Diskuse k článku

Může se EU stát ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Slabost EU jako identitotvorné instituce je nejnebezpečnějším aspektem krize její autority – je spíše vnímaná, že identitu ohrožuje. Přistoupení postkomunistických zemí navíc ukázalo zastaralost učebního programu staré Evropy. Jeho aktualizace se nepodařila, a loajalita občanů k EU začala upadat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Němečtí a francouzští politici to dobře ví a proto nemohou připustit demokratický projev většiny občanů jednotlivých států - referendum o zásadních věcech. Proto se EU nemůže stát školou demokracie. protože zásadně odporuje demokratickým zásadám.

0/0
15.8.2016 7:44

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Chtělo nás poněmčit? Řekl bych, že nás chce stále poněmčit. Rozděluje si totiž Evropu přes EU spolu s Francouzi. Pouze Britové dostali možnost se k této skutečnosti vyjádřit. Jak to dopadlo, víme všichni. Pokud by tutéž možnost dostali občané ostatních států EU, trvala by celá "slavná" Evropská uniepo referendech cca 2 dny.

0/0
15.8.2016 7:40

Re: Neutralita jako cesta k evropské škole demokracie?

"Ideologický klystýr" - velice příhodný pojem, pro naše lidi typický. Od doby vzniku ČSR v roce 1918 si totiž občané ideologických klystýrů zažili dost a dost. Jsou jimi "obohacováni" i nyní. Zejména politickými stranami a jejich ideologiemi a neméně různými církvemi, což v podtatě jedno jest. A opět. Co je toho příčinou? Skutečnost, že mocí jsou ve státě obdařeni nikoliv občané a nebo "lid", jak lživě praví čl. 2, odst.1 naší ústavy, ale politické strany, které si tuto volně vysoutěžují podle čl. 5 téže ústavy. A právě tyto politické strany na základě své moci nad občany, uštědřují těmto své ideologické klystýry.

0/0
15.8.2016 7:35

To je ale stupidní otázka.

Ovšem typická pro naše novináře. Je to totiž totéž, jako kdyby jste se zeptali lidí v době Přemyslovských knížat zda budou v Českých zemích někdy vládnout Lucemburkové, zda bude bitva na Bílé hoře nebo zda vznikne ČSR.

0/0
15.8.2016 7:26
Foto

K26a92r47e82l 20P40l93í58h23a31l 2799945198731

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Zrušením stran odstraníte cca 100 tis. nebo i více řadových stranických členů, kteří mají možnost strany nějak ovlivňovat. Nestraničtí zákonodárci, aby mohli svůj volební program realizovat = získat parlamentní většinu, se budou muset grupírovat s jinými - a jste zase tam, kde jste byl jen s tím rozdílem, že tentokrát se nebudou muset ohlížet na členské základny. Odkud vezmou peníze na volební kampaně? Patrně budou vyhledávat sponzory... Většinový systém v sobě nenese prvek poměrového zastoupení. Takže klidně nebudu mít v parlamentu žádného zástupce a to třeba po mnoho volebních období jen proto, že nějaký kandidát je v kraji sice nejsilnější a přeje mu zdraví, přitom v prvním kole bude získávat jen 35 %. V druhém kole vyhraje zpravidla nejsilnější z toho prvního. Tady na Moravě si lidé navolili za senátora exota typu Valenta (31/54 %). Žije z hazardu, tváří se jako Moravan, občas pustí drobnou korunu, ale pro jistotu se odstěhoval do Monte Carla.

0/0
13.8.2016 12:51

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Kdo je to "prostý občan"? Např. každý občan, starší 40 let může být zvolen senátorem, tedy vstoupit do politiky Ono totiž nejde jen o to "vstoupit do politiky". Aby to mělo nějaký smysl, je nutno do politiky vstupovat proto, abyste mohl hájit většinové zájmy občanů. Vstupovat do politiky proto ( u nás je to obvyklé), aby dotyčný bral hodně peněz za žádnou práci a hájit tak zájmy politických stran proti zájmům většiny občanů je k ničemu a k ničemu smysluplnému také nevede. K nápravě stačí málo. Změnit volební systém u voleb do poslanecké sněmovny a do zastupitelstev krajů, měst a obcí, tedy obecně na většinový, dvoukolový. Tedy přímé volby zástupců občanů. Tito žástupci občanů však musí mít možnost a nástroj k tomu, aby mohli svého zástupce, byť zvoleného, během jeho mandátu odvolat (odejmout mu mandát), pokud se zpronevěří svému programu, pro nějž byl zvolen. Takto není třeba se registrovat do žádných "part" a tímto nástrojem je obecné referendum.

