Mynář kancléřem prezidenta. A kdo povede SPOZ do voleb?

Pokud nastoupí do hradní funkce, má současný šéf zemanovců kandidáta, který by na sjezdu měl převzít jeho žezlo: Zdeňka Štengla.

Vratislav Mynář – budoucí kancléř prezidenta Miloše Zemana. foto: © ČTKČeská pozice

Vratislav Mynář – budoucí kancléř prezidenta Miloše Zemana.

Tak už je to venku. Kancléřem Miloše Zemana by se na prezidentovo přání, vyřčené v nedělním televizním pořadu Partie na Primě, měl stát současný šéf Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) Vratislav Mynář. Do funkce tiskové mluvčí by na Pražský hrad měla přijít mluvčí SPOZ Hana Burianová. Kromě postu předsedy neparlamentní strany nemá Mynář zkušenosti s působením v politice, na druhou stranu byl jedním z klíčových mužů Zemanovy kampaně a pod jeho vedením se podařilo stranu stabilizovat po neúspěšných sněmovních a komunálních volbách v roce 2010.

Vyvstává otázka, kdo se za dva týdny na sjezdu SPOZ pustí do boje o post šéfa strany a dovede ji do sněmovních voleb v roce 2014. Jak Zeman, tak Mynář hovoří o tom, že není možné vykonávat obě funkce zároveň.

„Jak řekl pan prezident, asi by nebylo optimální funkce kombinovat. Nejsem navíc z těch, kdo jedním zadkem sedí na dvou židlích. Než udělám finální rozhodnutí, poradím se s panem prezidentem a na předsednictvu SPOZ,“ řekl Mynář v neděli ČESKÉ POZICI. Uvedl také, že Zemanovci jsou momentálně v nejlepší kondici od parlamentních voleb v roce 2010. „Během těch několika let se ve straně vyprofilovalo několik osobností, které by mě dokázaly nahradit ve funkci předsedy strany.“

„Během těch několika let se ve straně vyprofilovalo několik osobností, které by mě dokázaly nahradit ve funkci předsedy strany,“ tvrdí MynářKdo konkrétně? „Řeknu jméno Zdeňka Štengla, který mi celou dobu kryl záda z pozice prvního místopředsedy, opakovaně dosahoval výborných volebních výsledků v Pardubickém kraji. To ho předurčuje k tomu, aby byl vážným kandidátem na post předsedy SPOZ,“ řekl Mynář. Štengl je prvním místopředsedou SPOZ, pardubickým zastupitelem a šéfem pardubické SPOZ, která jako jedna ze dvou krajských organizací zemanovců uspěla loni v krajských volbách.

Současný šéf strany Mynář získal většinu krajských nominací na post předsedy. Od chvíle, kdy se o něm začalo hovořit jako o potenciálním kandidátovi na funkci prezidentského kancléře, Mynář zdůrazňoval, že by případně chtěl být platný i nadále pro stranu. „Post kancléře je velká výzva pro kohokoli, já bych jakýkoliv post na Hradě zvažoval v tom případě, že mohu být platný zároveň pro stranu. Být spojkou mezi prezidentem a stranou,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI. Těžko říct, jakou formu Zeman a Mynář pro toto spojení na lince Hrad-SPOZ zvolí.

Na začátku března přinesla ČESKÁ POZICE s Vratislavem Mynářem rozhovor: Máme prezidenta. Teď je cílem parlament!

Jedno je jisté: blížící se sjezd strany otevře zajímavou kapitolu. Bude se hrát o lídra subjektu, který má nakročeno do Poslanecké sněmovny. O lídra, který za rok a půl klidně může vyjednávat o vzniku nové vlády…

Počet příspěvků: 2, poslední 11.3.2013 10:18 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.