Mzdy v Česku rostou a jejich boom zdaleka nekončí

Platy rostou nejrychleji za devět let. Na trhu chybějí zaměstnanci a odbory větří příležitost k dalšímu zvyšování mezd. Ministru financí se budou požadavky na jejich zvyšování obtížně odmítat.

Vojtěch Wolf 26.9.2016
Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock
Hrst drobých – ilustrační foto

Česká ekonomika zažívá úspěšné období. Firmy mají tolik zakázek, že se jim na ně nedostává lidí. A z napjaté situace na trhu práce pak těží i samotní zaměstnanci – jejich příjmy se zvyšují nebývale vysokým tempem.

Svědčí o tom čerstvě zveřejněná data Českého statistického úřadu, podle nichž průměrná hrubá mzda vzrostla ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 3,9 procenta na 27 297 korun. Po odečtení inflace pak byla vyšší o 3,7 procenta, což znamená nejlepší výsledek za uplynulých devět let.

Mzdový boom navíc zdaleka nekončí. „Očekávám, že meziroční růst v prvním čtvrtletí či pololetí příštího roku přesáhne čtyři procenta,“ říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Aktuální podmínky na trhu, kdy klesá nezaměstnanost a firmy mají problém sehnat kvalitní pracovníky, nahrávají odborům.

Aktuální podmínky na trhu, kdy klesá nezaměstnanost a firmy mají problém sehnat kvalitní pracovníky, nahrávají odborům. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly proto plánují zvýšit tlak i na budoucí růst mezd. „Na mzdové vyjednávání na příští rok se velmi těšíme. Kombinace malého počtu lidí, kteří jsou schopni nastoupit do práce, a nedostatečné výše mezd v ČR je pro nás ideální situace. Je to velmi dobrý základ pro kolektivní vyjednávání,“ říká Středula.

Tlak na růst mezd státních zaměstnanců čeká i ministra financí Andreje Babiše (ANO). Požadavky na zvýšení se mu přitom budou obtížně odmítat v situaci, kdy přebytek státního rozpočtu činil koncem srpna přes 80 miliard korun, zároveň se letos i v příštím roce konají volby. „Přebytek máme teď a uvidíme, jak to bude na konci roku. Platy navyšovat neplánujeme. Učitelům jsme je navýšili 1. září, ostatním 1. listopadu – na to jdou asi tři miliardy. Ale to je všechno,“ řekl LN Babiš. „Rozpočet je na svém stropu. Předtím jsme dávali díky tomu, že jsme ušetřili deset miliard, ale teď není z čeho rozdávat,“ dodal Babiš.

Jak to bude se zvyšováním mezd ve firmách, není zatím ještě jasné. Na druhou stranu samotné firmy připouštějí nedostatek zaměstnanců. „Nedávno se nám podařilo ve spolupráci se Středočeským krajem získat další peníze pro řidiče, kteří jezdí na středočeských linkách – celkem jde o 17,5 milionu korun, naši řidiči to pocítí nárůstem mezd skoro o deset procent. Řidičů autobusů je na trhu akutní nedostatek, zvýšení mezd je velmi důležité,“ říká například Nikola Šeligová, mluvčí dopravní společnosti Arriva.

Příležitost pro odbory

Větší část firem však čeká na výsledky jednání s odbory, které budou muset absolvovat teď na podzim. „Platy jsme zvedali na letošní rok o tři procenta podle kolektivní smlouvy. Ohledně plánů na další rok data zveřejňovat nebudeme,“ uvedl Roman Gazdík ze společnosti ČEZ.

Platy hůře placených povolání, například v tradičních sektorech jako pohostinství či administrativa, rostou rychleji než jinde.

Podobná slova zní i odjinud. Už teď se ale na číslech za poslední kvartál ukazuje, že úsilí odborářů není marné. Medián neboli střední mzda roste rychleji než mzda průměrná. Zatímco růst průměrné mzdy v posledním kvartálu nedosáhl ani čtyř procent, medián se zvýšil o 4,5 procenta na 23 047 korun. Jinými slovy, platy hůře placených povolání, například v tradičních sektorech jako pohostinství či administrativa, rostou rychleji než jinde.

„Průměr dnes nepobírá asi 66 procent těch, kdo pracují v soukromém sektoru. Proto je pro nás důležité, že roste mediánová mzda, kde je zastoupena významná část zaměstnanců,“ pochvaluje si odborář Středula.

„Vypovídá to o tom, že tu jsou vyšší tendence přidávat lidem s menším příjmem než manažerům nebo špičkovým specialistům,“ podotýká Sobíšek z UniCredit Bank.

Optimistická očekávání

Rovněž lze hledat souvislost s tím, že výrazně roste i minimální mzda, která tlačí nahoru značnou část té nižší platové poloviny. Platový růst je tedy v ekonomice rovnoměrněji rozložený a dotýká se jak podnikatelského, tak veřejného sektoru. „Zde je průměrná mzda dokonce vyšší než v soukromé sféře zásluhou rychlejšího navyšování platů ve veřejné správě a zdravotnictví,“ uvedl ekonom Petr Dufek z ČSOB.

Školství zůstalo z pohledu zvyšování mezd i tentokrát stranou. Ve vzdělávání mzdy vzrostly jen o 2,2 procenta.

Nicméně školství zůstalo z pohledu zvyšování mezd i tentokrát stranou. Ve vzdělávání mzdy vzrostly jen o 2,2 procenta. Ekonomové se pak vesměs shodují, že růst mezd bude pokračovat i díky obstojnému vývoji ekonomiky a s ním spojené vyšší míře zaměstnanosti.

„Jak výkon české ekonomiky, reflektovaný velmi solidním růstem HDP v letošním prvním pololetí, tak politický cyklus naznačují, že karty jsou rozdány ve směru udržení poměrně silného růstu mezd a platů jak ve zbytku letošního roku, tak v roce 2017,“ předpovídá Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Optimistická očekávání potvrzuje i Jakub Seidler z ING. Podle něj by během letoška měly mzdy růst celkovým tempem nad čtyřmi procenty a v příštím roce by mohly překonat hodnotu pěti procent. „Z důvodu vyšší očekávané inflace v příštím roce však bude reálný růst mezd oproti letošnímu roku slabší,“ dodává ale Seidler.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.