0/0
13.8.2016 7:50
Foto

K45a94r78e75l 26P23l58í23h26a79l 2789675888401

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

A jak by jste zařídil, aby prostí občané mohli vstoupit do politiky, když by strany nebyly? Zaregistrováním se do nějaké party, pokud by to šlo, by zase vznikla strana, protože je nutné ji organizovat.

0/0
12.8.2016 15:23

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Parta není politická strana. Jde totiž o to, že i v rámci jednotlivých politických stran existují party a není jich málo. Jde o to, že zájmy těchto part jdou stranou, pokud je zájem strany jiný. A o tom to je. A tak by to bylo i v případě existence "part" v poslanecké sněmovně. Pokud by zájem nějaké z tam existujících part byl v rozporu se zájmem občanů, vítězil by zájem občanů. To v případě politických stran neplatí. Zájem stran je vyvyšován nad zájem občanů. Jde to dokonce tak daleko, že politici brání již zjišťování tohoto zájmu občanů (zákon o obecném referendu).

0/0
12.8.2016 11:27
Foto

K39a31r41e10l 18P85l89í31h91a56l 2159245988931

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

I nezávislí poslanci jsou nějak ideově a vizionářsky vymezeni a to vždy povede k nějakému vytváření skupin, které sdílejí podobné názory - partám. Ve školních třídách existují party, na pracovištích jsou party, v anglicky mluvících zemích zasedají parlamentní party. Z nějakého důvodu jsme v politice namísto parta začali používat slovo strana.

0/0
11.8.2016 21:10

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

O vstupu do žádného hnutí nepřemýšlím. Asi jste špatně četl. Přemýšlím o tom, že budu některé z oněch hnutí volit. To je však zásadní rozdíl. Budu tak pouhým sympatizantem, nikoliv členem. Pokud by mne hnutí, pro které se rozhodnu zklamalo, mohu bez jakýchkoliv problémů přejít k sympatiím k hnutí jinému. Z politické strany bych musel administrativně, ale i jinak vystupovat. Jako člena politické strany by mne totiž zavazovalo rozhodování jejího předsednictva a rozhodování jejího sekretariátu bych se musel podřizovat. Toto u svých sympatií k hnutí nemusím. Jsem svobodný ve svém rozhodovánía o to mi zásadně jde.

0/0
11.8.2016 17:43
Foto

K66a76r21e16l 19P41l35í44h11a59l 2329635388831

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

EU sice nad Maďary a nad celou V4 brlblá, ale právě proto, že V4 jsou členy EU, brblat musí a nakonec počínání V4 bude muset nějak reflektovat a vypořádat se ním. Kdybychom stáli mimo EU, tato by sice nad námi brblala stejně, ale nevyplýval by ji nijaký závazek brát na nás ohled a naše počínání reflektovat. A jestli si Německo svou imigrační politikou ublížilo nebo ne je pro nás důležité stejně, ať už jsme nebo nejsme v EU. Navíc někdy opačný postup vede k cíli, který leží druhým směrem (např. Německo chtělo nás poněmčit a dosáhlo přesného opaku).

0/0
10.8.2016 23:27
Foto

K91a38r96e29l 19P11l12í18h17a80l 2109515968341

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

S Vámi je někdy ta debata opravdu složitá. Vstup do strany odmítáte, demokratické možnosti nevidíte a pak napíšete, že přemýšlíte o vstupu do hnutí, které je demokraticky zastoupeno v parlamentu a funguje na principech srovnatelných s ostatními stranami, protože to ani jinak nejde - musí se mezi sebou uvnitř nějak koordinovat. Spíše jste asi chtěl napsat, že Vás zklamaly strany tradiční. Čl. 2 odst. 1 by byl v pořádku, kdyby tam nebyly jmenovány orgány, do nichž se nelze dostat lidovou volbou. Tedy jistou revizi by to asi chtělo, pokud to nějaký ústavní právník nedokáže srozumitelně vysvětlit. V každém případě prostý lid to mate a mást bude i po vysvětlení.

