spíše o to,že členstvím Ukrajiny v NATO by Polsko přestalo být "nárazníkovým státem" proti ruské expanzi.Sice zatím se netuší co Bělorusko,ale kdoví co přinese budoucnost po Lukašenkovi.Od Ruska nemůže země příliš moho očekávat,protože úroveň jeho obyvatelstva je vyšší,než prúměr ve všech neruských zemí Ruské federace,A je jen otázkou času co vyvstane v příštích generacích v zemích  bývalého SSSR (či jeho nástupce SNS) v Zakavkazsku nebo ve Střední Asii.Tam je potenciální nebezpečí jiné než USA,nebo EU.USA nemají zájem na střetnutí s RF,protože provádějí nákladný Kosmický výzkum,s cílem zabezpečit Zemi proti budoucím mimozemským hrozbám.Nemohu pochopit naše stoupence Kremlu za jejich počínání.To jim nestačilo,co našíi zemi stálo,že jsme se po WW II. nesměli pro Stalinův zákaz zúčastnit Marshallova plánu pomoci Evropě od následků války.Kde jsme mohli být dnes,když poškození válkou téměř nebylo.

0/0
28.12.2014 18:30
Foto

K52a23r35e19l 14V73y14š73a42t97a

Re: Mám z Poláků rozporuplné pocity

V podstaě mám také takový názor, jen se snažím pochopit ten horlivý příklon k USA. No a vychází mi, že polští stratégové se dostali do těžko řešitelné situace. Jeden z rozhodujících garantů uspořádání hranic v Evropě se dostal do sporu s druhým a rozhodující v jejich konfliktu byl pokus o  změnu  vlivu. A změny vždy posilují síly, které se nesmířily s poválečným uspořádáním mimo jiné i s posunutím hranic Polska na úkor Německa. Polsko cítí déšť a preventivně hledá dešník pod kteý se chce schovat. Anglie a Francie jsou bývalé mocnosti schopné tak napadnout Libyi ale ochránit Polsko, na to nemají. Tak Polákům zbylo jen USA

0/0
29.12.2014 17:26