Mohou se developeři těšit, že Praha 7 konečně vyhlásí výběrové řízení?

Dle výsledků referenda si lidé přejí zrušit dosavadní výběr nového sídla radnice a vypsat tendr. Cena objektu nemá překročit půl miliardy.

Obyvatelé Prahy 7 nerozhodovali v pátek a sobotu jen o kandidátech pro druhé kolo prezidentských voleb, ale hlasovali i v místním referendu za nepředražené sídlo radnice. A výsledky nejsou dobrou vizitkou pro „snažení“ současného vedení městské části. Účastníci referenda se vyslovili pro zrušení dosavadního výběru nového sídla radnice (vedení městské části jej označovalo jako průzkum trhu) a vypsání výběrového řízení dle zákona o veřejných zakázkách nebo podle koncesního zákona.

Hlavními kritérii tendru budou ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost. V referendu též zvítězila varianta, která preferuje výstavbu nové administrativní budovy na pozemku, který patří Praze 7. Výše nákladů byla referendem omezena na 500 milionů korun včetně DPH. Většina obyvatel Prahy 7 se přiklání k tomu, aby byla na řešení sídla vyhlášena veřejná architektonická soutěž.

Starosta městské části Marek Ječmének (ODS) se ještě před konáním referenda nechal slyšet, že bude respektovat jeho výsledky. Na internetových stránkách Prahy 7 bylo následně zveřejněno jeho prohlášení k veřejnému hlasování. „Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří se do  místního referenda zapojili. Velmi oceňuji, že veřejnosti není budoucnost Prahy 7 lhostejná. Jsem proto rád, že se vedle nové radnice občané vyjádřili také k dalším oblastem života v naší městské části, byť bylo jednoznačné, závazné stanovisko odhlasováno pouze u zachování zdravotnického zařízení. Výsledky referenda budou předloženy na nejbližším zasedání zastupitelstva městské části Praha 7 a poslouží jako závazné podklady pro další kroky městské části ve všech odhlasovaných otázkách,“ uvedl Ječmének.

To, že se v Praze 7 místní referendum skutečně konalo, není zásluhou demokrata Ječménka a spol., ale vytrvalosti organizátorůNeubráníme se lehké ironii. Pokud starostu těší, že veřejnost není k budoucnosti Prahy 7 lhostejná, proč tedy byl v dubnu loňského roku původní návrh na konání místního referenda zastupitelstvem, v němž má většinu koalice složená z ODS a ČSSD, „zamáznut“ kvůli údajně špatným otázkám? Dodejme, že o konání referenda rozhodl koncem října loňského roku Nejvyšší správní soud. To, že se v Praze 7 místní referendum skutečně konalo, tak není zásluhou demokrata Ječménka a spol., ale vytrvalosti organizátorů v čele se zmocněncem přípravného výboru Janem Čižinským (KDU-ČSL).

Vedení Prahy 7 si mohlo ušetřit čas a nečekat na výsledky referenda. Tamní opozice volala po zrušení akce nazvané průzkum trhu již delší dobu. Proces trvající od Vánoc 2010, v němž městská část hledala administrativní budovu, ve které by mohli od roku 2015 zakotvit tamní úředníci, připomínal panoptikum. Připomeňme, že na výzvu obdržela radnice jedenáct nabídek. Do finále se dostaly dvě, a to Merkuria s kupní cenou 845 milionů korun a budova B projektu Argentinská hvězda za 762 milionů korun.

Uveďme ty největší perličky související s hledáním nové radnice. Teprve po bezmála roce zadalo vedení Prahy 7 zpracování právního stanoviska, zda samotná výzva k podání nabídek byla v souladu se zákony. A následně si nechalo vedení průzkum prošetřit Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. A výsledky obou šetření? Rozpačité.

V dubnu loňského roku dostala Praha 7 lákavou nabídku. Původně požadovaná kupní cena za Merkurii se snížila bezmála o půl miliardy. Pozornost budila skutečnost, že budovu městské části nenabízel k prodeji její vlastník.

Konečně regulérní tendr?

Po dvouletém úsilí se novou radnici najít nepodařilo. Doposud jednoznačným vítězem pátrací akce se, co do výše hmotných zisků, stávají poradci a právníci najatí Prahou 7. Důvod k radosti ale mají i obyvatelé městské části. Na začátku průzkumu trhu se očekávalo, že pokud městská část některou z obdržených nabídek přijme, vyšplhají se náklady na pořízení budovy včetně úroků z úvěru zhruba na miliardu korun. Referendum sumu, kterou je možné na objekt vynaložit, snížilo na polovinu.

ČESKÁ POZICE se zajímala o to, jak bude při znalosti výsledků hlasování v referendu postupovat vedení Prahy 7. „Veškeré výstupy z místního referenda budou předloženy na nejbližším zasedání zastupitelstva, které rozhodne o dalším postupu. Na minulém zasedání již bylo avizováno, že by měl být ustanoven výbor zastupitelstva, jehož úkolem bude naplánovat jednotlivé kroky k pořízení nové radnice v souladu s výsledky referenda,“ konstatoval mluvčí Martin Vokuš.

Pokud bude slib dodržen, developeři a realitní investoři se mohou těšit, že se se svými nabídkami utkají tentokrát snad v regulérním tendru.

Hledání nového sídla radnice Prahy 7 jsme se věnovali v sérii článků, například:

Počet příspěvků: 1, poslední 15.1.2013 08:40 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.