0/0
10.8.2016 22:46

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Nechápu o jakých aktuálních demokratických možnostech hovoříte. Žádné takové opravdu demokratické možnosti u nás nevidím. Před tím, než se přikloním k Vámi uvedenému bodu 2, volím bod 4, který jste neuvedl. Zásadně nevolím žádnou politickou stranu, protože ty od doby jejich vlády a moci, tedy od roku 1920 ukázaly, že nejsou schopny řídit efektivně stát. Upínám se tedy ke vznikajícím občanským hnutím (ANO, Úsvit, SPD). Ještě nejsem rozhodnut, které z nich budu volit. Snad až po jejich aktivitě k zákonu o obecném referendu, podle toho jak a jaký návrh budou prosazovat Ano, zákonodárství (moc zákonodárnou) drží ve svých rukou politické strany a hnutí a to v zásadním rozporu s čl.2, odst.1 naší ústavy. Podle tohoto článku a odstavce mají mít moc zákonodárnou, výkonnou a soudní ve svých rukou občané ( zde je použito slovo "lid"), kteří jsou, rovněž podle tohoto článku a odstavce zdrojem veškeré moci ve státě. Tedy jsou jen dvě možnosti. Buď ústava v tomto článku a odstavci bohapustě lže a

0/0
10.8.2016 18:38

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

přijetí jakkoliv vyjádřit. Jde totiž zásadně o to, že politické strany a jejich politici, zsedající v naší poslanecké sněmovně neměly od občanů mandát o této věci rozhodovat. Nějaká Lisabonská smlouva totiž nebyla v žádném z programů politických stran, které se do sněmovny dostaly na základě voleb. V tom případě měli tedy o této věci rozhodovat občané sami.

0/0
10.8.2016 18:23

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Možno souhlasit až na jednu skutečnost, na kterou neustále upozorňuji. Jsem připraven kdykoliv, i okamžitě se podvolit vůli většiny, i kdyby byla odlišná od vůle mé. Toto ovšem jedině v případě, že se bude jednat o skutečnou vůli většiny, nejen deklarovanou. Skutečnost, že politici a novináři neustále deklarují existenci nějaké demokracie v ČR ještě neznamená, že ona tady je.. Stejně tak kecy o tom, že "většina Čechů si přeje" či dokonce "Češi si připomínají" ještě neznamená vůli většiny k problému. Ona vůle většiny je odhalitelná jen a pouze referendem. To ovšem neznamená, že tato vůle většiny se v čase nemůže změnit. A tak je to i s s vůlí většiny našich občanů k členství v EU. Je nutno si vzpomenout, že EU, do které jsme většinově chtěli vstoupit, byla naprosto odlišná od EU dnešní. Neplatila Lisabonská smlouva, která EU od základu změnila. Lisabonská smlouva, která byla občanům států až na malé výjimky nadiktována zejména proto, že se tito občané nemohli k této smlouvě a k jejímu

0/0
10.8.2016 18:18
Foto

K88a68r43e90l 77P57l62í92h25a49l 2829965118421

Re: Neutralita jako cesta k evropské škole demokracie?

Zdravím i já Vás. Ač obsahově je Váš příspěvek mým názorům velmi podobný, Vámi zvolená forma je mnohem čtivější. Pojem "ideologický klystýr" by si pro svou výstižnost možná našel místo i v odborných kruzích...

0/0
10.8.2016 16:57

J. Hanzlík

Re: Neutralita jako cesta k evropské škole demokracie?

A podle toho jak se skřípavé kolo dějin otočí, vyzvednou si jej třeba vítězní “dědici”, aby potom mohl dál fungovat, třeba v poválečných ekonomikách. Inu je to jedna ze stránek úspěchů naší civilizace a netřeba se zatěžovat marxistickým předsudkem, který kapitál odsuzuje k socialistickému zhodnocení a k diktátu spravedlivého rozdělení všeobecné chudoby.

0/0
10.8.2016 15:26

J. Hanzlík

Neutralita jako cesta k evropské škole demokracie?

Pánové, Čech, Křivan a Urbanec, které uctivě zdravím, rozvířili velice výživnou diskusi. Nevyčítejme Švýcarům jejich “praktiky”, které jim zajišťují výlučné postavení! Je to strategie geniální a spočívá v neutralitě malého subjektu, který je systémovým a respektovaným výdobytkem naší civilizace. Předpokladem je vyspělost švýcarského obyvatelstva jednotlivých kantonů, kterému se jeho historické postavení vrylo do struktury tradic a zvyklostí.

To se ovšem o našem stavu národní mysli, usoužené ideologickými klystýry, říci nedá. Pozice absolutních požadavků eticko-husitských, kombinované materiálním živočichopisem s deputátnickou hašteřivostí, nejsou základnou předpokladů pro podobný úspěch. Ale dost legrace!

