Na Hulinského nám nesahat. S pozdravem, členové statutárních orgánů.

Bližší pohled na třináct členů ČSSD, kteří podporují Petra Hulinského a tvrdí, že „pracují na nejnižších postech komunální politiky“.

Hle, jak pád pražské velké koalice cloumá ČSSD. Kardinální spor se vede o šéfa regionální organizace strany. Petr Hulinský totiž čelí trestnímu oznámení za podvod. Senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier ho kvůli kauze s údajným zneužitím darů na charitu vyzval k odchodu z politiky. Část vedení ČSSD však Dienstbiera za jeho postup kritizuje. Ale nejen to. Hulinského ve společném prohlášení podpořilo třináct pražských komunálních politiků, kteří se označili za politiky „pracující na nejnižších postech komunální politiky“.

Při bližším pohledu však vyjde na povrch, že nejde bezvýznamné dámy a pány na „nejnižších postech“. Většina z nich sedí v dozorčích radách či v představenstvech velkých pražských podniků s miliardovými obraty, a z hlediska politického jde ve všech případech o místostarosty a v jednom případě i o starostu městské části v Praze. Žádní „nýmandi“.  

„Jako lidé, kteří pracují na nejnižších postech komunální politiky, jsme velice dobře schopni posoudit práci Petra Hulinského. Víme, že jeho role je naprosto nezastupitelná. Ať už byl v pozici náměstka primátora nebo současného předsedy finančního výboru,“ stojí v úvodu prohlášení. „Absolutně proto nechápeme, z jakého důvodu Jiří Dienstbier vytváří morální imperativ. Odmítáme, aby kdokoliv v této rozjitřené době vytvářel jakékoliv rozbroje v sociální demokracii. Naopak potřebujeme mít klidnou mysl na práci, kterou konáme ve prospěch občanů a voličů, jimž jsme společně odpovědní,“ píše se dále.

Pod výzvu se podepsalo třináct komunálních politiků. (O některých jsme již před časem napsali v dvojdílném článku o přidělování pražských „pašalíků“.)

 • František Adámek – starosta Praha 12, člen dozorčí rady Pražských služeb
 • René Pekárek – zástupce starosty Praha 6, člen představenstva Pražská teplárenská Holding
 • Daniel Hodek – zástupce starosty Praha 1, předseda dozorčí rady Pražská teplárenská Holding
 • Štěpán Stupčuk – zástupce starostky Praha 6, předseda dozorčí rady firmy SNEO, která figuruje v kauze Key Investments
 • Daniel Štěpán – zástupce starosty Praha 7, místopředseda představenstva podniku Pitná voda Káraný
 • Radmila Kleslová – zástupkyně starosty Praha 10, předsedkyně dozorčí rady Trade Centre Praha
 • Aleš Mareček – zástupce starosty Praha 13, předseda představenstva Rozvojové projekty Praha (dříve TCP Vidoule)
 • Ladislav Kárský – zástupce starosty Praha 11, místopředseda představenstva firmy Jihoměstská majetková
 • Dalšími signatáři jsou místopředseda krajského výkonného výboru ČSSD v Praze Jiří Bodenlos (zástupce starosty Praha 4), Lucie Svobodová je zástupkyní starosty Praha 14, Jana Trnková a Igor Filipovič jsou zástupci starosty Praha 15 a Jaroslava Adámková je zástupkyní starosty Praha – Libuš.

Zastánci doktora Hulinského si dobře uvědomují, že pád velké koalice zřejmě bude znamenat jejich odchod z dozorčích rad a představenstev pražských podniků. Proto se nedivme.

Rozhádané vedení ČSSD

 • Senátor a místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier, který proti vytvoření pražské velké koalice před rokem hlasitě protestoval, ČESKÉ POZICI řekl, že velká koalice byla od počátku podvodem na voličích. Na paškál si v této souvislosti vzal šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského, který prý je symbolem klientelistického pojetí politiky. Jeho nedůvěryhodnost senátor dokumentoval kauzou se zneužitím darů na charitu. (Nadační fond proti korupci kvůli tomuto případu minulou středu na Hulinského podal trestní oznámení.)  
 • Bohuslav Sobotka, předseda sociálních demokratů, se ke kauze Hulinský vyjádřil poněkud zdrženlivě: „Za pražskou ČSSD žádní kmotři nestojí. Jsou to kmotři ODS,“ řekl serveru iDNES.cz a dodal, že „Nebudu přilévat olej do ohně.“
 • Jihomoravský hejtman a statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek se však za Hulinského postavil: „Je nepřijatelné a sociální demokracii poškozující, když si zastupitel a vrcholový představitel strany posílá s kolegy silné vzkazy a obvinění přes média, bez jakéhokoli vnitřní diskuse.“
 • Jak uvedl server lidovky.cz, další z místopředsedů ČSSD Zdeněk Škromach si myslí, že ke slovu nyní musí přijít orgány činné v trestním řízení a daná podezření prověřit. Podobné záležitosti by se však podle něho měly řešit na stranické půdě, citovalo Škromacha sobotní Právo.
 • Naopak další z místopředsedů ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že Hulinského kauzu nelze brát na lehkou váhu.

Rozhodne se v pátek, kdy se bude stranické grémium Hulinského kauzou a Dienstbierovou výzvou k odchodu šéfa pražské ČSSD z politiky.