Na schůzi sněmovny bude v sázce existence státu

Radek John ani jako poslanec neztrácí smysl pro dramatické situace: spojuje vydání Vlasty Parkanové s právem na existenci tohoto státu.

foto: © ČTKČeská pozice

Tak pravil Radek John: „Kdyby sněmovna znemožnila vydání Parkanové, pak tenhle stát nemá nárok na další existenci.“ Předseda Věcí veřejných tuto perlu vyřkl v úterním televizním pořadu Interview ČT24 a rovněž již před pár týdny, 22. června, pro server Týden.cz. Co tím John myslel?

Je zřejmé, že Radek John je pro vydání Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání, bude pro ně hlasovat a učiní to prý i všichni poslanci jeho strany – a nejspíš i další z jiných stran. John i ti ostatní k tomu mají své důvody. Oproti tomu je však třeba Miroslav Kalousek skálopevně přesvědčen, že v žádosti o vydání jsou napsány „zcela nezpochybnitelné lži“, tudíž pro zbavení imunity své stranické kolegyně ruku nezvedne. A v souladu s Kalouskem to možná učiní i jiní poslanci.

Proběhne hlasování a Parkanová bude vydána. Nebo nebude. Když bude, má tento stát podle Johna pořád ještě právo existovat. Podle Kalouska je to spíše naopak. V tom našem státě je něco shnilého, když se chudák Vlastička dostane do spárů policie, která, jak uvádí ministr financí, v žádosti uvádí „objektivní lži“. A když Parkanová náhodou vydána nebude? Náš stát podle Johna ztratí právo na existenci. A Kalousek pro změnu zahlásí, že demokratické mechanismy státu dosud fungují. Kdo se v tom má vyznat?

Jak souvisí právo na existenci státu s vydáním či nevydáním jedné poslankyně k trestnímu stíhání?

Ale zpět k Johnovi, přestože i Kalouskovy „objektivní lži“ by si zasloužily samostatný rozbor. Předseda Věcí veřejných asi zcela nedomýšlí, co vypouští do médií. Jak souvisí právo na existenci státu s něčím natolik nicotným, jako je vydání, či nevydání jedné poslankyně k trestnímu stíhání? Nesouvisí to nijak. Je to trochu blábol, který ovšem předseda John vyřkl nejméně dvakrát.

Navrhne snad poslanec John odpoledne na schůzi, aby se ukončila existence našeho milovaného státu? Jasně, že nenavrhne, vždyť ji vydají... Poslanci tím přijdou o historickou příležitost vyhlásit bezstátí. Prezident na Hradě by byl hlavou bez státu, státní podniky by se staly bezstátní atd. Nebyla by to legrace?

Jedním z kritérií, jež činí stát státem, je státní aparát, tedy i Poslanecká sněmovna, v níž Radek John, druhdy výborný novinář a televizní ikona, nyní šéf strany se silným mandátem nějakých 336 „véčkařů“, zasedá. Neuvažoval při svém radikálním vyjádření spíše o právu na existenci dolní komory? (Stát jsme my, poslanci.) Rozpustit, vyměnit lidi, to by se pak dalo pochopit.

Současně však Radek John tuší, že jeho dny ve sněmovní lavici skončí s příštími parlamentními volbami. Dává proto všanc existenci státu? A co by bylo po něm? Je to peklo? jak v úterý John několikrát konstatoval.

Počet příspěvků: 3, poslední 11.7.2012 12:57 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.