Diskuse k článku

Na slavné Čech(šk)y, přestože nemluvili česky, bychom neměli zapomínat

Kam až může zajít národní šovinismus schovávaný za falešné vlastenectví, ukazuje česká rodačka, baronka Bertha von Suttnerová (1843–1914), jež v roce 1905 obdržela coby první žena Nobelovu cenu za mír.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kašparová 10.1.2021 14:26

Naši rodáci, které autor jmenoval, se až na výjimky považovali za Rakušany narozené v Rakousku. S češtinou jako podřadným jazykem se nenamáhali, českou společnost nevyhledávali. Coudenhove-Kalergi bájil o smíšené rase lidí bez národa, Bertha von Suttner při vší úctě k jejím mírovým snahám snila o panevropě též. A panevropa (malé p dávám úmyslně) znamená konec existence menších národů. Jazyk, kultura, tradice menších národů by nepřetrvaly ani jako turistická atrakce, za kterou jsou považovány zvyky Lužických Srbů. Místo narození bych v případě slavných rodáků s rakouskou identitou nepřeceňovala.

I. Polák 4.1.2021 8:59

Paní baronka byla jistě velká žena. Ale byla jiná doba, kterou dnes těžko soudit. Z historického hlediska hned po mírových snahách vzešlých od ní i ostatních zmíněných osobností vypuklo století příšerných válek, bolševického a nacistického teroru atd. My si dnes můžeme jenom říkat, že to bylo přes jejich velkou snahu...

Pokud jde o Nobelovu cenu míru:

"Bertha von Suttnerová oceněna jako první žena Nobelovou cenou míru. „A nejen to. Díky ní tuto cenu máme. Právě Bertha totiž vnukla Alfredu Nobelovi myšlenku Nobelovy cenu za mír založit,“ "

NO COMMENT

Z. Klouček 3.1.2021 22:06

V době, kdy ta dáma žila, žádný český stát neexistoval a k českému národu v etnickém smyslu se zjevně nehlásila. Narodila se a žila na území, na němž se v minulosti nacházel český stát a po její smrti vznikla Československá republika, dnes Česká republika. Proti té dámě nic nemám, ale nazývat ji Češkou je nejpíše společensko-politickou manipulací.

D. Nebeský 4.1.2021 21:25

Český stát tehdy samozřejmě existoval: jmenoval se Království české. Ano, jeho panovník sídlil ve Vídni a nebyl dokonce českým králem ani korunován a nebyl to suverénní stát v dnešním smyslu slova - ale v té době se idea státní suverenity teprve rodila, protože historicky byli suverénní nikoli státy, ale panovníci, tedy suverénové. V každém případě Království české bylo českým státem.

L. Kašparová 10.1.2021 14:21

Království české bylo v postavení provincie, vyrovnání maďarského typu se nekonalo - a to kvůli českým Němcům, kteří nesnesli pomyšlení, že by Češi mohli patřit ke státotvorným národům.

K. Jindra 7.1.2021 8:42

No to same by se dalo rict o Ceskoslovensku - v dobe Ceskoslovenska take zadny cesky stat neexistoval .....

J. Václavík 3.1.2021 11:39

Nobelova cena míru. To je spolek gaunerů typu Obamy, Regana a Gorbačova. No fujtajfl. Za těmito lidmi je především spousta mrtvých, to je takový ten jejich mír... Ale pojďme dál. Tento článek se snaží říci, že podstatná je snaha pracovat na dobru, protestanté tomu říkají Sola fide. Nebo-li vymyslím nějakou strašlivou pitomost obalenou krásnými vlastními představami (to je ta trojice uvedená výše) a nemusím se ohlížet na skutečnost. Jsem prostě svatý a ty hromady mrtvých za mnou? Neohlížím se a snažím se, aby se neohlíželi ani ti ostatní.

A nakonec to 'vlastenectví', co se ho tady autor v zájmu Sola fide snaží pomlouvat. V prvé řadě mezi hromadou těch 'vlastenců', co je tu autor uvedl, chybí například Henlein. I to byl vlastenec jeho formátu... Pokud by tato dáma žila tady a ctila tu společnost, která tady žila, musela by se chovat jinak. Ale ona tuto společnost nectila, a proto k ní nepatří. To byli lidé, kteří velmi tvrdě pracovali na tom, aby českou (slovanskou) společnost zničili. M

H. Dostálová 3.1.2021 20:07

V té době ta cena měla váhu

J. Václavík 4.1.2021 9:36

Autor článku o ní a dalších "vlastencích" typu Henleina píše dnes.

L. Kašparová 10.1.2021 14:29

Pane Václavíku, Sola fide znamená Pouze víra a je to vyjádření evangelického přesvědčení, že tzv. Tradice, na kterou se odvolává římskokatolické učení (ale i jiné křesťanské směry), není ve skutečnosti pro víru ani podstatná, anu nutná, ba může škodit. Je to teologická záležitost, ne snaha pracovat na dobru (zvláště pak jen na tom, co za dobro považujeme my, přesněji Já).