Ceska Pozice

Muž, který umetá Paroubkovu cestu

Je Andres Paroubkův člověk na shánění peněz? Neříká ano, ani ne. Ale rozhodně poskytuje expremiérovi zázemí pro jeho politický návrat.

Nevím, komu patří Eukaryota. Nevím, jestli to patří Janouškovi. To je jako kdybych nemohl chodit na fotbal na Slavii, protože patří Řebíčkovi, říká Jaroslav Andres. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nevím, komu patří Eukaryota. Nevím, jestli to patří Janouškovi. To je jako kdybych nemohl chodit na fotbal na Slavii, protože patří Řebíčkovi, říká Jaroslav Andres.

Jaroslav Andres, ústřední tajemník marginální strany ČSNS 2005, byl donedávna docela neznámým politikem. V minulosti působil jako místopředseda ústecké krajské buňky ČSSD, tedy organizace, odkud pocházejí i Jiří Paroubek, Jiří Šlégr či Petr Benda. S mateřskou stranou se rozešel a na jaře roku 2011 přestoupil k národním socialistům.

Expremiér Paroubek, který nedávno odešel z ČSSD budovat nový politický projekt, ovšem v rozhovorech Andrese označuje za člověka, jenž má na starosti shánění finančních prostředků. Osobně to ve čtvrtek potvrdil i ČESKÉ POZICI. „Počátek zafinancovali Jaroslav Andres a Petr Benda,“ uvedl bývalý předseda ČSSD také v nedávném interview pro Hospodářské noviny.

Andres je nejen politik, ale též podnikatel. Je majitelem ústecké společnosti Sequest, která se zabývá ochranou investic. A zajímá se také o pronájem nemovitostí. Od 1. září si Andres pronajal veliký dům v Radlické ulici č. 58 na pražském Smíchově. ČESKÁ POZICE jako první informovala o tomto objektu, v němž by se měla usídlit Paroubkova nová strana LEV 21.

Nejde vůbec o obyčejný objekt ani nezajímavou stavbu. V roce 2006 prodala MČ Praha 5 v čele se starostou Milanem Jančíkem (ODS) dům firmě Subterra, záhadně laciný byl především pozemek. Nynějším vlastníkem objektu je společnost Eukaryota, v  souvislosti s níž se objevuje jméno podnikatele a lobbisty Romana Janouška.

S Janouškem jsem nikdy nejednal

„Tento dům jsem si pronajal od společnosti Eukaryota. Po ekonomické analýze jsem se rozhodl, kromě potřeb firmy Sequest, zbytek prostorů v domě pronajímat, což se podařilo s vlastníkem domu, tedy firmou Eukaryota, i smluvně domluvit,“ uvádí Andres v rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Nabídl jsem straně (ČSNS 2005), že jí v domě na Radlické sponzorsky poskytnu část prostor

Na otázku, zda zná vlastnickou strukturu firmy Eukaryota a zda vyjednával s šedou eminencí pražské politiky Janouškem, ústřední tajemník ČSNS 2005 odpověděl: „Nevím, komu patří Eukaryota. Nevím, jestli to patří Janouškovi. To je jako kdybych nemohl chodit na fotbal na Slavii, protože patří Řebíčkovi. To je nesmysl, Romana Janouška jsem v životě neviděl a nejednal s ním.“

Podle Andrese bylo nutné začít se chovat jako standardní politický subjekt a opatřit pro stranu ČSNS 2005 prostory. Do léta totiž ČSNS 2005 de facto sídlila v domě expředsedy strany Karla Janka ve vesničce Podolanka. „Nabídl jsem proto straně, že jí v domě na Radlické sponzorsky poskytnu část prostor. Jiřímu Paroubkovi jsem pak dal v současné chvíli k dispozici dvě kanceláře a o další spolupráci se ještě pobavíme.“

O vábení Paroubka k „brkounům“ nevěděl

Ještě před tím, než v březnu 2011 vstoupil do ČSNS 2005, působil Andres v ústecké ČSSD. Byl místopředsedou krajské buňky sociálních demokratů v době, kdy předsedou ústecké organizace byl Paroubkův spojenec Petr Benda. Andres prý nebyl spokojen s vnitrostranickými poměry v regionu a začal proto přemýšlet o novém angažmá, kde by se mohl politicky realizovat a kde by jeho ideové ukotvení našlo většího pochopení. Proto prý ukázal na ČSNS 2005, údajně stranu s masarykovsko-benešovskou tradicí, která však ve volbách do té doby dosahovala téměř nulových zisků. Andres tvrdí, že jedním z hlavních důvodů pro jeho rozhodnutí opustit mateřskou stranu nakonec byla ústecká koalice mezi ODS a ČSSD, což postupem času znamenalo upuštění od programového vymezení sociální demokracie.

