Ceska Pozice

Na Hrad mohla kandidovat i Livia Klausová

Svobodní Petra Macha vyslali do boje o prezidentský úřad Ladislava Jakla. Strana ale přemýšlela i o nynější první dámě.

Podle zdroje z vedení Svobodných zvažovala tato strana kandidaturu manželky Václava Klause. foto: © ČTKČeská pozice

Podle zdroje z vedení Svobodných zvažovala tato strana kandidaturu manželky Václava Klause.

Aktualizováno: Václav Klaus mohl být kandidátem na prvního muže České republiky. Stačilo, aby se manželka současné hlavy státu pustila do boje o Hrad. Možná k tomu ani mnoho nechybělo. Podle zdroje z vedení Strany svobodných občanů (Svobodní) zvažovalo toto politické uskupení kandidovat Livii Klausovou. Svobodní však nakonec do voleb poslali Klausova „buldoka“ Ladislava Jakla.

Předseda Svobodných Petr Mach k této informaci ČESKÉ POZICI napsal: „V diskusi na webu Svobodných zaznívaly od jednotlivých členů různé návrhy, včetně Livie Klausové. Nevedli jsme s ní ale žádná jednání, v rozhovoru pro média mezitím sama kandidaturu vyloučila.“

V rozhodnutí Svobodných nominovat nakonec Jakla mohl být i nemalý kus strategie. Paní Klausové by totiž v případě kandidatury mohla být připomínána nedávná aféra s prezidentskými milostmi. O co jde? Letos v únoru Lidové noviny (LN) informovaly o sporné milosti prezidenta Václava Klause pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou, která za podplácení, zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku vyfasovala v roce 2010 dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky.

LN posléze upozornily, že Benešová údajně měla blízko k rodině Klausových, zejména pak k první dámě. Prezident Klaus to popíral a tvrdil, že o kontaktech své ženy s Benešovou nevěděl. Ukázalo se však, že Anna Benešová byla v úzkém kontaktu s Livií Klausovou. Klausovi tedy zřejmě mají tichou domácnost. Pachuť této kauzy dodnes vane nad Hradem.

Ve středu 27. června MF Dnes zveřejnila rozhovor s kandidátem Svobodných Ladislavem Jaklem. Z článku vybíráme:

MF Dnes: „Už nejsem tak mladý, abych s politikou po dvaceti letech opět začínal…,“ pravil jste na tomto místě před rokem. Prodělal jste od té doby omlazovací kúru?

Jakl: Nikdy jsem takový vývoj neodmítal. Považoval jsem ho za jeden z možných, že se budu ve veřejných věcech angažovat víc. Dokonce mám pocit, že jsem v rozhovoru s vámi řekl, že pokud bych do politiky šel, tak bych do toho pořádně šlápnul.

MF Dnes: Řekl jste, že budete žalovat Hrad, když zveřejní vaše odměny – podle soudu by ale toto měla být informace veřejná.

Jakl: Můj postoj není postojem nafoukaného papaláše. Postoj lidí, kteří v této věci bojují proti mně, není postojem lidí, kteří chtějí otevřenost a čistotu, ale chtějí proti mně poštvat burany a lůzu, podle kterých bych neměl vůbec žít.

MF Dnes: Václav Klaus nepřímo podpořil Miloše Zemana jako kandidáta na prezidenta, odhadujete, že vás podpoří taky?

Jakl: Myslím, že je dobré si zrekapitulovat, co to vlastně ten Václav Klaus o Miloši Zemanovi řekl. Řekl dvě věci – že je to výrazný politik posledního období, a zadruhé, že jeho kandidatura je logickým vyústěním jeho životní dráhy. Obojí je pravda. Říkat tomu podpora – v tom prezidentově vyjádření nebyla ani věta ve smyslu já bych ho volil, volte ho. Čili podpora to není.

Podpoře Miloše Zemana na kandidáta na prezidenta od Václava Klause se ČESKÁ POZICE věnovala v článku: Podpoří Václav Klaus v cestě na Hrad Miloše Zemana?

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.