Mladý Hanák pražským primátorem. Tomáše Hudečka ale nepodceňujme.

Nový šéf Prahy (TOP 09) v uplynulých třech letech několikrát ukázal, že politice rozumí. Byl hybatelem dvou „převratů“.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto Magistrát hl. m. PrahyČeská pozice

Náš odhad z loňského srpna byl správný. Hlavní město Praha, jeden z nejbohatších evropských regionů, vede 34letý ambiciózní politik Tomáš Hudeček (TOP 09), který větší část svého života strávil na Hané. Určitě však není na místě mladého politika podceňovat, protože za svou zhruba tříletou politickou kariéru dokázal, že má politický talent. Nyní si však naložil náklad, který rozhodne o jeho další politické kariéře.

Na Hudečkův um bude spoléhat celá „topka“, jež jeho zvolením zasadila bolestivou ránu ODS, která donedávna měla Prahu za svou výkladní skříň. Pokud Hudeček svou misi nepokazí, TOP 09 bude mít zaděláno na úspěch v Praze jak v komunálních, tak sněmovních volbách v roce 2014.

Při cestě za ziskem primátorského postu získal Hudeček v uplynulých týdnech na svou stranu významnou oporu – předsedu strany Karla Schwarzenberga. Proti Hudečkově kandidatuře nevystupoval ani místopředseda strany Miroslav Kalousek, nejvlivnější politik TOP 09.

Dva převraty 

Tomáš Hudeček byl jedním z prvních kontaktů na začátku mé novinářské práce – před dvěma lety, kdy spolu se svou stranou byl v opozici proti vládě Bohuslava Svobody (ODS a ČSSD). A již tehdy bylo zřejmé, že mu politika není cizí. Z opozičních zastupitelů byl nejaktivnější, své kolegy zásoboval informacemi o dění v radě města, úkoloval je, kdo a jak má kritizovat dané projekty a postupy tehdejší pražské koalice.

Prvním významným zlomem v Hudečkově politickém životě byl listopad 2011

Prvním významným zlomem v Hudečkově politickém životě byl listopad 2011, kdy byl za „topku“ nejdůležitějším aktérem a jedním z osnovovatelů převratu, který vyústil v pád první Svobodovy koalice a vznik nové rady města ODS a TOP 09. To on tehdy s radním za ODS Josefem Noskem oklamal zkušené rutinéry z řad občanských a sociálních demokratů a vyjednal pro Svobodu a radní dostatečnou podporu. Loni v létě to však zejména kvůli dění v pražském dopravním podniku začalo v koalici TOP 09 a ODS skřípat.

S jistým časovým odstupem lze o této koalici říct, že to nebylo šťastné spojení. Zejména mezi Hudečkem a Svobodou nastaly nepříjemné spory, lidsky se neměli rádi. TOP 09 s občanskými demokraty vydržela do letošního května, příliš mnoha úspěchů ale koalice nezaznamenala. Naopak po ní zůstaly nedodělky, se kterými se teď bude muset vypořádat TOP 09 sama:

  • dostavba tunelu Blanka;
  • financování dopravního podniku;
  • splácení nových tramvají od Škody Transportation;
  • obsazení dozorčích rad městských podniků vlastními lidmi;
  • nová koncepce vývoje IT či jak dál s předraženou Opencard;
  • odkup akcií ve strategických podnicích částečně vlastněných městem;
  • dokončení nového územního plánu.

Byl to zase Hudeček, komu kvůli nečinnosti radních došla trpělivost a stal se jedním z hlavních hybatelů rozpadu koalice ODS a TOP 09 a pádu Bohuslava Svobody. Poté začal vyjednávat s vlivným pražským politikem ČSSD Miroslavem Pochem, se kterým nakonec domluvil podporu menšinové vlády TOP 09. Hudeček nicméně odmítal, že by se chtěl stát primátorem. Hlavním favoritem za topku byl šéf zastupitelů Jiří Vávra. Pak však přišly do Prahy povodně…

A Hudeček coby zastupující primátor velkou vodu vcelku ustál. Byl vidět v médiích, jeho obličej a jméno začali Pražané poznávat, nedopustil se fatální chyby. To ho údajně přesvědčilo, že by se měl o post primátora hlavního města ucházet. Dokázal si vyjednat ve vlastní straně podporu (byť poměrně těsnou většinou) a ve čtvrtek 20. června ve svých 34 letech usedl do prestižního křesla pražského primátora.

Obtížná mise

Pokud už by do konce volebního období na pražské radnici nenatsaly výrazné zlomy, Hudeček by měl v primátorském postu strávit zhruba rok a čtvrt. Za tu dobu ho čeká opravdu obtížná mise. Jak bylo uvedeno, TOP 09 musí vyřešit řadu palčivých problémů – především dostavbu tunelu Blanka. Jde o ošemetné projekty, v nichž není jasné, jak dále postupovat. Navíc jsou někteří radní včetně Hudečka od letošního března obvinění v souvislosti se zakázkami k projektu Opencard.

Veškerá zodpovědnost je teď na TOP 09 a na jejím pražském šéfovi Hudečkovi

Veškerá zodpovědnost je teď na TOP 09 a na jejím pražském šéfovi Hudečkovi. Na výraznější pomoc od sociálních demokratů se spoléhat nemůže, naopak Hudečka bude pozorně sledovat například Petr Hulinský (ČSSD). Nový pražský primátor se stane předmětem zájmů různých lobbistů a developerů, a jakékoli chybné šlápnutí může poškodit jeho dosud rostoucí kariéru.

Nechme se překvapit, kam až se primátor Hudeček dostane. Mariánské náměstí se může stát buď jeho pohřebištěm, nebo odpalištěm do vyšších pater.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.6.2013 07:24 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.