Ceska Pozice

Na ministerstvu školství houstne vzduch. Přišla i protikorupční policie.

Trestní oznámení, dle auditu ztracených 35 milionů a obvinění ze zmanipulované zakázky na MŠMT. Kdo rozklíčuje tamní toky a dění?

Martin Rychlík 10.8.2012

Ministerstvo školství prý proti doporučením Bruselu nepůjde a FinGram zastaví. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Ministerstvo školství prý proti doporučením Bruselu nepůjde a FinGram zastaví.

Aktualizováno. Zdá se, že na ministerstvu školství (MŠMT) houstne atmosféra. Nedávno ČESKÁ POZICE informovala o trestním oznámení od jednoho z šéfů odborů na vrchního ředitele Jakuba Stárka (ODS). Deník Lidové noviny zase upozornil na audit informačního systému Národní soustavy kvalifikací (NSK), kde kvůli vypuštěné větě ve smlouvě zřejmě „ulétlo“ 35 milionů korun.

Dnes přinesl Český rozhlas novinku: protikorupční policie obvinila tři lidi z manipulace s 20milionovou zakázkou na MŠMT. „Ano, je to pravda, jedna z našich referentek byla obviněna,“ řekl ČESKÉ POZICI jeden ze zaměstnanců. Podle ČRo Radiožurnálu „měla trojice vytvořit systém, jak znovu zajistit vítězství dodavateli, který už předtím pro ministerstvo pracoval“.

Sama úřednice prý obvinění nechápe. Jednala vždy na pokyn nadřízených, uvedla s pláčem. Policie však tvrdí, že spolu se dvěma muži měla chystanou zakázku připravit „na míru“, aby se systém na podporu vědy a výzkumu dostal ke správné firmě. Dalšími obviněnými jsou podle ČRo dva muži: podnikatel, jenž dodává aplikaci eProjekty, a jednatel firmy Tercier.

„Nejde o úřednici, která by měla stěžejní náplň práce v obstarávání veřejných zakázek. Šlo o odbornou referentku skupiny výzkumu a vysokého školství,“ řekl Radiožurnálu náměstek Jiří Nantl. Jen stěží by však mohla referentka sama rozhodnout o natolik vysoké zakázce, a proto je třeba vyčkat, jak se případ konkretizuje. „Přijde mi to jako poměrně ďábelský konstrukt, že si obyčejná úřednice mohla nastavit zakázku. Věc musela mít daný postup, který si vyžaduje další podpisy nadřízených, třeba i vrchního ředitele nebo náměstka,“ míní zdroj ČESKÉ POZICE.

Aktualizace: „Ministerstvo není oprávněno hodnotit opodstatněnost trestního obvinění, je třeba vyčkat na pravomocný rozsudek a do jeho vydání nelze ani činit vůči dotyčné nějaké pracovněprávní opatření, protože zákon to nedovoluje (kromě případného převedení na jinou práci, které ale nemá význam, neboť dotyčná je v nejnižší možné úřednické pozici v hierarchii),“ doplnil pro ČESKOU POZICI 1. náměstek Nantl.

Příliš mnoho zájmů o školství?

Pro laiky přestává být čitelné, jaké všechny vlivové skupiny jsou na MŠMT zainteresovanéPro ty, kteří nejsou detailně obeznámeni s chodem ministerstva, přestává být čitelné, jaké všechny vlivové skupiny jsou zainteresované – kdo komu s čím pomáhá. Léta se hovoří o proplétání vazeb například s ODS a jejích frakcí. K tomu se přidaly nerozklíčovatelné zájmy Věcí veřejných a jejich exponentů, Hospodářské komory s Petrem Kuželem v čele, různých hybatelů projektů, jako jsou páni Kantorové či Špelinové, anebo snad i bájní Elfmarkové... K tomu je třeba přičíst i osobní zájmy nebo pozoruhodně četné angažmá členů ODS z Prahy 6 – náměstka pro evropské fondy Michala Zaorálka, šéfky jednoho ze dvou operačních programů Hany Podubecké i zmíněného vrchního ředitele Jakuba Stárka.

Ministerstvo školství od 1. srpna reorganizuje odbory, jak ČESKÁ POZICE uvedla, a proto napětí možná ještě víc zhoustne a objeví se leckterý „antedatovaný papír“ či trestní oznámení. Bez svědectví slušných lidí, kteří jsou úřadu znalí, se však ve vazbách nebude orientovat ani veřejnost, ani nový ministr Petr Fiala. A občanům České republiky nezbývá než doufat, že bude právě tím ministrem, jehož „neprůhledné“ soukolí úřadu nesemele.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.