Ceska Pozice

MMF: Evropská dluhová krize je přehlídkou nátlaku na trhy

Skoro to vypadá, jako by předlužené země eurozóny byly obětí spikleneckých her ratingových agentur.

Ekonomové Mezinárodního měnového fondu (MMF) podle jeho nové studie svalují část viny za rozšíření dluhových potíží v eurozóně na společnosti, které hodnotí úvěrovou kvalitu jednotlivých zemí.

„Zajímavé je, že finanční trhy v celé eurozóně byly pod tlakem, přestože se snižování ratingů soustředilo na několik zemí, jako je Řecko, Island, Irsko, Portugalsko a Španělsko,“ uvedli ekonomové Rabah Arezki a Amadou S.R. Sy. Dle nich je evropská dluhová krize přehlídkou snižování ratingů, růstu dluhopisových přirážek a nátlaku na trhy.

Studie, kterou se MMF v podstatě připojil ke kritice ratingových agentur ze strany Evropské komise (EK), byla zveřejněna krátce poté, co Standard & Poor's srazila hodnocení Portugalska na BBB- a současně rating Řecka na BB-.

Evropská komise dokonce plánuje do září představit návrh na posílení regulace agentur. Jak dalece jsou výroky EK a MMF koordinované, si netroufá ČESKÁ POZICE odhadnout. Jen připomínáme, že komise je spolu s měnovým fondem zprostředkovaně přes Evropskou centrální banku významným věřitelem zadlužených zemí.

Otázkou také zůstává, zda MMF a EK vliv ratingových agentur nepřeceňují, neboť podle údajů z kapitálových trhů se jimi investoři příliš neřídí. Jak upozornil ekonom skupiny Erste Juraj Kotian, například Slovenská republika s ratingem A+ platí nižší rizikovou prémii než výše hodnocené Španělsko.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.