Na Bémovi si přihřála polívčičku i pražská ČSSD. Jak falešné!

Karel Březina minulý týden s nostalgií vzpomínal na politickou kulturu za Pavla Béma. Nyní by ČSSD v Praze chtěla poslat ODS do opozice.

Pražská ČSSD v pondělí večer kvůli kauze zveřejněných odposlechů Bém – Janoušek vyzvala TOP 09, aby ukončila magistrátní koalici s ODS, a nabídla „topce“ podporu jednobarevné menšinové vlády v Praze. Občanští demokraté by si prý měli své špinavé „spodní prádlo“ vyprat v opozičních lavicích. Z pohledu nedávných průšvihů některých pražských sociálních demokratů a změny poměrů v místní ODS to však zní jako poměrně falešná „etuda“ či spíše vlastní gól.

Ještě před týdnem si například bývalý náměstek primátora Karel Březina pochvaloval politickou kulturu za Bémovy éry. No a den na to byly zveřejněny telefonáty mezi pražským exprimátorem a Janouškem. Pan Březina by se teď asi nejraději kousl do prstu. Výstavním zbožím ČSSD rozhodně není ani dvojice Miroslav Poche (sponzoring strany přes nastrčené členy) a Petr Hulinský, jehož jméno se navíc už v jednom odposlechu objevilo: „Sedím tady s finančním magnátem panem Hulinským a on mě hrozně prcá za všechno, že špatně pracuju…,“ vykládal se smíchem Janoušek magistrátnímu úředníkovi Peteru Ďuricovi.

Další přitěžující okolností pro ČSSD je fakt, že v době, kdy Pavel Bém rozjížděl lahůdky typu tunel Blanka, Opencard či olympijskou kandidaturu Prahy, byli sociální demokraté v opozici jen naoko a kroky vedení magistrátu hlavního města tiše tolerovali. Pokud nyní požadují očistu pražské ODS, proč ji do opozice neposlali rovnou po volbách v roce 2010? Opravdu politici jako Hulinský, Březina či Poche nevěděli o kontaktech mezi Bémem a Janouškem?

Pondělní výzva spíše působí tak, že pražská ČSSD si na kauze s odposlechy tak trochu chtěla přihrát polívčičku. Nejdříve by si však v opoziční „prádelně“ měla pořádně vyprat vlastní umouněné montérky.

Dienstbier: A co Hrdlička?

Podle předsedy pražské organizace ČSSD Jiřího Bodenlose by ODS v hlavním městě měla přejít do opozice a zde se očistit a vysvětlit vyvstalé kauzy. Bodenlos ČESKÉ POZICI řekl, že od některých členů pražské sociální demokracie dostal ujištění, že v souvislosti s kmotrem Janouškem se jejich jméno neobjeví. „Praze by prospělo, kdyby ODS po všech svých aférách odešla na pár let do opozice. Koneckonců je dlouhý jak seznam afér, tak ódéesáckých pražských kmotrů. Není a nebyl jen Janoušek. ČSSD je připravena očistu Prahy od kmotrovských struktur podpořit,“ napsal ČESKÉ POZICI předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier s výzvou k ukončení koalice TOP 09 a ODS souhlasí. Stejně jako Bodenlos řekl, že pokud se přijde na to, že s Janouškem „kuli pikle“ i sociální demokraté, bylo by proti nim náležitě zakročeno. Podle Dienstbiera se kauza týká nejen dua Bém – Janoušek, ale i řady dalších „problematických“ politiků z řad ODS – Tomáše Hrdličky, Milana Richtera, Rudolfa Blažka či Davida Vodrážky. Proto by prý ODS měla odejít do opozice a tam své problémy řešit.

Ani v ČSSD však situace není úplně přehledná. Stínová ministryně pro lidská práva a členka pražského krajského výkonného výboru strany Michaela Marksová-Tominová ČESKÉ POZICI sdělila, že s výzvou k odchodu TOP 09 z koalice nesouhlasila a ruku pro návrh nezvedla. „Ještě zhruba před rokem naši zastupitelé koalici s touto ODS velmi obhajovali, takže mně osobně teď připadá podivné takto otočit,“ vysvětlila.

A jak na aktivitu pražských sociálních demokratů reagovala radní Aleksandra Udženija (ODS)? „Ještě minulý týden sociální demokracie ústy svého vlivného člena pana Karla Březiny hovořila o tom, že za Pavla Béma byla na pražském magistrátu lepší politická kultura. Dnes, jako vždy populistická pražská ČSSD, posílá nové vedení ODS, které nastavilo nezpochybnitelné změny na tomto úřadě, do opozice. Výroky pražské ČSSD jsou směšné a pouze poukazují na zhrzenost některých jejích členů za to, že jsou v opozici na magistrátu právě oni sami.“