Na terminálech Sazky končí dobíjení mobilů. A skončil také insolvenční správce.

Pozastavení služby potvrdily Telefónica O2, Vodafone i T-Mobile.

Jízda zadlužené Sazky z kopce dolů začíná připomínat volný pád. K neschopnosti firmy dostát svým závazkům v loterijní činnosti, kdy nemá prostředky k vyplacení lednového více než stomilionového jackpotu, se přidala i kumulace dluhů z další služby – dobíjení předplacených karet mobilních operátorů přes terminály Sazky.

Firma již v tiskové zprávě potvrdila, že dnes pozastaví tuto službu pro klienty Telefóniky O2, které Sazka dluží za službu několik desítek milionů korun. Dohodu obou společností již odsouhlasil předběžný insolvenční správce Sazky. Služba byla dle tiskové zprávy Telefóniky pozastavena v 16 hodin.

Ke stejnému kroku se chystá i Vodafone od dnešní půlnoci. Dle mluvčího operátora Miroslava Čepického je důvodem deklarovaná neschopnost Sazky plnit své závazky s dobíjením karet související. Dokladem jsou i vysoké závazky Sazky vůči Vodafonu rovněž v řádu desítek milionů korun.

Týž scénář platí i pro třetího operátora v Česku T-Mobile. Mluvčí firmy Jiří Janeček ČESKÉ POZICI potvrdil, že možnost dobíjení karet bude pro její klienty pozastavena v 18 hodin. Dle jeho slov dluží Sazka operátorovi rovněž desítky milionů korun.

Povolte nový úvěr

Sazka v tiskové zprávě i nadále tlačí na to, aby soud schválil dřívější plán vedení firmy – uzavřít smlouvu o úvěru na 2,5 miliardy se společností Gladiolus, za níž stojí finanční skupina Penta a E-Invest Martina Ulčáka. „Vedení Sazka, a. s., má již delší dobu připravené návrhy smluv o úvěru a o spolupráci, které současnou situaci komplexně řeší, přinášejí všechny potřebné prostředky a ukončují insolvenční řízení. Návrhy smluv mají několik dní k dispozici jak insolvenční soud, tak předběžný správce,“ píše ve zprávě mluvčí Sazky Jan Tuna.

Jenže půjčka by měla roční splatnost, vzhledem k letošnímu deklarovanému zisku firmy ve výši 1,4 miliardy korun by tak Penta a E-Invest na základě zmíněných smluv Sazku do roka ovládly. Součástí navrhovaných smluv je totiž i zástava akcií. Nejsou přitom jedinými zájemci, o Sazku usilují i miliardáři Radovan Vítek a Karel Komárek ml., kteří spolu s šéfem skupiny PPF Petrem Kellnerem přes své firmy ovládají téměř 60 procent dluhopisů vydaných k financování arény v pražských Vysočanech.

Sazka již v pondělí požádala předběžného insolvenčního správce o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím ale nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat insolvenční návrh. Zda Sazka plní podmínky loterijní licence vydané ministerstvem financí, momentálně prověřují zástupci státního dozoru nad loteriemi. O osud svých kaucí u Sazky se začínají obávat i provozovatelé jejích terminálů a zdržují odvádění plateb z uskutečněných transakcí.

V pátek odpoledne došlo k dalšímu zvratu ve vývoji. Vrchní soud vyhověl odvolání loterijní firmy a svým usnesením zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který poslal do Sazky právě předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku. Neznamená to však, že by přestalo platit Cupkou prosazené omezení, aby Sazka nemohla provádět jakékoliv operace nad půl milionu korun bez jeho svolení. Proti tomu se loterijní firma rovněž odvolala, o návrhu na zrušení opatření však Vrchní soud zatím nerozhodl.