Ceska Pozice

Musíme zploštit křivku zobrazující rychlost nárůstu počtu nakažených

„Moc si přeji, aby zdravotníci zůstali zdraví nebo alespoň aby ti, kteří onemocní, měli lehký průběh onemocnění covid-19 a rychle se zotavili,“ říká v rozhovoru Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji.

Michal Bernáth 30.10.2020
Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji | foto: iDNES.tv
Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji

Když Češi na jaře sledovali zprávy o kolapsech zdravotnických systémů v zahraničí, zejména v Itálii či v USA, mnozí vyjadřovali obavy, aby se něco podobného nestalo při koronavirové pandemii také u nás. Odvrátit takové nebezpečí je úkol krajských koordinátorů péče o covidové pacienty.

Mají hlídat, aby pod tlakem viru nekolabovaly nemocnice. V Jihomoravském kraji působí v této pozici Vladimír Šrámek, také přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Zatím žádný neřešitelný výpadek některého ze zdravotnických zařízení ve smyslu postarat se o nemocné v Jihomoravském kraji nenastal,“ říká v rozhovoru.

Snažím se včas přenášet informace z centra, tedy z ministerstva zdravotnictví, případně i z Jihomoravského kraje, do zdravotnických zařízení. Dále řídím a dohlížím na postupné navyšování lůžkových kapacit dle vývoje pandemie u nás v kraji, reaguji na lokální problémy, jako je naplnění kapacit, a snažím se pomoci třeba překlady nemocných.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vám do pracovního života vstupuje práce krajského koordinátora? Co přesně obnáší?
ŠRÁMEK: Řekl bych, že zásadně, často ani nemám příliš času na vedení kliniky, na běžnou klinickou práci už také ne. A co to obnáší? Snažím se včas přenášet informace z centra, tedy z ministerstva zdravotnictví, případně i z Jihomoravského kraje, do zdravotnických zařízení. Dále řídím a dohlížím na postupné navyšování lůžkových kapacit dle vývoje pandemie u nás v kraji, reaguji na lokální problémy, jako je naplnění kapacit, a snažím se pomoci třeba překlady nemocných.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vypadá váš běžný pracovní den? O čem všem musíte mít přehled?
ŠRÁMEK: Brzy ráno se snažím vyřídit e-mailovou korespondenci s Klinickou skupinou COVID profesora Vladimíra Černého na resortu zdravotnictví. Píšu také informace a instrukce jihomoravským zdravotnickým zařízením, následuje ranní hlášení a vizita na klinice, další úkoly pak přicházejí během dne. Naštěstí ubylo agendy stran schvalování podávání remdesiviru (antivirotikum, které zabraňuje množení viru – pozn. red.).

LIDOVÉ NOVINY: S kým nejčastěji coby koordinátor komunikujete?
ŠRÁMEK: Je to zejména zmíněný profesor Černý, poté ostatní krajští koordinátoři intenzivní péče a členové skupiny COVID. Dále lokální koordinátoři zdravotnických zařízení, zástupci kraje a vedení naší fakultní nemocnice.

Brzy ráno se snažím vyřídit e-mailovou korespondenci s Klinickou skupinou COVID profesora Vladimíra Černého na resortu zdravotnictví. Píšu také informace a instrukce jihomoravským zdravotnickým zařízením, následuje ranní hlášení a vizita na klinice, další úkoly pak přicházejí během dne.

LIDOVÉ NOVINY: Obava z přetížení kapacit nemocnic je hlavní strašák epidemie. Daří se vám zatím rozprostřít zátěž na zdravotnická zařízení?
ŠRÁMEK: Zatím žádný neřešitelný výpadek některého ze zdravotnických zařízení ve smyslu postarat se o nemocné v kraji nenastal.

LIDOVÉ NOVINY: V jaké míře komunikujete se svými kolegy z ostatních krajů?
ŠRÁMEK: Jsme ve spojení prakticky pořád, zejména pomocí komunikačních kanálů, jako je WhatsApp a Microsoft Teams.

LIDOVÉ NOVINY: S ohledem na váš hluboký vhled do situace ohledně nemocničních kapacit se ptám: Existují nějaké scénáře, kterých se obáváte? Co vám nyní dělá největší starosti?
ŠRÁMEK: Ke zvládnutí situace kolem koronaviru je nutné, aby se křivka zobrazující rychlost nárůstu počtu nakažených zploštila. Uvidíme, zda zavedená epidemiologická opatření zabrala. Pokud ne, budeme mít se zpožděním sedmi až čtrnácti dnů problém. Také doufám a moc si přeji, aby zdravotníci zůstali zdraví nebo alespoň aby ti, kteří přes všechna opatření onemocní, měli lehký průběh onemocnění covid19 a rychle se zotavili. 

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.