Moneta kupuje část Kellnerova a Šmejcova finančního impéria

Skupina Home Credit Petra Kellnera a Jiřího Šmejce prodá Monetě za 6,8 miliardy korun společnosti Air Bank, Home Credit CZ a Home Credit SK. Kellner dostane 21,7 procenta akcií nové banky, Šmejc 2,8 procenta. Moneta se následně přejmenuje na Air Bank. Malá Air Bank se změní v obří podnik, který chce cílit na domácnosti a menší firmy.

Roman Šitner 15.10.2018

bezkontaktní bankomat foto: Air Bank

bezkontaktní bankomat

V Česku vzniká banka, která by měla být se dvěma miliony klientů jednou z největších na českém trhu. Vznikne spojením banky Moneta, Home Creditu a Air Bank. Fakt, že dvě posledně jmenované společnosti dosud patří do impéria Petra Kellnera, však neznamená, že nejbohatší Čech se z tuzemského bankovnictví stahuje. Naopak, ve vznikajícím gigantu bude největším podílníkem. Operace proběhne tak, že Moneta za bezmála 20 miliard korun převezme od Kellnera jeho Air Bank a českou a slovenskou část skupiny Home Credit.

„Všechny tři společnosti se vzájemně velmi dobře doplňují a jejich spojením vznikne přední česká retailová banka a druhý největší poskytovatel spotřebitelských úvěrů,“ argumentuje šéf Monety Tomáš Spurný. Moneta se přejmenuje na Air Bank. Kellner se svým společníkem Jiřím Šmejcem od Monety získá kromě 6,8 miliardy korun v hotovosti i téměř čtvrtinový podíl v Monetě a stane se největším podílníkem. Kromě toho nadále ovládá i PPF Banku a službu sdíleného bankovnictví Zonky. Pokud na transakci kývnou akcionáři Monety i příslušné úřady, má spojení nastat v polovině příštího roku.

Plán

Air Bank Petra Kellnera oslovuje klienty tím, že není jako velké banky. Příští rok se ale má velkou bankou stát. Koupí ji Moneta Money Bank. Vznikne banka se dvěma miliony zákazníků a jednou z největších sítí poboček a bankomatů. Dvojkou na trhu bude ve spotřebitelských půjčkách. „Potenciál tohoto spojení je obrovský. Jsem přesvědčen, že jsme společně schopni jej velmi dobře využít,“ pochvaluje si šéf skupiny Home Credit Jiří Šmejc. V tiskovém prohlášení předpokládají, že Home Credit i Air Bank neměly už na českém trhu možnosti růstu, jež se jim nabízejí díky spojení s Monetou.

Plán je, že Moneta využije dobré jméno, které Air Bank u zákazníků má, a přejmenuje se. Zároveň chce využít husté sítě prodejních míst půjček Home Credit. Na ty lze dosáhnout v bezmála dvou tisících obchodech.

Plán je, že Moneta využije dobré jméno, které Air Bank u zákazníků má, a přejmenuje se. Zároveň chce využít husté sítě prodejních míst půjček Home Credit. Na ty lze dosáhnout v bezmála dvou tisících obchodech. „Umožní nám to rychleji posílit naši pozici vůči konkurentům. Klientům díky tomu budeme moci nabídnout ještě lepší služby a akcionářům přinášet díky rychlejšímu růstu vyšší návratnost,“ popisuje šéf Monety Tomáš Spurný. Orientovat se chtějí hlavně na domácnosti a menší firmy.

Pozitivně vnímají oznámenou fúzi i analytici. „Oceňujeme smělý krok vedení Monety, který je mnohem odvážnější než případná akvizice banky Equa, o níž se hovořilo dříve,“ říká Ondřej Martínek z Patria Finance. „Vítáme, že Moneta využívá své přebytečné hotovostní rezervy k posílení svého postavení na trhu spotřebitelských úvěrů, které je již nyní mimořádné.“

Pokles vlivu

Moneta chystaný obchod v pondělí 8. října oznámila svým akcionářům. Předběžně se dohodla s Kellnerovou skupinou Home Credit na transakci za téměř 20 miliard korun. Chce převzít Air Bank i českou a slovenskou síť Home Credit. Kellner se svým menšinovým společníkem Jiřím Šmejcem za to dostanou 6,8 miliardy korun a nově vydané akcie Monety za 13 miliard. Stanou se tak jejím nejvýznamnějším podílníkem; teď drží nejvíc akcií firma Chase Nominees, jež pravděpodobně pro další investory drží téměř 19 procent akcií. Tento podíl ale vstupem Kellnera a vydáním nových akcií klesne.

Transakce sníží Kellnerův vliv na české bankovnictví. V nové Air Bank, která vznikne z Monety, bude mít pouze čtvrtinový podíl – dosud měl v Air Bank i v Home Creditu většinu. Zůstane mu nicméně PPF Banka, kterou částečně spoluvlastní hlavní město Praha, a projekt sdíleného bankovnictví Zonky, který vznikl jako experiment.

Obchod se má odehrát v půli příštího roku, pokud na něj na valné hromadě kývnou akcionáři Monety a schválí ho dohledové orgány. Vedení Monety kvůli tomu dokonce bude objíždět investory a setká se s nimi v Londýně, Bostonu a v New Yorku. Banka odhaduje, že náklady na fúzi jen v příštím roce dosáhnou 1,3 miliardy korun, v dalších letech by ale synergie měly každý rok zhruba miliardu ušetřit. Akcionářům pak slibuje, že se dočkají dividend o deset procent vyšších, než kdyby ke spojení nedošlo. Akcionáři ale zatím být rádi nemohou, jejich podíly v pondělí 8. října ztratily na hodnotě.

Petr Kellner získá akcie za 78,50 koruny, tedy za průměrnou cenu z posledního období. Jejich cena se ale poslední dny držela o čtyři koruny výše. Hned po oznámení transakce se však okamžitě zřítily až k 78,25 koruny za akcii. Transakce sníží Kellnerův vliv na české bankovnictví. V nové Air Bank, která vznikne z Monety, bude mít pouze čtvrtinový podíl – dosud měl v Air Bank i v Home Creditu většinu. Zůstane mu nicméně PPF Banka, kterou částečně spoluvlastní hlavní město Praha, a projekt sdíleného bankovnictví Zonky, který vznikl jako experiment.

Česká republika ale v bankovním byznysu nejbohatšího Čecha hraje okrajovou roli, největší obchody dělá v Číně a v Rusku. V Česku ale zůstává aktivní v dalších oborech, vlastní plzeňskou Škodu Transportation, mobilního operátora O2, síťový Cetin, nového provozovatele mýtného systému CzechToll nebo podíly v e-shopu Mall.cz či ve srovnávači cen Heureka.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.