Švýcarský fenomén funguje na principu absolutní důvěry pro mocenské subjekty, které jdou do “rizika” a jsou nuceni si vypůjčit nebo někam spolehlivě uložit kapitál , aby si jej nepropadlý, nezkonfiskovaný a neznehodnocený, mohly i po konfliktech vyzvednout. A podle toho jak se sk

0/0
10.8.2016 15:25
Foto

K12a32r97e15l 77P82l50í91h14a18l 2899195358331

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Momentální situace je taková, že zákonodárství ve svých rukou drží především politické strany. Pokud to chcete změnit, máte tři možnosti: 1) Čekat na zázrak. 2) Revoluce se všemi riziky. 3) Zvolit aktivní demokratický přístup a přimět strany k tomu, aby systém přetvořily legální ústavní změnou a jednou z cest je do nich vstoupit a požadovanou změnu se snažit zanést do jejich politických programů. Pokud se stran na tolik štítíte, že Vám osobní předsudky brání jít třetí cestou, pak jste jen snílek volící možnost 1), neboť revolucionář podle 2) nejste, páč je zřejmé, že nějakým diskutováním na ČP národ ke změně nestrhnete. Vaše neochota využít aktuální demokratické možnosti svědčí o tom, že se demokracii teprve učíme a o zavedení nějakého švýcarského modelu nemůže být ani řeči.

0/0
10.8.2016 13:31
Foto

K84a42r57e56l 48P19l93í27h62a31l 2319365618921

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Referendum k přistoupení do EU bylo a myslím si, že opakovat jej relativně brzo po 13 letech jen proto, že jsme narazili na nějaké problémy, byť vážné, není správné. Takhle utíkat od problémů by byl snadné a zničující, protože by se zvrhlo v samoúčelnost podle aktuálního počasí a narušilo by jakoukoliv politickou kontinuitu. Referendum o NATO nebylo a to byla chyba. Pozývači z 68 byli naší spoluobčané a jejich přístup svědčí nejen o nich samotných, ale také o povaze celého národa. Myslím si, že Češi zatím nejsou tím, čím by jste chtěl, aby byli a že současný politický systém odpovídá naší současné většinové povaze. Naše společnost se vyvíjí a k hluboké demokracii, kterou požadujete, patří také trpělivost a možná hořké, ale demokratické přizpůsobení se.

0/0
10.8.2016 13:12

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

většinové občanské vůle.

0/0
10.8.2016 12:00

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

vyvyšuje nade vše vůli všelijakých menšin a zatím ani nedovoluje vůli většiny zjišťovat. Jde o to, že vůle žádné z politických stran či hnutí není nikdy většinová, protože nikdy nedosáhla nejméně 50%+1 hlas voličů. Teoreticky to sice možné je, prakticky je to však neuskutečnitelné. To si totiž "bývalí" komunisté mistrně pojistili v naší ústavě a ve volebních zákonech. Jde o to, že naši občané, sice pomalu, ale přece zjišťují, že politické strany zde nemají být od toho, aby jim vládly. Dokonce v rozporu s čl. 2, odst.1 ústavy. V rozporu proto, že moc zákonodárná, výkonná a soudní, prostřednictvím nichž má lid vykonávat svou veškerou státní moc je pod přímou kuratelou politických stran. Jde o to, že veškerou moc ve státě mají politické strany, které si tuto volně vysoutěžily podle čl.5 ústavy. Občané a lid jsou zde jen od toho, aby politické strany volili a tím jejich práva končí. Z tohoto důvodu obecně tvrdím, že v ČR není naprosto žádná demokracie.. Demokracie totiž znamená vládu vě

0/0
10.8.2016 11:59

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

František Kriegel.

0/0
10.8.2016 11:42

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Já a vstoupit do strany? To bych ovšem popřel sám sebe. Malé členské stranické základny nejsou důsledkem toho, že o nás rozhodují jiní. Skutečná příčina tohoto je v tom, že lidé nejsou hloupí a že za dobu od roku 1920 zjistili, že tyto stany nejsou u nás k ničemu a že jsou pouze brzdou pokroku. Jsou pouhým semeništěm neschopných, zato ovšem loajálních a mocichtivých jedinců. Ono totiž politický subjekt, který si musí dát do ústavy a volebních zákonů požadavek, že jej občané musí volit a že nesmí volit své skutečné zástupce do zákonodárných a výkonných sborů, dále požadavky všejijak omezující sám pojem "volba" (nemožnost volit kandidáty napříč politickým spektrem a pod), nikdy nebude většinou občanů uznáván, přesto že jej mnozí volí, protože jinou možnost nemají. S většinovým přístupem spoluobčanů jsem připraven se nejen smířit, ale jej i ctít. To by však ten většinový přístup a většinová občanská vůle musela být známa. Známa není, protože náš systém většinovou vůli neuznává, když vyvyš

