Na ministerstvu školství už končí legrace a švanda...

Bruselu se nelíbí více než půlmiliardový projekt FinGram z Dobešovy dílny. A hrozí prý shozením dalších Individuálních projektů národních.

Ministerstvo školství prý proti doporučením Bruselu nepůjde a FinGram zastaví. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Ministerstvo školství prý proti doporučením Bruselu nepůjde a FinGram zastaví.

Aktualizováno. Už to není ani legrační. Individuální projekt národní (IPn) z dílny ministerstva školství s názvem FinGram, jenž měl za 600 milionů korun podpořit finanční, občanskou a právní gramotnost, byl podle deníku Insider odmítnut Evropskou komisí. Bruselští úředníci prý své pražské kolegy vyzývají, „ať zapomenou i na další projekty“ z balíku šesti miliard korun, které jdou na „ípéenka“ z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Text s předběžnými připomínkami k udržitelnosti a systémovosti přinášíme v plném znění.

ČESKÁ POZICE má nový záměr FinGramu, jenž je „remakem“ problematického projektu OKNO (se stamiliony určenými na mediální kampaň), k dispozici a přikládá jej ve formátu PDF. Tento materiál prošel ve dnech 2. až 6. března připomínkovým řízením; předkládal jej vrchní ředitel sekce vzdělávání Jakub Stárek. Podle podkladů pro gremiální poradu se počítalo se spuštěním 1. května 2012 a zacílením nejen „mediální podpory“ na pracující veřejnost, vojáky, osoby ve výkonu trestu i na členy policejních sborů.

„Kvalita projektu, jeho technické zpracování i náplň a potřebnost neodpovídají požadavkům na projekt, který by měl být realizován. Neztrácejte čas úsilím o jeho přepracování,“ píše dle Insideru Evropská komise ministru Josefu Dobešovi (VV). Školicí program byl prý navíc předražený. Hynek Jordán z tiskového odboru ministerstva školství v pondělí večer ČTK potvrdil, že proti doporučení komise nepůjdou. Spousta práce, ve které je asi i dobrý úmysl, tak vyjde vniveč. V oblasti projektů IPn hoří nynější ministerstvo nejvíce.

Co je projekt BUDKA za šest miliard?

Podle zřejmě nejnovější verze, kterou získala ČESKÁ POZICE k prostudování, měly vzniknout školící semináře, workshopy a také zmapování problémů cílových skupin: pro 25 tisíc odborářů, 5000 pracujících (prostřednictvím Hospodářské komory ČR a Asociace krajů ČR), 13 tisíc vojáků, 10 tisíc vězňů, 21 tisíc hasičů a policistů a také pro 10 tisíc občanů v předdůchodovém věku. Celkem mělo jít o více než 85 tisíc obyvatel.

Projekt FinGram je tak po nepovedených záměrech OKNO či SPORT dalším průšvihem z ministerské dílny. Kandidáty na zastavení byly i projekty Češi Evropě (historický televizní seriál za 69,5 milionu) či Antikor (protikorupční projekt se seriálem klipů Krotitelé korupce), který se probojoval až na poradu vedení, kdy jej musel k přepracování vrátit sám pan ministr. Jde však jen o několik věcí z celkového seznamu 34 projektů za zhruba sedm miliard – server Česká škola nedávno vybral tucet těch, u nichž výhledově očekává podobné potíže...

Z projektů ministerstva školství si už dělá legraci i lidová tvořivost. Před pár týdny se na facebookových stránkách Strach.cz objevila parodie na populární komiks Čtyřlístek, kde Myšpulín s Piňďou vyzvídají, cože je to za krám, ta BUDKA. A dostává se jim odpovědi, že jde o veřejnou kalkulačku: „Projekt ministra školství, stálo to šest miliard.“