Ceska Pozice

Moody’s zvažuje snížení ratingu Španělska

Ratingová agentura Moody’s přehodnocuje španělský dluh kvůli rostoucí nedůvěře trhů, španělská vláda odmítá srovnávání se situací v Irsku.

Ratingová agentura Moody’s dnes oznámila, že přehodnocuje dluhovou situaci Španělska. Již předevčírem zveřejnila zprávu, dle níž by se ztráty španělského bankovního odvětví mohly vyšplhat na 177 miliard eur. Důvodem propadu příjmů je špatná ekonomická situace země, zhroucení realitního trhu a úsporná opatření vlády. Pokud by Španělsko vstoupilo do recese, bankovní ztráty by mohly dle agentury dosáhnout až 300 miliard eur. Moody‘s snížila úvěrové hodnocení Španělska o jeden bod z ratingu Aaa na Aa1 letos na konci září.

Důvodem negativního výhledu ratingu – agentura jej udržuje i v případě britského bankovnictví – je nedůvěra ve schopnost španělské vlády dosáhnout potřebné restrukturalizace financí, protože má omezené možnosti kontroly regionálních rozpočtů. Po záchranném balíčku pro Irsko zároveň sílí nedůvěra ve španělskou kondici na mezinárodních trzích.

Španělská ministryně financí Elena Salgadová již v pondělí prohlásila, že si je „naprosto jistá solidností finančního systému“. A guvernér španělské centrální banky Miguel Fernández Ordónez dodal, že má dostatečné kapitálové rezervy a považuje za absurdní uvolnění veřejných zdrojů, pokud jich není třeba. Guvernér se dle španělského deníku El País domnívá, že Moody’s vychází z chybného srovnávání Španělska se situací v Irsku.

Svůj prestižní rating na nejvyšším stupni Aaa nemá jistý ani silně zadlužená americká ekonomika. Agentura Moody’s pohrozila USA zhoršením výhledu úvěrového hodnocení na negativní, pokud bude schválena dohoda o zachování nižších daní a prodloužení podpor v nezaměstnanosti. To by znamenalo, že v příštích 12 až 18 měsících by se zvýšila pravděpodobnost zhoršení jejich ratingu.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.