Na Štědrý den přišel na svět BRICS

Do skupiny čtyř hlavních rozvíjejících se ekonomik Brazílie, Ruska, Indie a Číny, takzvané skupiny BRIC, byla pozvaná Jihoafrická republika.

Luděk Bednář 25.12.2010

Jihoafrický prezident Jacob Zuma úspěšně lobboval za přijetí své země do skupiny BRIC. foto: © ReutersČeská pozice

Jihoafrický prezident Jacob Zuma úspěšně lobboval za přijetí své země do skupiny BRIC.

Na Štědrý den ministryně zahraničních věcí Jihoafrické republiky (JAR) Maite Nkoana-Mashabaneová oznámila, že její země obdržela pozvání do skupiny hlavních rozvíjejících se ekonomik Brazílie, Ruska, Indie a Číny, známé pod zkratkou BRIC. Ministryně Mashabaneová dále prohlásila, že „to je nejlepší dárek, jaký kdy Jihoafrická republika dostala k Vánocům“. Zkratka se tím rozšířila na BRICS – dle prvního písmene v anglickém názvu Jihoafrické republiky South Africa.

Na pozvání Číny

Zkratku BRIC vymyslel v roce 2001 ekonom banky Goldman Sachs Jim O’Neill ve snaze popsat rostoucí vliv velkých rozvíjejích se ekonomik. V letech 2000 až 2008 se tato skupina zemí podílela na polovině světového hospodářského růstu. Dle odhadu Mezinárodního měnového fondu by to v roce 2014 mělo být 61 procent. Státy BRIC netvoří žádnou oficiální organizaci, ale pořádají summity a provádějí opatření, jež posilují spolupráci a investice mezi nimi. První oficiální summit BRIC se uskutečnil loni 16. června v ruském Jekatěrinburgu, druhý letos v Brazílii.

Ekonomika Jihoafrické republiky není stejně významná jako hospodářství ostatních členů skupiny BRIC

Jihoafrická ministryně zahraničí Mashabaneová řekla, že do skupiny BRIC pozvala Jihoafrickou republiku Čína, která jí v současnosti předsedá. A dodala: „Čínský prezident Chu Ťin-tchao také poslal jihoafrickému prezidentu Jakobu Zumovi dopis, ve kterém ho zve na třetí summit skupiny BRIC, jenž se uskuteční v prvním čtvrtletí 2011 v Číně.“ Čínská státní zpravodajská agentura Sin-chua pozvání potvrdila: „BRIC přijal Jihoafrickou republika za právoplatného člena.“

Úspěšné lobbování

Analytici včetně Jima O’Neilla se však domnívají, že ekonomika JAR není stejně významná jako hospodářství ostatních členů BRIC. „Dle mé ekonomické teorie nedává členství Jihoafrické republiky ve skupině BRIC smysl,“ prohlásil O’Neill. Šéf jihoafrické poradenské společnosti Frontier Advisory Martyn Davies o tomto pozvání řekl, že „jde spíše o politickou než o komerční hru“. A dodal: „Jihoafrická vláda chce, aby země začala hrát důležitější roli. Aby byla považována spíš za prvořadou než druhořadou rozvíjející se tržní ekonomiku, jíž v současnosti je.“

Výkonnost jihoafrické ekonomiky je ve srovnání s Ruskem, jež dosahuje nejslabších ukazatelů ze skupiny BRIC, čtvrtinová. Jihoafrická republika však urputně lobbovala, aby se do BRIC dostala. Letos prezident JAR Zuma navštívil všechny čtyři její členské státy. Vyplatilo se.