Muž, který odvážel Janouška od výslechu: Luboš Pašek

Když v pátek 23. března po dopravním incidentu propustili policisté Romana Janouška, nečekala na něj žádná bezvýznamná figura.

István Léko 4.4.2012

Luboš Pašek zachycený kamerou televize Prima 23. března 2012. foto: © repro foto PrimaČeská pozice

Luboš Pašek zachycený kamerou televize Prima 23. března 2012.

V nouzi poznáš přítele. Možná někoho překvapilo, že když Roman Janoušek po dopravní nehodě odcházel z budovy policie v Praze na Pankráci, nedoprovázel ho jeho přítel, exprimátor Pavel Bém. Muž, který na něj čekal, však vůbec není bezvýznamnou figurou. ČESKÁ POZICE a její další zdroje identifikovaly podnikatele Luboše Paška. Pojďme se na tuto osobu podívat blíže.

Tento Janouškův byznysový souputník, který se po jeho boku často objevuje na golfu, se v minulosti vyskytl i v různých dodnes nevysvětlených kauzách. Figuruje v mnoha společnostech, z nichž některé jsou spojovány právě s Janouškem. Jde o firmy Medea Kultur, Vade Retro a Kardio Port. Ve všech případech šlo o podezřelé toky peněz ze státní sféry do soukromého sektoru.

Ad Medea Kultur

V červnu 1993 založil Janoušek společně s Karlem Stejskalem, Josefem Regnerem a Ladislavem Dvořákem společnost Medea Real a stal se jejím jednatelem. O pět měsíců později Medea Real a Strojexport založily firmu Medea Kultur. V prosinci 1994 v souvislosti s Regnerovým odchodem vzrostl Janouškův podíl v Medea Real z 25 na 33 procent.

Nejvyšší kontrolní úřad tvrdí, že stát v letech 1993 až 1996 vydal zhruba půl miliardy korun na protidrogové programy, z nichž značná část skončila právě na účtech firmy Medea Kultur. V srpnu 2000 se Janoušek stal polovičním vlastníkem této firmy, ale o tři roky později prodal svůj podíl Stejskalovi. Dle informovaných zdrojů je však Janoušek s touto firmou je spojován dodnes. A Medea Kultur má dodnes smlouvy o propagaci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Marketingovým ředitelem Medea Kultur je už několik let Luboš Pašek.

Ad Vade Retro

O Paška se média zajímala již na jaře 2008 v souvislosti se zakázkami na reklamu a marketing, které za podivných okolností zadával státní podnik Lesy ČR. Podle Hospodářských novin interní audit Lesů ČR odhalil porušení zákona při pětimilionové zakázce pro kladenskou firmu Vade Retro, kde je Luboš Pašek předsedou představenstva. Právě na personální propojení této firmy se společností Medea Kultur, kde Pašek působil jako marketingový ředitel, novináři poukazovali.

Zakázka byla údajně přidělena exkluzivně bez jakéhokoliv výběrového řízení. Lesy ČR se zavázaly pěti miliony sponzorovat lyžařské závody pořádané Svazem lyžařů ČR. Pašek Hospodářským novinám tenkrát řekl, že na smlouvě se státním podnikem nic divného nevidí. „Nemyslím si, že by Lesy nějak pochybily. A jestli, tak mě to vlastně nezajímá, byl by to pouze jejich problém,“ prohlásil Pašek.

Ad Kardio Port

Janouškův přítel figuruje také ve velké aféře kolem společnosti Kardio Port, která vypukla loni v březnu. Tato – opět kladenská – firma s utajenými vlastníky dodává na základě vyhraného výběrového řízení pražské prestižní klinice IKEM zdravotnický materiál za 1,8 miliardy korun. Pašek byl v době tendru členem jejího představenstva. Jedna z největších zdravotnických zakázek posledních let je však podle Hospodářských novin napojena na Romana Janouška.

Listu se totiž podařilo získat kopii e-mailu, který z firmy Kardio Port doputoval do pražské kliniky IKEM. Pracovnice firmy v něm žádá, aby nemocnice všechny dokumenty posílala do budovy Gallery Myšák v centru Prahy, přestože firma Kardio Port oficiálně sídlí v Kladně. A jak známo, právě z Gallery Myšák úřaduje Janoušek. Má tam podle údajů z katastru nemovitostí i trvalé bydliště. Instrukce vyplývající z e-mailu jsou jasné: „Moc prosím o posílání korespondence pro firmu Kardio Port na adresu: Kardio Port a.s., Gallery Myšák, Vodičkova 710/31, Praha 1.“

Jenže Pašek v zakázce opět nic podezřelého nevidí: „Nemám ani promile pochybnosti, že bychom něco udělali nekale nebo nenormálně,“ řekl Pašek a dodal, že pokud se na zakázce něco někomu nelíbí, ať si to třeba stokrát dokola prozkoumá. Kauzu již více než rok prošetřuje protikorupční policie, zatím bez jakéhokoliv výsledku.