0/0
10.8.2016 11:41

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Nesplňujeme, připouštíme? Tato slova nelze použít v argumentaci protože jsou zavádějící. Pokud prohlásím, že něco připouštíme (my), znamená to, že to připouští všichni a nebo alespoň většina občanů. To však nevíme, poněvadž vůli většiny nemůžeme zjistit. Nemáme k tomu nástroj. Tímto nástrojem je jen a pouze obecné referendum, pomocí něhož jedině lze vůli většiny zjistit. Mnozí mají strach z Ruska? Jak kdo. Já z něj strach nemám, pozitivně jej však nevnímám. Je třeba si uvědomit, že Rusko není SSSR a že ani SSSR by si nedovolil v srpnu 1968 napadnout ČSSR, pokud by spolu s ním nevpadli do našeho státu NDR, PLR, MLR a daůlší jeho satelité. Je také otázkou, zda by sem vpadl SSSR, pokud by jej oficiálně nepozvali zrádci státu, Milouš Jakeš, Vsil Bilak, Kolder a další zrádci státu, za nimiž stálo mnoho našich komunistů. Je také otázkou, jak by se situace vyvíjela, pokud by další vlastizrádci, Dubček, Smrkovský, Černík, Husák a další nepodepsali Moskevské protokoly tak, jak to učinil Fran

0/0
10.8.2016 11:27
Foto

K33a28r45e68l 19P97l98í27h70a74l 2279215908411

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

My se naučili, že za nás se často rozhoduje jinde, čemuž odpovídají směšně malé členské stranické základny. Dokud lidé nebudou aktivnější, systém se nezmění = nepřenese více do samospráv. Nikdo to nepožaduje a jestli Vy ano, musíte se s tímto většinovým přístupem spoluobčanů demokraticky smířit (a vstoupit do strany).

0/0
10.8.2016 10:46
Foto

K21a94r80e82l 39P98l71í93h23a30l 2139775238651

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Předpokladem k neutralitě je, že obyvatelstvo netrpí na komplexy. A toto nesplňujeme, když tolik let po válce připouštíme diskuzi o dekretech jako jednom z nosných témat prezidentské volby. Stejně tak nevnímáme příliš pozitivně ani Rusko a mnozí mají z něj strach. Západní struktury nám nabídly utišit tyto obavy oběma směry. A pak je tu ekonomická stránka věci, která je spojená zejména s Německem. Myslím, že opustit EU je předčasné a měli bychom se spíše podílet na její reformaci. Pokud bychom byli mimo ní, možnost ovlivnit chod EU by byla stížená a my bychom mohli zůstat v jakémsi pomyslném obklíčení, pokud bychom budoucí EU měli vnímat negativně. Naopak zvážit bychom měli členství v NATO, protože jeho rozhodující částí jsou USA, tedy prvek mimoevropský nejen geograficky, ale v jisté míře kulturně a politicky. Pokud by v EU bylo více ne-členů NATO, mohlo by to mít pozitivní vliv na její chod bez nutnosti něco bořit.

0/0
10.8.2016 10:23

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Nejen s okolními státy. Nesmí jít však jen o pokus. Je nutno tu neutralitu chtít a zavést ji. Především nám ovšem chybí onen systém. Systém, který lidi stmeluje a ne rozděluje. Systém, který nedovolí zbabělcům stále někomu poklonkovat a tím se stávat dobrovolně sférou zájmů někoho. Tu Německa, tu Francie, tu Velké Británie, tu SSSR tu USA či Ruska. Stávat se otrokem někoho. Jak říkám, chybí nám státní (nikoliv národní) hrdost. Tu je třeba vytvořit. To ovšem nelze, pokud zcela neodvrhneme systém , vycházející z volné soutěže politických stran. Systém, který podporuje vždy výrazná menšina občanů, systém nedemokratický. Demokratický je totiž j e n takový systém, kteý podporuje a bere za svůj většina občanů.

0/0
10.8.2016 7:56

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

Před tím je ovšem nutno pojmenovat věci a skutky pravými jmény. A o to se snažím.

0/0
10.8.2016 7:48

Re: Může se stát EU ve 3. tisíciletí školou demokracie?

výdobytky Velké francouzské revoluce a teze George Washingtona a vytvořili a zavedli tak vysoce efektivní systém, který je i životaschopný (trvá již více než 200 let). Žádný jiný politický a společenský systém nikde na světě tak dlouho zatím netrval a netrvá. Proč se tedy neustále snažíme přebírat zkušenosti tam, kde to více či méně nefunguje a nepoučíme se tam, kde po staletí efektivně funguje systém, který je nutno závidět. Vlastně proč závidět? Závist (naše národní vlastmnost) ještě nikdy nic nevyřešila. Je třeba konat.

0/0
10.8.2016 7:46