Ceska Pozice

Mrtvý turista už leží na dně Macochy a nahoře stříhá EU pásku k novému zábradlí

Summit eurozóny vykouzlil přesunem peněz mezi prázdnými kapsami králíka z klobouku.

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet (na snímku) ladil společný postoj před summitem s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym ve středu v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet (na snímku) ladil společný postoj před summitem s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym ve středu v Berlíně. | foto: © ReutersČeská pozice
Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet (na snímku) ladil společný postoj před summitem s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym ve středu v Berlíně.

Daňovému poplatníkovi byla zacpána ústa dudlíkem zvaným záchranný fond EFSFAgónie společné měny eura a této formy evropské koexistence se bude dále falešně prodlužovat. V tomto duchu se nesou výsledky čtvrtečního summitu eurozóny. V krátkosti:

Německá kancléřka Angela Merkelová zvažovala v úterý se svými poradci řecký půlbankrot - tedy poloviční odpuštění dluhů. Asi jí ale někdo poradil, že když měli Řekové před časem dluhy poloviční, už tehdy představovaly katastrofu a ani jednoho Řeka nenapadlo se kvůli tomu vzrušovat, či dokonce nějak omezovat.

Ještě ve středu byla ve hře také „bankovní daň“ pro každou peněžní instituci v eurozóně. Jako ve středověku – daň z hlavy, z komína, za povolení života. V bouřlivé středeční atomosféře rozhovorů evropského „jádra“ Německa a Francie (a ke konci i ECB) v Berlíně se začaly rýsovat kontury míru v tomto účelovém svazku. Jaký je tedy výsledek?

Přispějí i komerční subjetky

Speciální daň z bank nebude, nelíbilo by se to totiž hlavně francouzským a německým bankéřům. A u řeckého zadlužení se nebude naznačovat možnost bankrotu, aby ratingové agentury nemusely dostát svým varováním s vyhlášením úvěrového selhání (defaultu). To by ECB nemohla nakupovat dluhopisy PIIGS a co by si pak s nimi počaly chudinky věřitelské banky – šunt by jim zůstával v portfoliu.

Už dnes by přecenění bondů ve vlastnictví ECB na reálnou hodnotu přišlo banku na 140 miliard eur ztrátNakonec by třeba mohl generální ředitel washingtonského Institute of International Finance Charles Dallara vyřknout neblahou radu k ocenění aktiv – „mark-to-market“, tedy přepočítat hodnotu dluhů hříšníků na základě tržní ceny. A malér by byl na světě. Pro jistotu jej pozvali též na čtvrteční summit a s ním i předsedu této instituce – šéfa Deutsche Bank Josefa Ackermanna a šéfa banky BNP Paribas Baudouina Prota. Obě banky jsou národními šampióny ve vytváření a držbě řeckého dluhu. Komerční subjekty by měly přispět do nového záchranného balíčku do roku 2014 přibližně 37 miliardami eur. 

Neblahé řecké dluhopisy odkoupí EFSF za nízký, téměř aktuální kurz, z čehož vyplývá, že soukromí věřitelé se pomoci zúčastní i nezúčastní. Vznikne tím nenápadně nový záchranný fond. ECB bude moci směle dál nakupovat státní bondy, neboť změna ratingu na úroveň default – selhání, která by jí to znemožnila, se „jako“ nebude konat. Členové ECB – centrální banky Evropské unie – se jistě nadchnou nad novu, „lepší“ kvalitou aktiv svých podílů. Už dnes by přecenění bondů ve vlastnictví ECB na reálnou hodnotu přišlo banku na 140 miliard eur ztrát.

Všechny možnosti vedou k bankrotu

Známý berlínský (řecký) aktivista Alexis Passadakis to německému tisku v rubrice „Prominenti k eurokrizi“ ohodnotil jako nesmírnou výhodu: „Zadlužené státy si svoje (další) peníze vypůjčí bez potřeby objížděk od ECB. To vyloučí ratingové agentury“. To tedy určitě. Občané, začněte pořizovat raděj zlato! Kdyby cenný kov došel, tak známé primitivní platidlo – mušle kauri (v tropických zemích mnohde ještě platí) –, anebo kupujte plátno jako za Přemyslovců.

Realističtější je tedy názor účastníka bruselského summitu, který nechce být jmenován. Říká: „Všechny možnosti, které leží na stole, vedou k částečnému bankrotu“.

Finální výsledky eurosummitu znějí zhruba následovně:

Tolik k Řecku. Na margo dalších PIIGS slibují vlády EU následující:

A tak se zdá, že EFSF (nesirotčí a nevdovský fond) vykouzlí přesunem z pravé kapsy (prázdné) do levé (také prázdné) králíka z klobouku – Evropský měnový fond. Co k tomu řekne šéfka MMF Christiane Lagardeová po nástupu do funkce není tak docela jenom v oblasti francouzských přání.

V každém případě je to dojímavé. Naposledy jsem byl tak dojat na besídce mateřské školky své vnučky. Hráli tu o hamižném kohoutkovi, kterému žravostí zaskočilo v krku zrníčko, a o tom, jak slepička běhala a koho všeho do pomoci zapojila. Vnučka hrála švadlenku.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.