Mlha nad financováním Zemanovců houstne

Dle předsedy SPOZ zatím prezidentská kampaň nepřekročila částku 20 milionů korun. Na volebním účtu má však Zeman něco přes milion.

Rákosníčkův rybník Brčálník býval po ránu ponořený do mlhy husté tak, že by se dala krájet. Podobně – a to nejen po ránu – vypadá sponzoring Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) po tom, co se deník MF Dnes vydal před pár týdny na investigativní výlet po drobných sponzorech strany, jejímž čestným kaprálem je prezidentský kandidát Miloš Zeman.

A ejhle, MFD zjistila, že čtyři dárci – uvedení ve výroční zprávě strany z roku 2010 – o žádném sponzoringu nevědí. Zemanovci sice tvrdí, že všichni zmiňovaní dárci podepsali řádnou darovací smlouvu a u dvou (ze čtyř) z nich strana disponuje prohlášením, že dary straně poskytli. MF Dnes však předložila audio nahrávky, na kterých zmiňovaní dárci redaktorovi deníku řekli, že o žádném dárcovství SPOZ nemají „ahnung“.

Jedna ze stran sporu tedy lže a celá kauza dosti brzdí i Zemana v prezidentské kampani coby čestného předsedu SPOZ (o nezájmu Zemana o financování vlastní kampaně a strany jsme nedávno publikovali článek Kdy si Zeman přestane hrát na rockera a začne se zajímat o sponzoring?).

Páteční MF Dnes se v článku Strana Miloše Zemana uvádí falešné sponzory vydala po stopách drobných sponzorů (straně darovali desetitisícové částky) SPOZ z roku 2010. MFD zjistila, že někteří z nich, kteří byli uvedeni na oficiálním stranickém seznamu sponzorů, ve skutečnosti vůbec nevědí, že by kdy SPOZ poslali jakékoliv peníze. „Tak o tom nic nevím. To musí bejt nějakej omyl,“ řekl například důchodce Jaroslav Modřický, který měl dle seznamu straně v roce 2010 poskytnout dar 15 tisíc korun. Deník usoudil, že strana má financování v nepořádku, a vznesl provokativní otázku: „Kryje Zemanův tým mecenáše, který nechce být na veřejnosti vidět?“

Otevírá se prostor pro spekulace: Zatlačili Zemanovci na dárce, kteří před novinářem popřeli sponzoring SPOZ, aby nyní svůj názor obměnili a vymluvili se na momentální ztrátu vědomí? Nebo jde o mediální kampaň proti Zemanovi? Těžko říci. Nahrávky MF Dnes však hovoří poměrně jasně a Zemanovci zatím předložili pouze prohlášení dvou ze čtyř lidí, které deník „načapal“.

Nakonec poznámka k Zemanově „transparentnímu volebnímu účtu“ pro prezidentskou kampaň. Server Novinky.cz v pondělí uvedl, že dle předsedy SPOZ Vratislava Mynáře zatím výdaje na kampaň nepřekročily částku 20 milionů korun. Takové peníze se ale na volebním účtu neprotočily – nyní na něm Zeman má pouze 1 231 096,74 koruny. Do podání oficiální kandidatury (6. listopadu) nemuseli uchazeči o Hrad finance do té doby v kampani „projedené“ přiznávat (záleželo jen na jejich rozhodnutí), odtud zřejmě ten nepoměr mezi slovy předsedy Mynáře a reálným stavem účtu. Ten se sice oficiálně zove „transparentní“, o financování prezidentské kampaně Miloše Zemana však totéž bohužel říci nelze.

Počet příspěvků: 5, poslední 29.11.2012 10:18 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.