Moroz míří do ČEZ II.

Bývalý obchodní partner ABL a spojenec Radka Johna Michal Moroz by se mohl stát členem dozorčí rady polostátní firmy.

Martin Shabu 21.2.2012

Kdyby sázkařské společnosti vypsaly kurzy na nominace vlivných straníků do čela polostátních firem, mohl by vzniknout zajímavý byznys i pro média. ČESKÁ POZICE loni v červnu získala informaci, že obchodní partner soukromé bezpečnostní agentury ABL a bývalý náměstek exministra vnitra Radka Johna (Věci veřejné) Michal Moroz míří do dozorčí rady ČEZ. Po sedmi měsících se tato informace potvrzuje. Server Týden.cz v pondělí večer zveřejnil zprávu o rezignaci náměstka ministra dopravy Lukáše Hampla v dozorčí radě tohoto energetického gigantu. Na jeho místo by měl přijít právě Moroz.

„Michal Moroz pro nás už dlouho pracuje. Je vůči straně loajální a tuto problematiku dobře zná. Hampl má spoustu práce na ministerstvu,“ vysvětlil serveru Týden.cz důvod výměny člen užšího vedení Věcí veřejných. A nepřímo to potvrdil i Hampl: „Výkonná rada strany rozhodla o změně a já to budu respektovat. Logicky vzato, představoval jsem úřednického nominanta, a pokud VV chtějí jinou variantu, je to jejich právo.“

Existují přitom dvě varianty, jak Moroze jmenovat. Do dozorčí rady může být zvolen valnou hromadou ČEZ, anebo musí být kooptován. Podle druhé varianty by o Morozovi hlasovali členové dozorčí rady.

Moroz angažmá v ČEZ nechtěl komentovat. Zdá se tedy, že s nominací souhlasili i špičky vládní koalice. Loni v létě totiž Moroz podmiňoval angažmá v polostátní společnosti právě posvěcením koaličních partnerů. „Svou budoucnost budu řešit, až uvidím, že se současná koalice nějak dohodla na dalším fungování. Pokud bude možné něco konstruktivně dělat a dostanu nabídku, zvážím své další působení ve státní správě,“ řekl tehdy Moroz ČESKÉ POZICI.