Důvěryhodný a dobře informovaný zdroj, který si nepřeje být jmenován, však ČESKÉ POZICI sdělil, že Paroubek požádal Bendu, aby sehnal spolehlivého člověka, jenž bude jakýmsi styčným důstojníkem v ČSNS 2005 a předsedou ústecké organizace národních socialistů. Podle zdroje měl Paroubek také požadovat, aby se Andres stal ústředním tajemníkem partaje.

Vyvadil: Andres byl vyslán Bendou jako spolehlivý člověk k vybudování silné a Paroubkovi oddané krajské organizace ČSNS 2005

„To vylučuji. Až v ČSNS 2005 jsem se dozvěděl, že zhruba od loňského podzimu probíhají jednaní s Jiřím Paroubkem,“ říká Andres a jedním dechem dodává: „Seznámil jsem se také s Jiřím Vyvadilem, s lidmi v ústřední radě, založil jsem například stranickou organizaci v ústeckém kraji.“ (Vyvadil je Paroubkův bývalý blízký spolupracovník, který již dříve pro ČESKOU POZICI uvedl, že ho Paroubek do ČSNS 2005 vyslal „prozkoumat terén“.)

Vyvadil na přímý dotaz ČESKÉ POZICE uvedl: „Není nejmenších pochyb o tom, že Andres byl vyslán Bendou jako spolehlivý člověk k vybudování silné a Paroubkovi oddané krajské organizace ČSNS 2005. A zcela mi uniká, proč tento fakt tak sveřepě popírá. Nerozumím tomu. Mimo jiné právě proto se stane hlavním manažerem budoucího subjektu.“

„Příliš mne nebaví se k těmto otázkám vracet. Jiří Paroubek se vydal při budování NS–LEV 21 pro mě nepřijatelnou haiderovskou cestou, která jej zavede do úplné lidské i politické izolace. Proto jeho počínání v podstatě již nesleduji,“ napsal dále Vyvadil. 

O mrtvých duších v Teplicích

Na konci září ČESKÁ POZICE přinesla informaci o tajném výletě tehdejšího předsedy ČSNS 2005 Karla Janka za představiteli ústecké ČSSD, aby získal na Paroubka kompro (tím se spor mezi expředsedou strany Jankem a Paroubkem rozhořel naplno). Co se Janko tehdy na „divokém severu“ podle svých slov dozvěděl? Například to, že měl Andres v Teplicích zakládat podezřelou teplickou buňku ČSNS 2005, jež údajně nesla stopy takzvaných mrtvých duší. „To je nesmysl, žádná teplická organizace, pokud já vím, založena nebyla,“ odmítá to Andres.

Další informací, kterou se měl Janko od severočeských „informátorů“ dozvědět, bylo, že se na projektu Paroubkovy nové strany podílí podnikatel a někdejší volební manažer ČSSD Tomáš Horáček. Ten „proslul“ umělým náborem nových členů do řad sociálních demokratů. „Budou limuzky, raut a různý jiný parádičky,“ lákal prý nové členy Horáček.

Andres: Jiří Paroubek je skutečným politickým lídrem a člověkem s velkými zkušenostmi

„Znám ho, ale rozhodně spolu netrávíme volný čas. Jestli Karlu Jankovi někdo něco nakuká a on si vybere vás a ne mně, komu takové informace sdělí, to je jeho problém. Řeknu to popravdě: nevím o tom, že by Tomáš Horáček pro stranu pracoval či dokonce sháněl nové členy,“ odmítl důrazně Jankova slova Andres.  

Pracovat pro Paroubka by byla čest

Andres je nyní ústředním tajemníkem ČSNS 2005, ale po veletočích v posledních týdnech odmítl Paroubek do ČSNS 2005 přestoupit a oznámil založení zcela nové strany Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21). „Pokud Jiří Paroubek zakládá novou stranu a jestli se jako ČSNS 2005 protneme s programem Paroubkovy nové národně socialistické strany, budu rád vyjednávat o spolupráci na novém politickém projektu.“

A dodává, že spolupráce s expremiérem by si vážil. „Považoval bych si za čest, kdybych mohl s Jiřím Paroubkem spolupracovat. Tato země nemá moc politických osobností jeho formátu. Jiří Paroubek je skutečným politickým lídrem a člověkem s velkými zkušenostmi.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.