Ceska Pozice

Multikulti? Ano! Ale jen, když se to zrovna hodí.

Kritik německé integrace a multikulturní společnosti Thilo Sarrazin byl vyhnán z berlínské čtvrti Kreuzberg, v níž žije 30 procent cizinců.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPhone 4GČeská pozice

Téměř rok po zveřejnění své kontroverzní knihy „Německo se ničí samo“ se bývalý člen správní rady německé centrální banky Thilo Sarrazin odvážil vkročit na území druhého berlínského obvodu Friedrichshain-Kreuzberg, kde cizinci tvoří 30 procent populace. Výsledek? Sarrazin, který ve svém díle, mimochodem nejprodávanější politické knize posledního desetiletí, zúčtoval s nepovedenou integrací a bláhovými sny o multikulturní společnosti, byl verbálně napaden a nakonec vyhnán z restaurace.

Víc o kontroverzní knize Thila Sarrazina se dočtete v rubrice Soumrak bílého muže.

Magazín Aspekte německé veřejnoprávní televize ZDF se rozhodl, že by bylo divácky zajímavé doprovázet Sarrazina při návštěvě berlínského „melting potu“ a zprostředkovat diskusi s tamními obyvateli. „V posledních deseti měsících jsem se na ulicích nesetkával s otevřenou nevraživostí vůči své osobě,“ píše v reportáži pro list Welt am Sonntag Sarrazin, který Kreuzberg navštívil společně s novinářkou tureckého původu Güner Balciovou.

Zelenina, ovoce a nadávky

Tentokrát však mělo být vše jinak. Svou „exkurzi“ zahájilo smíšené duo na populárním tržišti Türkenmarkt, kde se prodává především zelenina, ovoce a levné textilie. Stánkaři i návštěvníci Sarrazina okamžitě obklopili a spustili spršku nadávek. „Politicky korektní obyvatelé Kreuzbergu najednou začali skandovat ‚Rasista!‘, ‚Pryč s nacisty!‘ a podobně.“ Nálada se prý značně vyhrotila a tržiště se zklidnilo až po urychleném Sarrazinově odchodu.

Součástí reportáže měla být i návštěva v kultovní restauraci Hasir. Kromě obědu tam byl naplánován rozhovor s majitelem Ahmetem Aygünem, jedním ze šesti tureckých bratrů, kteří v Berlíně vlastní šest restaurací a čtyřhvězdičkový hotel.

Sarrazina neobsloužíme

Jenže ještě než se Sarrazin se svým doprovodem vůbec dokázal přiblížit restauraci, „zmerčil“ ho páreček mladých Turků. „To je Sarrazin, muž, který urazil naše lidi. Sarrazin pryč z Kreuzbergu,“ začal řvát muž. „Jste rasista,“ dodala žena. Rozumná diskuse podle Sarrazina nebyla možná, a tak se skupina pokusila pokračovat k lokálu bratrů Aygünových. Pár je neustále pronásledoval a vyřvával: „Přichází rasista Sarrazin.“

„Jakmile jsme vkročili do restaurace, muž se div nezbláznil,“ popisuje situaci Sarrazin. Žena vtrhla dovnitř a oznámila hostům, že v této hospodě už nikdy nebude jíst, protože je Sarrazinem a jeho tezemi otrávena. Číšník se jí okamžitě začal omlouvat, že mu šéf přikázal Sarrazina obsloužit a on za nic nemůže. Kolem restaurace se opět začali scházet desítky obyvatel Kreuzbergu. V tom se objevil manažer podniku Hikmet Kundakci, který se nejprve snažil s autorem vést rozumnou diskusi o rodinném řetězci restaurací.

Jenže jeho nervozita rostla úměrně s intenzitou pokřiku na ulici. Na otázku Balciové, zda bude Sarrazin i v budoucnosti vítaným hostem, manažer nakonec odpověděl: „V podstatě jsou Turci velmi pohostinní lidé, ale obávám se, že pana Sarrazina už nebudu moci obsluhovat.“ Sarrazin stačil ještě podotknout, že ústupností tohoto typu v Německu vzniká zásadní problém. Poté autor i reportérka za divokého potlesku restauraci opustili.

Güner Balciová prý znechuceně poznamenala, že by na místě manažera restaurace tlak ustála a zavolala policii. Sarrazin ji však odvětil, že pod tlakem patří loajalita úspěšného německo-tureckého podnikatele bohužel spíš výtržníkům z vlastní řady než německému hostovi.

Běda nám!

K plánované diskusi s předsedou alevitské obce nakonec vůbec nedošlo. Mluvčí tamního náboženského centra společně s dalšími zatarasil vchod a veškeré námitky vyřešil stručným „Hau ab, du Rassist“ – „Vypadni, rasisto“.

Přitom jediné, co má bývalý berlínský politik na svědomí, je kniha obsahující řadu nepříjemných statistických údajů a jejich analýzu. Jak sám tvrdí, na interpretaci některých skutečností lidé samozřejmě mohou mít rozdílné názory. Urážky Turků či Arabů anebo islámu jako náboženství však rozhodně neobsahuje. „Dost na to, abych byl vyhnán z oblíbené berlínské čtvrti, která je považována za vzor integrace v Německu,“ píše se ve svém textu Sarrazin a dodává: „Běda nám, je-li, jak mnozí doufají, Kreuzberg dílnou budoucího Německa!“

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.