Na školství brzy skončí první náměstek Jakub Hodinář

Důvodem odchodu Dobešova náměstka mohou být rýsující se problémy s čerpáním miliard v operačním programu, ale i personální rošády.

Náměstek Jakub Hodinář před několika týdny slavnostně otvíral výzkumné centrum CEITEC, jež vzniká ze strukturálních fondů administrovaných ministerstvem školství. foto: © CEITECČeská pozice

Náměstek Jakub Hodinář před několika týdny slavnostně otvíral výzkumné centrum CEITEC, jež vzniká ze strukturálních fondů administrovaných ministerstvem školství.

Aktualizováno. Školský resort čekají v řádu několika dnů zásadní personální změny. Ač se v politických kuloárech hovoří i o možném konci ministra Josefa Dobeše (VV), jako jistá se jeví změna na postu druhém v hierarchii. Podle několika důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE na ministerstvu školství končí 1. náměstek Jakub Hodinář (ODS), jenž má na starosti sekci evropských fondů. Sám Hodinář nezvedal telefon a na zaslanou esemesku nereagoval. Tiskové oddělení po dnu otálení sdělilo, že žádné informace o změnách ve vedení nemá.

„Měl by skončit v řádu asi dvou týdnů,“ říká zdroj ČESKÉ POZICE z ODS. O tom, kdo by jej měl nahradit, nevíme. Je veřejným tajemstvím, že zejména zpočátku Hodinářova angažmá na MŠMT, kam nastoupil letos 1. dubna, to mezi Dobešem a Hodinářem jiskřilo. Za nynějším odchodem budou ale nejspíše rýsující se potíže v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), kde České republice hrozí kvůli takzvaným certifikacím ztráty stamilionů korun. Celkově tento program spravuje 52,4 miliardy korun.

Od Evropské komise, jejíž úředníci hodnotili program při své nedávné návštěvě Prahy 17. října, dostal OP VK předběžné hodnocení Kategorie 3, což znamená: „Částečně funguje, je potřeba značných zlepšení“.

Jaké jsou dopady auditu? „Z důvodu opatrnosti nebude Platební a certifikační orgán (PCO) do doby obdržení návrhu auditorské zprávy žádné certifikace do Evropské komise odesílat. Návrh zprávy je očekáván během listopadu,“ říká ke stavu OP VK Veronika Lukášová z tiskového odboru ministerstva financí.

Tok peněz ve vztahu k řídícímu orgánu a následně příjemcům ale není výše uvedeným ovlivněn. „Proplácení dotací příjemcům je v gesci řídícího orgánu s ohledem na prostředky státního rozpočtu v kapitole ministerstva školství, které jsou určeny na předfinancování,“ dodává mluvčí Lukášová.

Hodinář během svého půlročního angažmá dovedl s kolegy k podpisu Evropskou komisí pět takzvaných velkých projektů ve druhém Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace: superlaser ELI, mezioborový CEITEC, medicínské ICRC, počítačové centrum IT4 Innovations a minulý týden i biovědní Biocev. Důvodem k Hodinářově konci může být i personální situace ve vedení odboru pro OP VK.

Personálie ODS?

Již před časem se vyskytly pochybnosti, zda jím instalovaný vrchní ředitel sekce EU fondů Michal Zaorálek svou práci zvládne a podobné pochyby panovaly ještě dříve kolem angažování ředitelky OP VK Hany Podubecké (ODS). Oba někdejší zastupitelé za stranu „modrého ptáka“ v Praze 6 jsou absolventy Vysoké školy finanční a správní, Podubecká navíc přidala titul MBA z oboru Public Law na Ústavu práva a právní vědy.

Ředitelka Podubecká se stala šéfkou OP VK i přesto, že ji komise na post nevybralaBakalářka Podubecká byla do funkce ředitelky v lednu instalována i přesto, že nebyla výběrovou komisí na své nynější místo doporučena. Přesto ji ministr Josef Dobeš jmenoval (má na takové rozhodnutí právo) a učinil zodpovědnou za 52 miliard korun. ČESKÁ POZICE získala dokument, který dokazuje, že pětičlenná komise složená z tehdejších ředitelů jednotlivých sekcí totiž rozhodla poměrem hlasů 4:1 ve prospěch jiného z kandidátů: Leo Steinera.

V zápise z 21. ledna 2011 se pro něj vyslovili Jaroslav Kuba (tehdejší vrchní ředitel EU fondů), Jan Kříž (ředitel druhého operačního programu, OP VaVpI), Petr Valdman (ředitel odboru implementace) a Petr Pětioký (tehdejší ředitel odboru CERA). Podporu kandidátce Podubecké vyjádřil pouze Michal Zaorálek (tehdy ředitel technické pomoci, nyní již vrchní ředitel evropských fondů), jenž se s ní znal, jak také uvedl, z ODS a Prahy 6.

Rychlý odchod Hodináře, jenž byl náměstkem ministra dopravy za Víta Bárty (VV), také může souviset i s širšími dohodami, které řeší plánovanou rekonstrukci vlády, jak ČESKÁ POZICE před pár dny informovala. Hodinář vystudoval Metropolitní univerzitu Praha (2006); pracoval již na Úřadu vlády ČR, ministerstvu pro místní rozvoj, ministerstvu zemědělství a dopravy.

Za Dobešova ministrování se ve vedení sekce EU fondů vystřídali již čtyři lidé: Jan Vitula (TOP 09), Jaroslav Kuba a Hodinář (respektive Zaorálek). Kdo bude dalším na řadě? Nebo už vyvodí odpovědnost i sám ministr Dobeš?

Počet příspěvků: 4, poslední 10.11.2011 12:42 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.